خانه بیماری‌ها و راه درمان سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه چیست؟

زمان مطالعه : 

10 دقیقه

سرطان سینه یک تومور است که از سینه (پستان) شروع می شود. این بیماری شایع ترین نوع سرطان در زنان است که حدود 12% از زنان در طول عمر خود به آن مبتلا می شوند. در حالی که سرطان سینه در مردان نادر است، این بیماری می تواند بر مردان نیز تاثیر بگذارد. سرطان سینه به طور معمول در مراحل اولیه علائمی از خود نشان نمی دهد و اغلب با انجام ماموگرافی غربالگری تشخیص داده می شود. درمان همیشه ضروری است.

سرطان سینه انواع مختلفی دارد و برخی از انواع آن ممکن است کوچک باقی بماند و آهسته رشد کند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در مناطق مختلف بدن رشد یابند و توسعه پیدا کنند و عوارض خطرناکی را برای افراد به وجود بیاورد. هر نوع از سرطان سینه نیازمند درمان متفاوت است. انواع سرطان سینه با آزمایش میکروسکوپی از یک نمونه بیوپسی مشخص می شوند.

علائم سرطان سینه

بیشتر اوقات، سرطان سینه هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد، اما در برخی موارد، سرطان سینه می تواند تغییرات قابل مشاهده ای را در سینه (پستان) ایجاد کند.

بیشتر اوقات، سرطان سینه هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد، اما در برخی موارد، سرطان سینه می تواند تغییرات قابل مشاهده ای را در سینه (پستان) ایجاد کند. برخی از علائم سرطان سینه می توانند مشابه سایر بیماری های پزشکی باشند و در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. این موارد عبارت اند از:

 • ورم سینه: ورم سینه شایع ترین علامت سرطان سینه است. پزشکان اغلب توصیه می کنند که با انجام معاینه ماهانه (حدود دو هفته بعد از قاعدگی) ورم سینه خود را بررسی کنید.
 • درد سینه: سرطان سینه معمولا در مراحل اولیه خود بدون درد است، اما رشد آن می تواند پوست و بافت سینه را بکشد و باعث ناراحتی و درد شود.
 • ایجاد تغییرات در ظاهر سینه: تومور می تواند باعث تغییر قابل توجه در اندازه یا شکل پستان شود و ممکن است باعث شود شکل پستان های شما با یکدیگر متفاوت باشد.
 • تغییرات پوستی: ایجاد یک حفره روی پوست بر روی بخشی از سینه (مانند پوست پرتقال) یا تغییر در رنگ سینه که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
 • خارش: قرمزی یا ایجاد جوش بر روی پوست سینه ممکن است شبیه به ورم پستان یا یک عفونت در سینه باشد.
 • تغییراتی در نوک پستان: پوسته پوسته شدن پوست اطراف نوک پستان می تواند باعث بروز سرطان سینه شود.
 • ترشح: ترشح از نوک پستان می تواند به رنگ شیری یا زرد بوده یا ممکن است شامل لکه های خون باشد.

مردان نیز می توانند ورم سینه داشته باشند، اما از آنجا که سرطان سینه در آنها بسیار نادر است، معمولا به مردان توصیه نمی‌شود که توسط پزشک معاینه شوند. اگر شما مرد هستید، برای هر گونه ورم یا تغییر در شکل ظاهری در ناحیه قفسه سینه، باید هر چه سریع تر توسط پزشک معاینه شوید.

بیشتر بخوانید: یائسگی بعد از سرطان

آیا همه ورم های سینه باعث سرطان می شوند؟

خیر. همه ورم های سینه باعث سرطان سینه نمی شوند و همه سرطان های سینه با ورم سینه همراه نیستند. با این حال، تمام ورم های ایجاد شده در سینه به مراقبت پزشکی احتیاج دارند.

دلایل

سرطان سینه زمانی اتفاق می افتد که سلول های طبیعی در سینه دچار تغییرات اساسی در مشخصات مولکولی آنها شود که این امر باعث می شود، رشد و تکثیر آنها سریع تر از حد لازم باشد.

سرطان سینه زمانی اتفاق می افتد که سلول های طبیعی در سینه دچار تغییرات اساسی در مشخصات مولکولی آنها شود که این امر باعث می شود، رشد و تکثیر آنها سریع تر از حد لازم باشد. هیچ علت خاصی برای سرطان سینه وجود ندارد، اما عوامل خطرناکی وجود دارند که می توانند به احتمال زیاد فرد را به این بیماری مبتلا کنند. این عوامل عبارتند از:

 • سن: با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان زیاد می شود.
 • سابقه خانوادگی: داشتن مادر، خواهر یا دختری که به سرطان سینه مبتلا بوده است، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. اما حدود 85% از سرطان های سینه در زنانی رخ می دهد که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه ندارند.
 • ژنتیک: تقریبا 10% از کل سرطان های سینه می توانند با جهش های ژنتیک ارثی مرتبط باشند. ژن های BRCA1 و BRCA2 رایج ترین ژن ها هستند، اما بسیاری از ژن های دیگر وجود دارند که با بروز سرطان سینه مرتبط بوده اند.
 • ضخامت سینه: زنانی که دارای بافت متراکم پستان هستند در مقایسه با زنان دیگر در سن مشابه با خود که دارای بافت کوچک پستان هستند، در معرض خطر بیشتری از ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
 • نژاد: در ایالات متحده، سرطان سینه بیشتر در زنان سفید پوست و خیلی کم در زنان بومی آلاسکا مشاهده می شود.
 • وزن: سرطان سینه در زنانی که به طور قابل توجهی وزن بالایی دارند در مقایسه با زنان هم سن خود که وزن مناسب دارند، بسیار رایج تر است.
 • سیگار کشیدن: خطر ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که سیگار می کشند، به خصوص افرادی که قبل از تولد فرزند اول خود شروع به سیگار کشیدن می کنند، افزایش یافته است.
 • الکل: مصرف الکل با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است.
 • عدم فعالیت: زنانی که در طول زندگی ورزش یا فعالیت خاصی را انجام نمی دهد، به احتمال زیاد به سرطان سینه مبتلا می شوند.

تشخیص

تشخیص قطعی سرطان سینه معمولا شامل چندین مرحله از جمله معاینه جسمی، تصویربرداری و بافت برداری می شود. سلول های سرطانی سینه ممکن است تومور جامد در سینه ایجاد کنند. بسته به مکان آن، رشد سرطان سینه ممکن است توسط معاینه جسمی یا آزمایش تصویربرداری مانند ماموگرافی تشخیص داده شود. این آزمایش برای دیدن بافت پستان طراحی شده است. آزمایش های تصویربرداری دیگری برای معاینه سینه مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی سینه (MRI)، وجود دارند. تنها راه تشخیص سرطان سینه، نمونه برداری است که نمونه ای از بافت سینه می باشد. نوع نمونه برداری مورد نیاز شما به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل تومور بستگی دارد.

انواع نمونه برداری از سرطان سینه شامل موارد زیر می باشد:

 • نمونه برداری با سوزن ریز: این روش توسط جراح سینه یا رادیولوژیست با استفاده از یک سوزن ریز برای استخراج نمونه سلول ها انجام می‌شود.
 • نمونه برداری سوزن هسته: این نوع نمونه برداری از یک سوزن توخالی بزرگ برای به دست آوردن نمونه بزرگتر از منطقه مشخص شده در آزمایش تصویربرداری استفاده می کند. 
 • نمونه برداری با جراحی: برای به دست آوردن یک نمونه بزرگتر، جراح از چاقوی کوچک جراحی برای بریدن پوست استفاده می کند تا نمونه ای از بافت سینه را بردارد.
 • نمونه برداری غده لنفاوی: بعضی اوقات ممکن است پزشک شما نیاز به برداشتن نمونه ای از بافت از غدد لنفاوی نزدیک سینه شما داشته باشد تا ببینید آیا سرطان شیوع پیدا کرده است یا خیر. غدد لنفاوی بخشی از سیستم لنفاوی است و سرطان سینه می تواند در مناطق دیگری از بدن با رفتن به سمت غدد لنفاوی شیوع پیدا کند.

نمونه باید توسط یک پاتولوژیست، یک پزشک متخصص که بافت و سلول ها را آزمایش می کند، زیر میکروسکوپ بررسی شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص و درمان سرطان

انواع سرطان سینه و مراحل آن

روش های مختلفی برای طبقه بندی سرطان سینه وجود دارد. راه های اصلی توصیف و طبقه بندی سرطان شامل نوع، زیر گروه، مرحله و درجه می باشد. بهترین درمان برای سرطان سینه یک فرد بر اساس این عوامل است.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه بر اساس نوع بافت سینه که تومور در آن قرار دارد، تعریف شده است. به عنوان مثال، سرطان سینه معمولا از مجاری پستان که شیر را به نوک آن منتقل می کند، سرچشمه می گیرد. به این نوع از سرطان سینه، سرطان های داکتال گفته می‌شود که حدود 80% از کل سرطان های سینه را در بر می گیرد. سرطان لوبولار در غده ها (لوبول ها) که شیر را تولید می کنند، شروع می شود و حدود 8% از کل سرطان های سینه را شامل می شود.

انواع کمیاب تر از سرطان سینه شامل موارد زیر می شود:

 • سرطان سینه التهابی: این سرطان تهاجمی بدون ورم ظاهر می شود و باعث تورم، قرمزی یا التهاب ظاهر پستان یا پستان ها می شود.
 • بیماری پاژه سینه: این بیماری شامل پوست نوک پستان و معمولا دایره تیره تر از پوست اطراف نوک پستان را شامل می شود.

