خانه تناسب اندام حرکات ورزشی انگیزه 5 نشانه فرسودگی ورزشی

5 نشانه فرسودگی ورزشی

5 نشانه فرسودگی ورزشی

زمان مطالعه : 

2 دقیقه

اگر از خواب بیدار شوید و انرژی کافی برای ورزش کردن نداشته باشید، احتمالا دچار فرسودگی ورزشی شده اید. ممکن است همه ما روزهایی را گذرانده باشیم که احساس خستگی زیادی بکنیم و نتوانیم ورزش کنیم، اما باید گفت که فرسودگی ورزشی متفاوت است.​​​​​​​

5 نشانه فرسودگی ورزشی

در این مطلب به 5 علائم فرسودگی ورزشی اشاره می کنیم.

طفره رفتن برای انجام ورزش 

یکی از بزرگترین نشانه هایی که احتمالا آن را تجربه کرده اید، تعلل کردن در انجام ورزش است. برای مثال ممکن است برای انجام کارهای متفرقه، باشگاه رفتن را به تعویق بیندازید. گاهی اوقات ممکن است با خود فکر کنید برای انجام ورزش دیر شده است، پس بهتر است فردا ورزش کنید.

احتمالا با خود قرار می گذارید که برای جبران این عقب افتادگی یک ورزش سنگین بکنید. به جای این کار، برای خود اهداف کوچک تعیین کنید. برای مثال:

  • در اطراف خانه تان پیاده روی کنید
  • 5 دقیقه وقت بگذارید و برخی از حرکات کششی مورد علاقه خود را انجام دهید
  • 5 بار از پله های خانه تان بالا و پایین بروید
  • 10 بار اسکوات، 10 بار لانچ  و 10 بار پوش آپ انجام دهید.

فقط شما به فرسودگی ورزشی دچار نمی شوید

ورزش کردن همیشه فعالیت لذت بخشی نیست. گاهی اوقات در صورت انجام طولانی مدت ورزش احساس تمرین زدگی می کنید. هنگامی که به فرسودگی ورزشی دچار شده اید، دنبال تمریناتی بروید که به آن علاقه دارید و باعث ایجاد امیدواری در شما می شود.

در این دوران بهترین کار انجام فعالیت های جدید است. شما می توانید ورزش های هیجان انگیز را تجربه کنید. برای مثال به پیست دوچرخه سواری بروید، با دوست خود تنیس بازی کنید یا فقط در حیاط خود با یک توپ بازی کنید. گاهی اوقات استراحت کردن تنها چیزی است که بدن به آن نیاز دارد تا به حالت عادی خود بازگردد. پس سعی کنید چند روز به بدن خود استراحت بدهید.

احساس خستگی فراوان

خستگی هم می تواند جسمی باشد و هم روحی. خستگی یکی از نشانه های فرسودگی ورزشی است. این احساس عموما شما را به سمت تخت خواب می کشد و باعث می شود ساعات طولانی را بخوابید. بسیاری از ورزشکاران فکر می کنند هر روز باید تمرین داشته باشند. اگر بدن شما استراحت نداشته باشد و ریکاوری نشود، ورزشکار خیلی زود احساس فرسودگی می کند. دراز بکشید و تلویزیون ببیند یا این که به حیاط بروید و از فضای باز لذت ببرید. حداقل روزی یک بار نرمش کنید تا بدن تان آماده بماند. گاهی اوقات دو سه روز استراحت می تواند هنگام بازگشت به حالت عادی تفاوت بزرگی ایجاد کند.

بعد از تمرین احساس خستگی بیشتری می کنید

ورزش باید به شما انرژی بیشتری بدهد و شما را شاداب تر کند. مطمئنا تمرینات سخت شما را سخت تر می کند، اما بیشتر تمرینات باید احساس بهتری نسبت به قبل تمرین به شما بدهند. اگر بعد از تمرین احساس خستگی شدید داشتید، احتمال دارد دچار فرسودگی ورزشی شده باشید.

تمرینات سنگین را فراموش کنید و دنبال ورزش هایی باشید که به شما آرامش می دهند. یک تمرین یوگا یا پیلاتس را انجام دهید. این تمرینات را به عنوان ریکاوری در نظر بگیرید. زمانی که ذهن شما استراحت کند، بدن خسته تان نیز آرام می شود.

احساس بی حوصلگی و تحریک پذیری

هنگامی که بیش از اندازه کار و فعالیت می کنید، ممکن است به دیگران پرخاش کنید. بدن شما خسته است و تحمل کمتری نسبت به دنیای اطراف دارد. هر چیز کوچکی ممکن است شما را ناراحت و عصبانی کند. در این صورت موارد زیر می تواند کمک کننده باشد:

  • حمام کنید یا در وان آب گرم بنشینید
  • ماساژ بگیرید
  • بخوابید
  • پاهای تان را در ظرف آب گرم بگذارید
  • رابطه جنسی برقرار کنید
0

منبع: verywellfit

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
داشتن خوابی بهتر با تمرینات پیلاتس
محبوبترین ها