خانه تغذیه تغذیه کودک بهترین غذاها برای کودکان

بهترین غذاها برای کودکان

بهترین غذاها برای کودکان

زمان مطالعه : 

7 دقیقه

اگرچه که نباید فرزند خود را به خوردن غذاهایی که دوست ندارد و یا خوردن کامل غذا، وادار کنید؛ اما غذاهای سالم زیادی وجود دارند که کودکان به آنها علاقه دارند.

بهترین غذاها برای کودکان

اغلب اوقات والدین از  غذاهای سالم غافل می شوند و غذاهای مورد علاقه ی کودکان، مانند هات داگ، پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، ناگت مرغ، آبمیوه و نوشابه، را انتخاب می کنند.

بهتر است که این غذاهای پرکالری و چرب را با غذاهای کم چرب و حاوی کلسیم، آهن و سایر ویتامین ها و مواد معدنی جایگزین کنید؛ این امر در یادگیری کودکان نیز موثر می باشد.

1-شیر

اغلب کودکان نوپا شیر زیادی مصرف می کنند.

اغلب کودکان نوپا و پیش دبستانی ها شیر زیادی مصرف می کنند، و این در حالی است که معمولا با بزرگتر شدن بچه ها میزان شیر مصرفی آن ها  کاهش می یابد. البته علت این امر آن نیست که کودکان علاقه ی خود را به شیر از دست می دهند، بلکه دلیل آن است که بسیاری از نوشیدنی های دیگر، مانند آبمیوه ها و نوشابه، جایگزین شیر می شوند.

شیر منبعی غنی از کلسیم، ویتامین D و پروتئین می باشد و باید جزئی مهم از رژیم غذایی کودک باشد. تنها دلیل موجه برای حذف شیر از رژیم غذایی کودک، حساسیت وی به این نوشیدنی مفید می باشد.

میزان شیر مصرفی به  سن کودک وابسته می باشد، اما بیشتر کودکان باید روزانه بین 2 تا 4 لیوان شیر (شیر کم چرب برای کودکان 2سال به بالا) بنوشند، به ویژه اگر در رژیم غذایی آن ها ماده ی غذایی پر کلسیم دیگری وجود نداشته باشد.

2- سیب

سیب از میان وعده های سالم به شمار می رود.

اکثر میوه ها، از جمله سیب، میان وعده ی مناسبی به شمار می روند. سیب میوه ای آبدار و شیرین ( البته برخی از انواع سیب ترش می باشند) و حاوی ویتامینC می باشد، این میوه کالری کمی دارد (یک سیب متوسط حدود 90 کالری دارد) و یک سیب کامل و همراه با پوست حدود 5 گرم فیبر را دارا می باشد.

متاسفانه سیب یکی از غذاهای سالمی است که می تواند به غذای مورد علاقه ی کودکان تبدیل شود و در اثر مصرف بیش از حد بسیاری از فواید غذایی خود را از دست بدهد.

اغلب اوقات والدین به جای یک سیب کامل، سیب پوست کنده شده و یا تکه ای از سیب را به کودکان میدهند. گزینه های انتخابی دیگر شامل سس سیب و یا آب سیب می باشد. پوست کندن سیب باعث از بین رفتن نیمی از فیبر آن می شود و سس سیب نیز در مقایسه با یک سیب کامل دارای فیبر کم تر و قند و کالری بیشتر می باشد.

3- کره ی بادام زمینی

کره ی بادام زمینی با چربی کاهش یافته میان وعده ای مناسب می باشد.

اگرچه که ظاهرا کره بادام زمینی و ژله از جمله موارد جدا نشدنی خانه می باشند، اما بسیاری از والدین به دلیل نگرانی در مورد آلرژی غذایی و چربی ظاهری آن از این ماده اجتناب می کنند.

کره ی بادام زمینی ماده ای نسبتا چرب است، اما بیشتر چربی آن را چربی های اشباع نشده تشکیل می دهند بنابراین در مقایسه با مواد غذایی چرب دارای چربی اشباع شده مناسب تر می باشد.

