خانه تناسب اندام روش‌های لاغری کاهش وزن خطرات چاقی شکم بر سلامتی

خطرات چاقی شکم بر سلامتی

خطرات چاقی شکم بر سلامتی

زمان مطالعه : 

2 دقیقه

چربی یا چاقی شکم بسیار خطرناک است. چاقی شکم احتمال بروز بیماری‌هایی مانند نشانگان سوخت‌ و سازی، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

خطرات چاقی شکم بر سلامتی

چاقی شکم در اثر تجمع چربی اضافی در ناحیه شکم ایجاد می شود. شکم به قسمتی از بدن گفته می شود که بین دیافراگم از بالا و لگن از پایین قرار دارد. افرادی که دارای فرم بدنی سیبی شکل هستند، تمایل دارند چربی اضافی بدن را در ناحیه اطراف معده و شکم خود ذخیره کنند. چاقی مرکزی و چربی شکم نام های دیگر آن هستند.

چاقی شکم چیست؟

شما ممکن است در مطب پزشک با اصطلاح چاقی شکم یا چربی مرکزی آشنا شده باشید. اگر چربی زیادی در اطراف شکم خود دارید، چاقی شکمی دارید. ممکن است از خود بپرسد چرا به چاقی شکم توجه زیادی می شود. اگر چربی زیادی در ناحیه شکم داشته باشید، ممکن است از نظر سلامت جسمی در خطر باشید. چربی موجود در شکم شما چربی احشایی نامیده می شود و اندام های مهم را احاطه می کند. چربی اضافی در شکم ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی قرار دهد. خطر ابتلا به سکته قلبی، سرطان و دیابت در افراد چاق شکمی بیشتر است

چگونه بفهمیم به چاقی شکم مبتلا هستیم؟

روش های مختلفی برای اندازه گیری و ارزیابی چربی شکم وجود دارد. چاقی شکم را می توان در مطب پزشک اندازه گیری کرد. پزشک شما ممکن است از شکم شما اسکن بگیرد تا متوجه شود چربی ها در کجا تجمع پیدا کرده اند. این اسکن می تواند گران قیمت باشد. روش های ساده تری برای اندازه گیری چاقی شکم وجود دارد. ممکن است زمان انجام این تست ها کمی طول بکشد.

اندازه گیری چربی شکمی

دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری چربی احشایی شکم استفاده از سی‌تی اسکن یا ام‌آرآی است. این روش‌های تصویربرداری بیشتر در تحقیقات در مورد چاقی شکمی مورد استفاده قرار می گیرند. یک روش ساده‌تر برای ارزیابی چاقی شکمی نسبت دور کمر به  دور باسن است. در حالیکه شکم‌تان را شل‌کرده‌اید، در سطح ناف دور کمرتان را اندازه بگیرید و دور باسن‌تان را در وسیع‌ترین نقطه که معمولا از روی برجستگی‌های استخوانی لگن می‌گذرد، اندازه‌گیری کنید. سعی کنید هنگام اندازه گیری، مترسنج را در آزاد ترین حالت خود بگیرید و زیاد آن را محکم نگیرید. حالا اندازه دور شکم خود را با مقادیر زیر مقایسه کنید.

  • مردان: اگر دور شکم بیش از 40 اینچ بود، چاقی شکم دارد.
  • زنان : اکر دور شکم بیش از 35 اینچ بود، چاقی شکم دارد.

کاهش چربی دور شکم

بهترین راه برای کاهش چربی دور شکم، کاهش وزن است. شما نمی توانید تنها یک بخش از بدن خود را لاغر کنید. بنابراین ممکن است در پاها و باسن نیز کاهش سایز رخ دهد و مقدار چربی های شکم تغییر خاصی نکرده باشد. کاهش چربی های شکم به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

حتما برای بهبود سلامت خود با یک پزشک مشورت کنید. سپس برای ایجاد تغییرات مادام العمر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. همچنین انجام ورزش روزانه و کاهش استرس نیز اهمیت بسیاری دارد.

0

منبع: verywellhealth

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
فشار خون پایین
محبوبترین ها