خانه کودک و مادر سلامت کودک پاسخ به سوالات متداول در مورد شیردهی و خواب نوزاد

پاسخ به سوالات متداول در مورد شیردهی و خواب نوزاد

پاسخ به سوالات متداول در مورد شیردهی و خواب نوزاد

زمان مطالعه : 

5 دقیقه

فرقی نمیکند که مادر باشید یا یک پرستار کودک، شیردهی اغلب با سوالات بسیاری همراه است. در اینجا پاسخ به سوالات متداول که مادران کم تجربه یا کارآزموده، ممکن است داشته باشند، وجود دارد.

محل خواب کودک

گزینه های زیادی برای خواب کودک وجود دارد، اما رختخواب شما یکی از آنها نیست. این امر خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می دهد. برخلاف اینکه به اشتراک گذاشتن رختخواب ایده خوبی نیست، به اشتراک گذاشتن اتاق با کودک، می تواند به روند شیردهی مادر کمک کند.

روش های به اشتراک گذاشتن اتاق با کودک

  • گهواره یا تخت خواب نوزاد را، کنار تختخواب خود قرار دهید؛ این روش به شما کمک میکند، نزدیکی دلخواه را ، که می تواند در صورت شیردهی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد حفظ کنید.آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید ، خوابیدن نوزاد در یک گهواره جداگانه در اتاق مادر، خطر ابتلا به بیماری سندرم ناگهانی مرگ (SIDS) را کاهش می دهد.
  • وسیله ای برای خواب نوزاد تهیه کنید، که یک طرف آن پایین باشد و به تختخواب شما وصل شود تا به شما امکان دهد در کنار کودک خود بخوابید بدون اینکه احتمال چرخیدن روی شیرخوارتان وجود داشته باشد.

هرگز اجازه ندهید کودک شما روی شکم یا در معرض دود سیگار بخوابد نوزادان همیشه باید به پشت بخوابند.

بیشتر بخوانید: روش‌های صحیح خوابیدن برای جلوگیری از درد کمر

اتاق را برای غذاهای شب هنگام ،کم نور نگه دارید و همچنین صحبت کردن ، آواز خواندن و غیره را به حداقل برسانید.

علت خواب نوزاد در حین شیردهی چیست؟

نوزادان غالباً بعد از احساس رضایت از تغذیه خوب ، در حین شیردهی می خوابند.(اگر صداهای بلعیدن را نمی شنوید ، یا می بینید که استخوان فک در حال حرکت نیست یعنی کودک شما شیر خوردن را متوقف کرده است). اگر فکر می کنید کودک شما قبل از اتمام شیردهی، خوابیده است، میتوانید از روش های زیر برای اطمینان بیشتر استفاده کنید:

  • پشت کودک را به آرامی ماساژ دهید 
  • پای کودک را  قلقلک دهید 
  • سعی کنید آروغ کودک را بگیرید
  • پوشک کودک را تعویض کنید یا با سینه دیگر به او شیر دهید.   

نوزادان  ممکن است زیر سینه به  خواب بروند اگر این اتفاق رخ داد ،سینه را از دهان کودک خارج کرده و عمل شیر دهی را به پایان برسانید.شما می توانید این کار را با کشیدن انگشت در کنار دهان کودک (بین لثه) و چرخاندن آن، انجام دهید.(اگر کودک را از سینه جدا کنید، احتمال دارد به سینه های شما آسیب برساند).   

بعد از اینکه کودک را از سینه جدا کردید، سعی کنید آروغ او را بگیرید و با سینه دیگر به او شیر دهید. مشاور شیردهی میتواند  نحوه صحیح ،بغل کردن را به شما نشان دهد و در مورد هرگونه سؤال یا نگرانی به شما کمک کند. 

خواب مناسب نوزاد 

ماه های اول تولد، بیدار نگه داشتن یک نوزاد شیرخواری که از نظر تغذیه، کاملا تامین باشد، عملاً غیرممکن است.