انواعی از کره ی بادام زمینی حاوی چربی کاهش یافته نیز وجود دارد. راه دیگر آن است که انواع غنی شده با ویتامین را انتخاب کنید چرا که این دسته از کره های بادام زمینی حاوی ویتامین A، آهن، ویتامین E، ویتامین B6، اسید فولیک، منیزیم، روی، مس و پروتئین می باشند.

بیشتر بخوانید: خواص بادام

4-ماست

ماست منبع مناسبی از کلسیم به شمار می رود.

ماست یک غذای سالم برای کودکان، به ویژه کودکانی که به میزان کافی شیر نمی نوشند، می باشد چرا که ماست نیز منبع مناسبی از کلسیم به شمار می رود.

ممکن است تصور کنید که کودکان با این مورد ارتباط خوبی دارند، چرا که در حال حاضر ماست می خورند. اما دقت داشته باشید که اگر فرزند شما فقط ماست مخصوص کودکان و همراه با قند اضافی و بدون پروبیوتیک های افزودنی را می خورد، از بسیاری از مزایای غذایی ماست بی بهره خواهد ماند.

هنگام انتخاب ماست برای فرزندان خود به دنبال انواع دارای باکتری های زنده و فعال باشید، این نوع از ماست کم چرب و فاقد قند اضافه می باشد. البته ممکن است که  انواعی از ماست که دارای پروبیوتیک های افزودنی می باشند را انتخاب کنید، اما بهتر است بدانید که بسیاری از تحقیقات حاکی از نامناسب بودن این نوع از ماست می باشند.

5- تن ماهی

مصرف تن ماهی به میزان متوسط برای کودکان مفید می باشد.

ماهی غذای سالمی است، مگر آن که فرزند شما فقط ماهی سرخ شده و یا ساندویچ آن را بخورد. با این که اغلب اوقات تن ماهی نادیده گرفته می شود، اما آن را می توان نوع سالمی از ماهی دانست و اغلب کودکان نیز به آن علاقمند هستند.

امروزه والدین میزان مصرف تن ماهی را کاهش داده اند و دلیل آن نیز نگرانی درباره ی آلودگی های ناشی از جیوه می باشد، اما در نظر داشته باشید که مانند بسیاری از مواد غذایی، مصرف تن ماهی نیز باید به میزان متوسط باشد. با وجود تمامی هشدارها و نگرانیها، کودکان مجاز به مصرف تن ماهی و یا یک وعده ماهی الباکور (نوعی ماهی آب های گرمسیر)  به میزان دو بار در هفته می باشند. برای سالم تر شدن ساندویچ تن ماهی فرزندتان، از سس مایونز کم چرب و نان سبوس دار استفاده کنید.

6-غلات صبحانه

غلات سبوس دار منبعی غنی از کلسیم و فیبرهای اضافه است.

البته که یک کاسه ی پر از غلات شیرین یک صبحانه ی سالم به شمار نمی رود، اما بسیاری دیگر از انواع غلات صبحانه می توانند به بخشی سالم از رژیم غذایی کودک تبدیل شوند.

هنگام انتخاب غلات صبحانه ی مناسب برای فرزندتان به دنبال انواعی باشید که نمیتوان آن ها را به راحتی و مانند آبنبات از جعبه بیرون آورد و خورد. از انواع مناسب، میتوان غلات سبوس دار را نام برد چرا که غنی از کلسیم و فیبر های اضافه است. بسته به باقی رژیم غذایی کودک، می توان نوعی از غلات صبحانه که دارای آهن اضافی و سایر مواد معدنی و ویتامین ها باشد را انتخاب کرد. به طور کلی کودکان به انواعی از غلات صبحانه که شامل گندم خرد شده، سبوس و کشمش باشند، علاقه نشان می دهند. می توانید با اضافه کردن یک موز تکه تکه شده و یا چند توت فرنگی به غلات صبحانه، فرزندتان را بیش از پیش به آن علاقمند کنید.

7-تخم مرغ

تخم مرغ منبع مناسبی از پروتئین می باشد.