مراحل

مراحل سرطان سینه نشان می دهد که سرطان تا چه اندازه در بدن گسترش یافته است. هنگامی که سرطان در مجاری سینه یا سلول های لوبول محدود شده است، به آن DCIS گفته می شود. سرطان هایی که شروع به گسترش یافتن در اطراف بافت سینه می کنند، به عنوان تهاجمی یا نفوذی شناخته می شوند. سرطان متاستاتیک پستان که به عنوان مرحله چهارم سرطان سینه شناخته می شود، سرطانی است که از پستان شروع می شود و به اندام های دور مانند مغز، استخوان ها، ریه ها و کبد منتقل می شود. در حدود 6% تا 10% از زنان و مردان به سرطان مرحله چهارم یا متاستاتیک مبتلا می شوند. در نهایت، بر اساس اندازه تومور، وضعیت غدد لنفاوی و متاستاز، سرطان سینه از مرحله 0 (نشان دهنده وضعیت قبل از سرطان) تا مرحله چهارم (نشان دهنده متاستاز) طبقه بندی می شود. 

درجه بندی

درجه بندی سرطان سینه بر مبنای تهاجمی بودن سلول ها در زیر میکروسکوپ است. سلول های حاصل از نمونه برداری می‌توانند از لحاظ ظاهری تفاوت خوبی با یکدیگر داشته باشند، به این معنی که آنها شبیه بافت طبیعی پستان (کمتر تهاجمی و با درجه پایین) هستند یا از لحاظ ظاهری تفاوت خیلی کمی دارند که شبیه بافت طبیعی پستان (تهاجمی تر و با درجه بالاتر) نیستند. نمونه برداری ممکن است همچنین مشخصات رشد سریع یا رشد آرام را نشان دهد که می تواند بر روی درجه بندی تاثیر بگذارد.

درمان

گزینه های زیادی برای درمان سرطان سینه وجود دارند. درمان متناسب با مرحله، درجه و نوع سرطان انجام می شود. معمولا بیشتر از یک نوع درمان برای سرطان سینه ضروری می باشد که برخی از آنها در زیر آماده است:

 • جراحی: بیشتر زنان و مردانی که به سرطان سینه مبتلا هستند، برای از بین بردن غده باید جراحی شوند. جراحی می تواند شامل جراحی محافظت از پستان با برداشتن توده و بخشی از بافت اطراف توده، ماستکتومی (برداشتن کامل پستان یا پستان ها) یا جراحی سینه و همچنین برداشتن غدد لنفاوی باشد.
 • شیمی درمانی: وقتی که سلول های سرطانی فراتر از سینه پیشروی کرده اند، درمان سیستمیک قدرتمندی که سلول های سرطانی را از بین ببرد و تومور را کوچک کند، معمولا قبل از عمل به کار می رود.
 • هورمون درمانی: برخی از انواع سرطان سینه به هورمون درمانی پاسخ می دهند و سلول های سرطانی را که برای رشد به هورمون نیاز دارند را از بین می برد.
 • درمان بیولوژیک: درمان تخصصی ضد سرطان ممکن است برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سلول های سرطانی انجام شود.
 • پرتو درمانی: این روش درمانی از اشعه های پر انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.

زنان و مردان مبتلا به سرطان در مراحل اولیه معمولا داوطلب عمل جراحی محافظت از پستان، مانند لامپکتومی هستند و ممکن است نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند.

پیشگیری

پیشگیری از سرطان سینه پیشرفته نیازمند تشخیص زودهنگام است. تشخیص سرطان سینه در حالی که هنوز در مراحل اولیه است می تواند بهترین پیش بینی ممکن برای این بیماری باشد. تشخیص اولیه به موارد زیر نیاز دارد:

 • دانستن این که پستان های شما به طور معمول چگونه به نظر می رسد، بسیار مهم است و حتما هرگونه تغییر یا علائم را به پزشک خود گزارش دهید
 • هر سال برای معاینه کلی سینه به پزشک مراجعه کنید
 • اگر سن شما کمتر از 40 سال است و سابقه خانوادگی در سرطان سینه دارید، با پزشک صحبت کنید تا بدانید چه زمانی نیاز به شروع ماموگرافی سالانه دارید و در مورد لزوم مشاوره ژنتیک با او صحبت کنید
 • اگر سن شما بیشتر از 40 سال است و سابقه خانوادگی در سرطان سینه ندارید، باید به طور منظم ماموگرافی انجام دهید

بیشتر بخوانید: سرطان واژن چیست و چگونه درمان می شود؟

سخنی از نویسنده

به احتمال زیاد ممکن است که شما در حال حاضر کسی را که به سرطان سینه مبتلا شده است، بشناسید. باید بدانید که نوع سرطان سینه ممکن است با دیگران یکسان نباشد و همچنین ممکن است درمان و پیش بینی بیماری شما متفاوت باشد. سرطان پستان می تواند درمان شود. در بیشتر مواردی که زود تشخیص داده می شود، نتیجه آن خوب است و تشخیص و درمان سرطان سینه به این معنی نیست که شما دوباره به آن مبتلا نمی شوید. بعد از پایان درمان، حتما باید برنامه غربالگری خود را ادامه دهید.

2

منبع: verywellhealth

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران
 • مینا
  16 فروردین 99

  برای من که همیشه مطالب پزشکی رو دنبال میکنم بسیار مطلب مفیدی بود با تشکر.

  • پوریا زعیم زاده
   16 فروردین 99

   ممنون که مطالب ما رو دنبال می کنید.

شاید بخواهید بدانید
20 روش عالی برای کمک به محافظت از محیط زیست
محبوبترین ها