خانه سلامتی سلامت مغز آیا قهوه بر تقویت حافظه موثر می باشد؟

آیا قهوه بر تقویت حافظه موثر می باشد؟

آیا قهوه بر تقویت حافظه موثر می باشد؟

زمان مطالعه : 

3 دقیقه

سوالی که برای بیشتر افرادی که قهوه می نوشند مطرح است، این است که آیا کافئین به تقویت حافظه کمک می کند یا خیر.

آیا قهوه بر تقویت حافظه موثر می باشد؟

بسیاری از کسانی که قهوه مصرف می کنند، به هنگام نوشیدن آن احساس هوشیاری بیشتری دارند. یکی از افرادی که قهوه می نوشد و خود را به عنوان فردی کاملا فراموشکار معرفی می کرد،  بیان داشت که حافظه ی وی پس از نوشیدن یک فنجان قهوه بهبود یافته است.

اما سوال آن است که آیا واقعا پیوندی بین قهوه و حافظه وجود دارد و یا این امر فقط زاییده ی ذهن افرادیست که از این نوشیدنی استفاده می کنند؟ در ادامه به بررسی ارتباط حقیقی میان کافئین و حافظه  خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: خوراکی هایی که باعث تقویت حافظه می شوند

نحوه ی عملکرد کافئین

کافیین دارویی محرک است که تاثیری مستقیم در مغز دارد.

کافئین دارویی محرک است که تاثیری مستقیم بر مغز دارد و بدون شک باعث افزایش هوشیاری می شود. با این حال تاثیرات کافئین بر حافظه نامشخص می باشد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که کافئین می تواند برخی از انواع حافظه را بهبود بخشد. تحقیقات دقیق تر بیانگر آن هستند که تاثیرات کافئین بر حافظه تا حدی وابسته به شرایط می باشد. تاثیر کافئین در حافظه به هنگام نوشیدن آن در زمان دریافت و یادآوری اطلاعات قابل مشاهده است. استفاده از کافئین به هنگام دریافت اطلاعات به بهبود عملکرد شما منجر خواهد شد. علاوه بر این استفاده از کافئین در این زمان تاثیری بیش از دریافت آن در هنگام ارائه ی اطلاعات خواهد داشت.

تحقیقات بیانگر آنند که کافئین بر برخی از فعالیت های ذهنی تاثیر منفی دارد. این فعالیت ها شامل یادآوری ناخودآگاه می باشند که استفاده از کافئین سبب تضعیف این توانایی می شود. همچنین هنگامی که افراد تحت تاثیر کافئین قرار دارند، خاطرات ساختگی زیادی را به یاد می آورند، بنابراین کافئین می تواند به تحریک مغز و یادآوری خاطرات نادرست منجر شود.

تاثیرات کافئین بر حافظه میانسالان

کافیین تاثیراتی در میانسالان نیز دارد.​​​​​​​

تحقیقات دلگرم کننده ای در زمینه ی فواید کافئین برای مقابله با زوال حافظه، که امری طبیعی و همراه با افزایش سن می باشد، در میانسالان انجام شده است. برای مثال، یکی از این مطالعات بیانگر آن بود که نوشیدن قهوه توسط میانسالان دارای عملکرد ذهنی بهتر در صبح هنگام، سرعت تضعیف حافظه  آن ها را در بعد ازظهر کاهش می دهد.

با این حال بسیاری از محققان بر این باورند که کافئین راه مناسبی برای تقویت حافظه ی میانسالان نمی باشد. در واقع، تحقیقات بیانگر آن هستند که مواد خوراکی حاوی کافئین به عملکرد ضعیف تر میانسالان در تست های حافظه ی رویدادی (نوعی از حافظه در انسان که تجربه‌های ویژه شخصی را ذخیره می‌کند) منجر می شود. اگرچه که شواهدی مبنی بر تاثیر مصرف منظم کافئین بر حافظه ی بلند مدت وجود دارد، اما این تاثیر با زوال حافظه، که امری طبیعی و وابسته به سن می باشد، مقابله نمی کند.

از آنجایی که کافئین ماده ای اعتیاد آور می باشد، تلاش شما برای خود درمانی(انتخاب و مصرف دارو ها توسط فرد بیمار و بدون مراجعه به پزشک) می تواند به بدتر شدن شرایط منجر شود. به عنوان مثال، کافئین باعث ایجاد اختلال در خواب می شود و سپس یک دوره ی پرهیز  از مصرف پروتئین ها را به دنبال خواهد داشت که هر دوی این موارد به مشکلات حافظه منجر می شوند. برای بررسی این موضوع که آیا ذهن شما حقیقتا با مشکل مواجه است یا خیر با پزشک خود مشورت کنید، علاوه بر این اطلاعاتی را درباره ی روش های تقویت حافظه و میزان کافئین مناسب برای خود را از وی دریافت کنید.

0

منبع: verywellmind

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
راه‌های از بین بردن اسکین تگ
محبوبترین ها