آیا تخم مرغ غذایی سالم است؟ برای مدتی باور عمومی بر آن بود که تخم مرغ باعث بالا رفتن میزان کلسترول بدن می شود، اما امروزه اکثر متخصصان تغذیه بر این باورند که تخم مرغ می تواند بخشی سالم از رژیم غذایی را تشکیل دهد.

تخم مرغ منبع مناسبی از پروتئین می باشد و مقداری آهن و سایر ویتامین ها و مواد معدنی را در خود جای داده است. اما درباره ی کلسترول آن چه باید کرد؟ تخم مرغ حاوی کلسترول می باشد، اما این کلسترول از نوع چربی های اشباع شده، که به افزایش سطح کلسترول بدن منجر می شود، نیست. با این وجود استفاده ی یک روز در میان از تخم مرغ، برای بسیاری از کودکان مفید می باشد.

8-سبزیجات

فرزندان خود را از سنین پاین با سبزیجات آشنا کنید.

درست است که سبزیجات از بهترین غذاها برای کودکان به شمار می رود، اما این بدان معنا نیست که می توانید فرزندان خود را به خوردن سبزیجات و یا جوانه های بروکسل، کلم بروکلی و اسفناج وادار کنید. انواع بسیاری از سبزیجات وجود دارند که کودکان به آنان علاقمندند، این سبزیجات عبارتند از:

  • هویج پخته شده
  • ذرت
  • نخود فرنگی
  • سیب زمینی پخته شده

به ویژه هویج پخته شده می تواند یک انتخاب بسیار مناسب باشد، چرا که حاوی میزان زیادی فیبر، ویتامین A، ویتامین C و پتاسیم می باشد. به خاطر داشته باشید که فرزندان خود را از سنین پایین با سبزیجات آشنا کنید، گزینه های متنوعی از سبزیجات را به آنان ارائه دهید و با مصرف سبزیجات در محیط خانواده، آنان را به استفاده از سبزیجات در آینده نیز ترغیب کنید. حتی اگر فرزندتان سبزیجات  نمی خورد، هر از چندگاهی میزان اندکی از آن را تهیه و سرو کنید. با ادامه ی سرو کردن سبزیجات، فرزند شما به تدریج به سبزیجات علاقمند خواهد شد.

9-جو دو سر

جو دو سر حاوی فیبر بالاست.

اگرچه که نوزادان به جو دو سر علاقه نشان می دهند و با تغذیه از نان سفید و سایر دانه ها ی تصفیه شده رشد می کنند، اما غالبا از جو دو سر و غلات استفاده نمی کنند. 

می توانید با سرو کردن جو دو سر، که بسیاری از کودکان به آن علاقمند هستند، و غذاها و میان وعده های حاوی آن (مانند کلوچه های جو دو سر، تخته های جو دو سر و…)  با این روند مبارزه کنید. جو دوسر ماده ای غذایی با فیبر بالاست که مانند غلات  برای کودکان مناسب می باشد.

10-تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان حاوی فیبر بالا و منبعی غنی از آهن می باشد.

تخمه ی آفتابگردان به عنوان عادتی بد در بچه ها و به هنگام تماشای لیگ های کوچک تیم های بیسبال تلقی می شود، اما حقیقت آن است که تخمه ی آفتابگردان غذایی سالم است و تمام کودکان می توانند از آن لذت ببرند. البته شرط مفید بودن این ماده ی غذایی آن است که کودکان پوست ها را روی زمین نریزند و آنقدر بزرگ شده باشند که خطر خفگی آن ها وجود نداشته باشد. اگرچه که تخمه ی آفتابگردان سرشار از چربی های اشباع شده و اشباع نشده می باشد، اما این چربی ها مفید هستند. میزان چربی های مضر موجود در دانه های آفتابگردان ناچیز می باشد. دانه های آفتابگردان دارای فیبر بالا و منبعی غنی از آهن می باشند. علاوه بر این میزان زیادی ویتامین E، منیزیم، فسفر، روی و اسید فولیک در این ماده ی غذایی وجود دارد.

0

منبع: verywellfamily

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
راه‌های از بین بردن اسکین تگ
محبوبترین ها