خانه بیماری‌ها و راه درمان اعتیاد آیا نوشیدن الکل سلول های مغزی را می کشد؟

آیا نوشیدن الکل سلول های مغزی را می کشد؟

آیا نوشیدن الکل سلول های مغزی را می کشد؟

زمان مطالعه : 

1 دقیقه

مغز تقريبا اولين ارگاني است که الکل بر آن اثر مي گذارد. براي بيشتر افراد اثراتي مانند احساس سرخوشي و آرامش اتفاق می افتد.

آیا نوشیدن الکل سلول های مغزی را می کشد؟

مدت زیاد است که افراد زیادی درباره تاثیر مخرب الکل بر مغز صحبت می کنند. مطالعات نشان می دهد، نوشیدن بیش از حد الکل باعث کاهش فعالیت های ذهنی شده است. باید بدانید که قرار گرفتن در معرض الکل در دوران جنینی و همچنین مصرف آن در دوران نوجوانی عوارض بسیاری دارد.مغز نوجوان هنوز در حال رشد بوده و به اثرات الکل بسیار حساس است. مصرف زیاد در این دوره می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری و قضاوت فرد را به شدت مختل ساخته و یا عوارض بلندمدت و پایداری روی حافظه برجای گذارد.  اما آیا مصرف الکل در بزرگسالان نیز با خطر مرگ سلول های مغزی همراه است؟

کارشناسان معتقدند که نوشیدن در واقع منجر به مرگ سلولهای مغزی نمی شود. الکل روی بخش های کنترل مغز اثر می گذارد. هماهنگی بدن را مختل می کند، موانع بازدارنده و کنترل کننده را رفع می کند و احساس کاذب اعتماد به نفس در اشخاص تولید می کند و اینگونه است که بسیاری از کسانی که الکل نوشیده اند هنگام رانندگی با سرعت زیاد رانندگی می کنند و باعث تصادف می شوند. یک مطالعه روی تعداد نورون های موجود در مغز فردی که مشروب مصرف کرده و شخصی که نکرده است، نشان می دهد که هیچ تفاوتی بین نورون های نئوکورتیکال بین دو گروه وجود ندارد. درعوض، الکل به دندریتهای مستقر در مخچه آسیب می زند و ارتباط بین نورون ها را کاهش می دهد. محققان دریافتند كه مصرف الكل نه تنها ارتباط بین نورون را مختل می كند، بلکه می تواند ساختار آن ها را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: تاثیرات الکل بر مردان

الکل و آسیب مغزی

اگرچه مرگ عصب ممکن است ناشی از الکل نباشد، سوء مصرف الکل باعث آسیب مغزی می شود.

اگرچه مرگ عصب ممکن است ناشی از الکل نباشد، سوء مصرف الکل باعث آسیب مغزی می شود. سوء مصرف طولانی مدت الکل می تواند منجر به کمبود ویتامین B یا تیامین شود. این کمبود می تواند باعث سندرم ورنیکه کورساکوف شود که یک اختلال عصبی جدی مرتبط با مصرف الکل است. این سندرم منجر به از بین رفتن نورون ها در مغز می شود. این سندرم با مشکلات حافظه، فراموشی و عدم هماهنگی عضلات همراه است. در این حالت، توجه به این نکته ضروری است که از بین رفتن نورون ها ناشی از کمبود تیامین است، نه با مصرف الکل.

این بدان معنا نیست که مردم باید خطرات احتمالی الکل را نادیده بگیرند. انستیتوی ملی سوء مصرف الکل خاطرنشان می کند که عوامل زیادی می تواند باعث آسیب مغزی شود. برای مثال اگر زنان باردار الکل مصرف کنند، ممکن است به مغز جنین آسیب بسیار جدی وارد شود و خطر عقب ماندگی ذهنی وجود دارد.

محققان معتقدند كه الكل سلولهای مغزی را از بین نمی برد. این در حالی است که می تواند عملکرد مغز را مختل کند و عواقب جدی دیگری برای سلامتی به همراه داشته باشد.

0
برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
تاثیر خواب در کاهش وزن چیست؟
محبوبترین ها