خانه سبک زندگی جشن کریسمس (Christmas)

جشن کریسمس (Christmas)

جشن کریسمس (Christmas)

زمان مطالعه : 

2 دقیقه

این کلمه در لغت به معنی جمع شدن برای بزرگداشت عیسی مسیح است. در این روز مسیحیان تولد عیسی را جشن می گیرند.

جشن کریسمس (Christmas)

عده ای بر این باورند که تاریخ غربی این روز، صحیح نیست و شخصی به نام پاپ لئو اول آن را همزمان با جشنی رومی، تاریخ گذاری کرده است.

این جشن هنگام اعتدال خورشیدی، کوتاهترین روز سال در نیمکره شمالی، که نشان دهنده نیمه زمستان بود برگزار می شد.

تاریخ جشن کریسمس در فرقه های مسیحیان متفاوت است. مسیحیان غربی، تولد عیسی را در تاریخ 25 دسامبر جشن می گیرند. برخی از مسیحیان شرقی، آن را در 6 ژانویه جشن می گیرند زیرا معتقدند در این تاریخ عیسی مسیح متولد شده و به دست سه مرد خردمند واگذار شده است. ارتدکسهای یونانی و روسی کریسمس را ژانویه و تولد عیسی را 19 ژانویه جشن می گیرند.

سنت های جشن کریسمس از کجا سرچشمه می گیرد؟

در حقیقت کریسمس غربی به عنوان یک جشن بت پرستی مسیحی آغاز شد. درخت کریسمس هم نوعی بت، با نماد باروری است که از آن دوران تا کنون باقی مانده است.

درخت کریسمس هم نوعی بت، با نماد باروری است که از آن دوران تا کنون باقی مانده است.

در کشورهای شمالی، جشن محلی کریسمس در شب سرد و طولانی زمستان برگزار می شد که در آن شب به مسیحیان غذاهای فاخر و گرانبها مانند گوزن شمالی (مردم سوئد) و گوشت خوک یا بره (مردم یونان) می دادند.

 در گذشته کلیساها، میلاد مسیح را در بهار، فصل زندگی جدید جشن می گرفتند زیرا همزمان با جشن عید پاک یهود در 14 نیسان بود، تاریخی که بستگی به زمان وقوع اولین ماه کامل در ماه مارس یا آوریل داشت. بسیاری از نماد های عید پاک مانند خرگوش و تخم مرغ، نمادهای باروری باستانی هستند اما هیچ کس نمی داند که شکلات نماد چیست و چرا به این آیین اضافه شده است.

​​​​​​​

جالب است بدانید که جشن نور یهودی ها به نام هانوکا (تعطیلاتی هشت روزه) در ماه نوامبر یا دسامبر، با نور، غذاهای سنتی، بازی و هدایا جشن گرفته می شد.

بابا نوئل از کجا سرچشمه می گیرد؟

این نماد از افسانه سنت نیکلاس گرفته شده است. نیکلاس در شهر میرا (در ترکیه مدرن) زندگی می کرد.

این نماد از افسانه سنت نیکلاس گرفته شده است. نیکلاس در شهر میرا (در ترکیه مدرن) زندگی می کرد. قصد او کمک به زنان جوان فقیر، برای ازدواج بود. او به صورت ناشناس کیسه های پول را به منظور کمک به زن ها برای خرید جهیزیه، می داد. به همین دلیل طولی نکشید که او به فرشته نجات و حامی کودکان و زنان مجرد تبدیل شد. 

بعد از او نیز سخاوتمندی و درستکاری او در اذهان مردم به جا مانده بود و مردم دیگر نیز راه او را پیش گرفتند و به طور پنهانی به کودکان و افراد نیازمند هدیه می دادند.

کودکان هلندی و افراد دیگر در روز ششم دسامبر برای اسب بابانوئل غذا تهیه می کردند به این امید که در روز عید بابانوئل برای آن ها هدیه بیاورد.

امروزه تصویر ذهنی ما از بابانوئل یک مرد تپل، با سنی مشخص (اغلب مسن) است که کت و شلوار قرمز به تن دارد. به دلیل تناسب رنگی لباس بابانوئل با برند شرکت کوکاکولا، این شرکت در دهه 1930 تبلیغی بسیار موفق ساخت. بابانوئل از آن زمان مانند تبلیغ کوکا لباس می پوشد. اما این تصویر برگرفته از تصویر اولیه پدر کریسمس است که تا دهه 1850 هیچ ارتباطی با بابانوئل آمریکایی نداشت. در این دهه بابانوئل با ریش سفید، کلاه قرمز و لباس قرمز و سفید شناخته شد که برای کودکان هدیه های زیبایی می آورد.

کریسمس در عصر جدید چگونه است؟

به همین دلیل امروزه جشن گرفتن کریسمس در زمستان به یک امر واجب تبدیل شده است​​​​​​​

اهمیت این جشن هنگامی که آن را در تابستان جشن می گیریم از بین می رود زیرا کباب خوردن در تابستان کنار ساحل نمی تواند جایگزین سرمای زمستان و حال و هوای آن باشد.

به همین دلیل امروزه جشن گرفتن کریسمس در زمستان به یک امر واجب تبدیل شده است. امروزه 25 دسامبر را جشن می گیریم و به کودکان هدیه می دهیم اما نه به صورت ناشناس.

در این باره بیشتر بخوانید

0

منبع: theconversation

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
5 عادت بد که باعث افتادگی سینه میشود
محبوبترین ها