خانه سبک زندگی خودسازی خنده و سلامتی

خنده و سلامتی

خنده و سلامتی

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

تحقیقات بیانگر آنند که خنده فواید زیادی را برای سلامتی انسان به ارمغان می آورد.

خنده و سلامتی

نتایج مطالعات بیانگر آن بوده اند که خنده فوایدی مانند تسکین درد، شادابی بیشتر و حتی افزایش ایمنی را برای بدن به ارمغان می آورد. روانشناسی مثبت، تمایل به خنده و حس شوخ طبعی را به عنوان یکی از 24 قدرت اصلی هر فرد نام می برد. اما متاسفانه میزان خنده ی بسیاری از مردم کافی نمی باشد.

البته وضعیت بهتر از چیزی است که ما تصور می کنیم، اما به نظر من و با توجه به تاثیرات خنده در میزان استرس و سلامت کلی بدن، باید بیش از پیش بخندیم.

تاثیرات خنده بر مدیریت استرس

  • هورمون ها: خنده باعث کاهش میزان هورمون های استرس، مانند کورتیزول، اپی نفرین(آدرنالین)، دوپامین، و هورمون های رشد می شود. علاوه بر این خنده هورمون های تقویت کننده ی سلامت بدن مانند اندورفین را افزایش می دهد. خنده باعث افزایش تعداد سلول های تولید کننده ی آنتی بادی می شود، همچنین بر کارایی لنفوسیت های T نیز می افزاید. تمامی این موارد سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش اثرات جسمی استرس می شوند.

در واقع، یکی از مطالعات بیانگر آن بود که کودکان سالم تقریبا 400 بار در روز می خندند، در حالی که این مقدار در بزرگسالان فقط 15 بار در روز می باشد.

  • رها سازی احساسات: آیا تا به حال احساس نیاز به خنده و یا گریه را داشته اید؟ آیا تاکنون بعد از یک خنده ی از ته دل، احساس سبکی کرده اید؟ از فواید خنده می توان به رهایی جسمی و روانی اشاره کرد.
  • ورزش درونی: یک خنده ی از ته دل باعث تحرک دیافراگم می شود، عضلات شکم را منقبض می کند و به ورزش شانه ها نیز منجر می شود، در نهایت نیز به استراحت عضلات می انجامد. خنده، ورزشی مناسب برای قلب نیز به شمار می رود.
  • حواس پرتی: خنده باعث تغییر تمرکز انسان از عصبانیت، احساس گناه، استرس و احساسات منفی می شود و به مراتب سودمندتر از سایر حواس پرتی هاست.
  • دیدگاه: مطالعات بیانگر آن هستند که واکنش ما نسبت به حوادث استرس زا و یا اینکه ما چه چیزی را یک تهدید و یا چالش تلقی کنیم، موثر می باشد. شوخ طبعی می تواند دیدگاه با نشاط تری را برای ما به ارمغان بیاورد، همچنین باعث می شود که اتفاقات را چالش بدانیم و به همین روش با دید مثبت تری با آنان برخورد کنیم.
  • فواید اجتماعی: خنده ما را به دیگران پیوند می دهد. بسیاری از مردم معتقدند که خنده، همانند لبخند زدن و مهربانی، امری مسری می باشد. بنابراین اگر بیش از پیش بخندید، ممکن است بتوانید دیگران را نیز به خنده وا دارید و سبب بهبود روحیه ی اطرافیان خود شوید. بالا بردن روحیه ی اطرافیان سبب کاهش سطح استرس آن ها شده و همین موضوع کیفیت تعاملات اجتماعی را افزایش می دهد و حتی به کاهش سطح استرس خود شما نیز می انجامد.

بیشتر بخوانید: استرس چیست و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

چگونه بخندیم؟

خنده مسری است​​​​​​​

خنده یکی از راهکارهای مورد علاقه ی من در مواجهه با استرس می باشد، چرا که راهی رایگان، راحت و مفید است. شما می توانید با راهکارهای زیر بیش از پیش بخندید:

  • با دوستان خود بخندید: رفتن به سینما و یا یک برنامه ی کمدی با دوستان راهی مناسب برای خنده ی بیشتر می باشد. وقت گذراندن با دوستان در یک مهمانی و یا بازی می تواند شرایط مناسبی برای خنده و احساسات مثبت را فراهم آورد. صرف وقت و زمان برای این نوع تفریحات به اندازه هر فعالیت دیگری که برای حفظ سلامتی انجام می شود، حائز اهمیت است و می توان این فعالیت ها را به عنوان عاداتی لذت بخش در نظر گرفت. 
  • طنز را در زندگی خود بیابید: به جای شکایت از مشکلات زندگی، به آن ها بخندید. هر امری می تواند در عین ایجاد احساس نا امیدی و افسردگی، مسخره نیز باشد، بنابراین به این امور نگاه کنید و به آنان بخندید. سعی کنید که این اتفاقات را به صورت داستانی که بتوانید برای دوستانتان تعریف کنید در نظر بگیرید، شاید بدین صورت بتوانید طنز نهفته در شرایط را بیابید. ممکن است که این دیدگاه باعث ایجاد احساس سرخوشی و نادانی نسبت به خودتان شود، اما با این روش می توانید فرصتی برای خنده را برای خود و اطرافیانتان فراهم آورید. زندگی شادی را پیش بگیرید و همین موضوع از میزان استرس های شما می کاهد.
  • تظاهر کنید تا به آن دست پیدا کنید: درست همانطور که مطالعات بیانگر اثرات مثبت لبخند، چه واقعی و چه تصنعی، می باشند، خنده ی تصنعی نیز فواید خنده ی واقعی را برای انسان به ارمغان می آورد. بدن نمی تواند بین خنده تصنعی و واقعی تفاوتی قائل شود. مزایای جسمی هر دو دقیقا یکسان می باشد و در نهایت خنده ی تصنعی به خنده ی واقعی و از ته دل منجر می شود. بنابراین بیشتر لبخند بزنید و تظاهر به خنده کنید، حتی در این صورت هم از فواید خنده بهره مند خواهید شد. شادی تصنعی می تواند به خنده و لبخند حقیقی منجر شود.
  • رسانه: سرگرمی های موجود، چه در تئاتر و چه در خانه و با کمدی های تلویزیون، هیچ بهانه ای برای نبود دلیل و فرصت برای خندیدن باقی نمی گذارند. باوجود آن که صرف زمان برای تماشای برنامه هایی که تا حدی خنده دار هستند به ناامیدی منجر می شود، اما تماشای فیلم ها و برنامه های واقعا خنده دار راهی ساده و راحت برای خندیدن به شمار می رود.

در این باره بیشتر بخوانید

0

منبع: verywellmind

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
از بین بردن چربی پوست
محبوبترین ها