خانه کودک و مادر والدین پرورش و تربیت کودکان خاص آپراکسیا، اختلال عصبی در صحبت کردن

آپراکسیا، اختلال عصبی در صحبت کردن

آپراکسیا، اختلال عصبی در صحبت کردن

زمان مطالعه : 

3 دقیقه

آپراکسیا به نوعی از اختلال در سیستم حرکتی و رفتاری گفته می شود که باعث بروز مشکلات جسمی و مغزی در فرد مبتلا خواهد شد. افراد مبتلا ممکن است به صورت مادرزادی با آپراکسیا به دنیا بیایند و یا به واسطه ضربه مغزی و آسیبی که به مغز آنها وارد شده به آپراکسیا مبتلا شده باشند.

فردی که به آپراکسیا مبتلا می شود توان حرکتی عضلات خود(پاها و انگشتان) را از دست می دهد. همچنین تاثیر منفی در عملکرد مهارت های ارتباطی و صحبت کردن در فرد مبتلا به جا می گذارد. آپراکسیا می تواند از درجه خفیف تا شدید در فرد مبتلا تاثیرگذار باشد.  افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند کنترل هدفمند رفتار و حرکات خود را از دست می دهند، صرفنظر از داشتن توان فیزیکی و قدرت تعقل ذهنی فرد مبتلا. اعتقاد بر این است که ریشه آپراکسیا ناشی از بروز اختلال در بخشی از جداره مغز است. 

بیشتر بخوانید: تاثیرات تلفن های هوشمند بر سلامت انسان

آپراکسیای گفتاری چیست؟

نوعی از این بیماری است که باعث بروز مشکل در توانایی عملکرد زبان، لب ها، آرواره و فک در فرد مبتلا می شود که قابلیت صحبت کردن را مختل می کند

نوعی از این بیماری است که باعث بروز مشکل در توانایی عملکرد زبان، لب ها، آرواره و فک در فرد مبتلا می شود که قابلیت صحبت کردن را مختل می کند و می تواند از خفیف تا شدید اثرگذار باشد. از اختلال در روان صحبت کردن تا جلوگیری کامل از توانایی حرف زدن در افراد مبتلا.

علائم و نشانه های آپراکسی گفتاری

  • فقدان شمرده و صحیح صحبت کردن در بچه های خردسال
  • عدم توانایی در تلفظ کامل لغات 
  • سختی در جویدن یا قورت دادن غذا
  • مشکل با کلمات خاص که بیان آنها دشوار است
  • عدم توانایی در تکرار کلمات

چگونه متخصص گفتار درمانی این عارضه را درمان می کند؟

متخصصین گفتاردرمانی برای بهبود مهارتهای ارتباطی، با کودکانی که دچار اختلال گفتاری هستند بطور پیوسته تعامل دارند تا در روند تحقیقات به نتایج مثبتی برسند. برخی از تکنیک های درمانی شامل موارد زیر است:

  • تمرین در شکل گیری و تلفظ درست اصوات و کلمات
  • تشکیل رشته کلامی با استفاده از واژه های جداگانه
  • استفاده از موسیقی ، ریتم و حرکت برای تمرین گفتار
  • استفاده از تکنیک های لمسی و بصری مانند صحبت کردن هنگام نگاه کردن به آینه ، لمس صورت هنگام صحبت و غیره.

بیشتر بخوانید: ترفندهایی برای ورزش مغز

آپراکسیا در کلاس درس و محیط های آموزش گروهی

در کلاس ، دانش آموزان مبتلا به آپراکسی نیازهای منحصر به فردی دارند. در حالی که آنها به طور کلی اطلاعات را به خوبی دریافت می کنند و آموزش را درک می کنند

در کلاس ، دانش آموزان مبتلا به آپراکسیا نیازهای منحصر به فردی دارند. در حالی که آنها به طور کلی اطلاعات را به خوبی دریافت می کنند و آموزش را درک می کنند ، نمی توانند آنچه را که آموخته اند به طور درست و کامل نشان دهند. این امر باعث ناامیدی زیادی برای دانش آموز مبتلا می شود. 

در بعضی موارد ، زبان اشاره می تواند یک مکمل مفید برای زبان گفتاری باشد ، اگرچه استفاده از زبان گفتاری و همچنین استفاده از زبان نشانه نیز کاربردی است. همچنین سایر تکنیک های حمایتی شامل استفاده از محصولات تولید کننده گفتار الکترونیکی نیز می توانند برقراری ارتباط را آسان تر کنند.

از آنجا که آپراکسیا در هر فرد اثر متفاوتی می گذارد، والدین و مربیان باید تلاش کنند تا بتوانند بهترین راه ارتباطی را با فرد مبتلا پیدا کنند تا دچار سرخوردگی نشود. متخصصین حرفه ای فیزیکی و گفتار درمانی که با دانش آموزان یا دانشجویان کار می کنند می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی سازگاری آموزشی و مواد درسی ارائه دهند تا آنها بتوانند در آن شرکت کنند و سطح ناامیدی خود را کاهش دهند.

علاوه بر تکنیک های خاص برای بهبود و پیشرفت گفتار در مبتلایان ، مهم است که به کودکان مبتلا به آپراکسی نیز کمک های اجتماعی مانند گروه های همسالان ارائه دهید تا در روند بهبود آنها پیشرفت حاصل شود.

بیشتر بخوانید: دلایل اجتماعی ترس از مدرسه

0

منبع: verywellfamily

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
بیماری آلکاپتونوریا چیست؟
محبوبترین ها