بیشتر بخوانید: اتفاقات سه ماه اول بارداری

اما پس از بزرگتر شدن نوزاد ، اکثر پزشکان توصیه میکنند که فقط برای خوابیدن به نوزاد شیر دهید. انجام این کار به طور مرتب ممکن است کودک شما را از یادگیری نحوه تنها خوابیدن ،باز دارد. در زمان چرت زدن و خوابیدن ، سعی کنید کودک خود را کمی هشیار کنید تا او بدون اینکه نیاز به شیر دهی داشته باشد، به خواب برود. به یاد داشته باشید که شیر دهی بیشتربرای تغذیه کودک است نه برای خواباندن و ساکت کردن او. اگر کودک شما مریض است یا از شما جدا شده است ، ممکن است برای آرام کردن او عمل شیردهی را انجام دهید اما سعی کنید به آن عادت نکنید.

اگر کودک شما در خوابیدن مشکل دارد، میتوانید به او پستانک بدهید.

اگر کودک شما در خوابیدن مشکل دارد، میتوانید به او پستانک بدهید. کارشناسان  بر این باورند که پستانک برای نوزادان زیر 1 سال در هنگام چرت زدن و خوابیدن ،می تواند خطر ابتلا به  (SIDS) را کاهش دهد اما پس از شیردهی مادر، پس از گذشت حداقل 3 هفته از تولد، میتواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر کودک شما پستانک نمی خواهد ، او را مجبور نکنید.

سعی کنید با تعیین ساعت خواب مناسب، کودک را تشویق کرده خواب او را تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید: خواب نوزادان

استحمام ،کتاب خواندن و آواز خواندن می تواند نوزادان را تسکین داده و به خواب آن ها کمک کند.

زمان خواب نوزاد در شب

نوزادان تا زمانی که افزایش وزن آنها متعادل شود ،هر 3 تا 4 ساعت از خواب بیدار می شوند، که به طور معمول طی دو هفته اول اتفاق می افتد. پس از آن کودک برای مدت طولانی تری میخوابد. اما نکته مهم این است که بیشتر شیرخواران، به دلیل گرسنگی ،  نمی توانند مدت زمان طولانی در خواب باشند. به یاد داشته باشید ، شیر مادر بسیار راحت هضم می شود ، بنابراین سریعتر از سیستم نوزادان عبور میکند و به همین دلیل باعث گرسنگی بیشتر آنها می شود.

به طور کلی طولانی ترین مدتی که نوزادان می خوابند، 4 یا 5 ساعت است البته اگر گرسنه نباشند.اگر نوزادان زیاد بخوابند ، احتمالاً در طول روز دچار گرسنگی می شوند و به صورت مکرر به شیر دهی نیاز خواهند داشت و درست وقتی والدین فکر می کنند که خوابیدن در طول شب یک رویا‌ی دست نیافتنی است ، همه چیز کمی راحت تر می شوند. در 3 ماهگی، کودک به طور متوسط به 5 ساعت خواب روزانه و 10 ساعت خواب شبانه، نیاز دارد.

این می تواند به تحریک کودک در طول روز کمک کند ، اوضاع را در شب آرام نگه دارد و یک روال معمول در زمان خواب را ایجاد کند. اما هر کودک متفاوت است ، بنابراین اگر کودک شما بیشتر یا کمتر از دیگران می خوابد تعجب نکنید. خوابیدن کودک در طول شب (معمولاً در حدود 3 ماهگی) به تلاشهای شیردهی شما آسیب نمی رساند. بدن شما بر اساس زمان شیردهی و میزان نیاز کودک به شیر شما را مجدداً تنظیم می کند. هرچه کودک شما بالغ شد و شروع به مصرف غذاهای جامد کرد ، نیاز به شیر مادر کاهش می یابد و بدن نیز برای آن تنظیم می شود.

0

منبع: kidshealt

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
بهداشت مادر و نوزاد
محبوبترین ها