خانه کودک و مادر والدین پرورش و تربیت کودکان 7 مهارت اجتماعی مفید برای کودک شما

7 مهارت اجتماعی مفید برای کودک شما

7 مهارت اجتماعی مفید برای کودک شما

زمان مطالعه : 

10 دقیقه

کودکانی که از مهارت های اجتماعی خوبی برخوردار هستند، می توانند سریع تر با هم سن و سال های خود وارد رابطه دوستی شوند. و کودکی که از مهارت های قوی تری برخوردار باشد به سطح بالاتری از نیاز عرف جامعه رسیده است. 

آنچه در این مقاله می خوانید؟

  • نکات مثبت
  • به اشتراک گذاشتن
  • همکاری داشتن
  • گوش دادن
  • فرمانبرداری
  • احترام به حریم شخصی
  • داشتن ارتباط چشمی
  • مودب بودن

نتایج پژوهشی در سال 2019 که با همین موضوع انجام شد، مشخص کرد کودکانی که از مهارت های اجتماعی بالاتری نسبت به هم سن و سال های خود برخوردارند، با سرعت بیشتری پیشرفت می کنند، همچنین مدیریت برنامه های روتین و روزمره زندگی خود را بهتر انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: 10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

مزایای اجتماعی بودن کودک

کوچکترین و موثرترین اجتماعی که فرزند شما بتواند مهارت های جمعی خود را افزایش دهد و شروع به  یادگیری کند، در جمع اقوام فامیل، دوستان و آشنایان شماست.

کوچکترین و موثرترین اجتماعی که فرزند شما بتواند مهارت های جمعی خود را افزایش دهد و شروع به  یادگیری کند، در جمع اقوام فامیل، دوستان و آشنایان شماست. همچنین تحقیقات نشان داده اند این دسته از کودکان که روابط فردی و گروهی بهتری دارند، سلامت ذهنی و روحی بالاتری نیز دارند.

گوشه گشیری و دور بودن از دیگران باعث ترشح کورتیزول در بدن آنها می شود که به کاهش استرس و فشار روحی وارد شده به بدن آنها کمک می کند، و البته ترشح این نوع از استروئید در کودکان مضر است. بنابر این و با استناد به این تحقیقات برای سلامت ذهن و جسم کودکان حتما به آنها در داشتن روابط دوستانه بهتر کمک کنیم.

از دیگر مزایای معاشرت داشتن با دیگران و در تعامل بودن برای کودکان، امکان رشد و یادگیری بیشتر در حل مسائل و مشکلاتی است که در آینده با انها مواجه خواهند شد. هرچه مهارت های هیجانی و اجتماعی کودک بیشتر باشد، آینده بهتری را می توان برای او متصور شد.

نتیجه تحقیقات در این زمینه نشان داده که کودکانی که در 5 سالگی از مهارت های شنیداری، مشارکت عمومی، همکاری جمعی و روحیه  پیروی از قوانین بهتر و بالاتری برخوردار هستند برای ورود به دانشگاه در سنین پایین تر یا پیدا کردن شغل مناسب تا سن 25 سالگی شانس بالاتری دارند.

توجه داشته باشید که بدست آوردن مهارت های اجتماعی فرآیند خاص خودش را دارد و نیازمند همکاری و پشتیبانی والدین هم هست. برای این منظور اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهیم تا بهتر از پس انجام این مسئولیت بر آیید و مهارت های اجتماعی کودک خود را تقویت کنید.

1. به اشتراک گذاری

زمانی که کودک شما با کمال میل اسباب بازی یا خوراکی خود را با دوستش شریک می شود، در واقع مهارت به اشتراک گذاشتن و سهیم کردن دیگران از داشته هایش را کسب می کند

زمانی که کودک شما با کمال میل اسباب بازی یا خوراکی خود را با دوستش شریک می شود، در واقع مهارت به اشتراک گذاشتن و سهیم کردن دیگران از داشته هایش را کسب می کند. کودکانی که این روحیه را از سن 2 سالگی داشته باشند و این مهارت را بیاموزند، در سنین بالاتر روابط اجتماعی بهتری را تجربه می کنند.

هرچند کودکان در سنین بین 3 تا 6 سال معمولا تمایلی به سهیم کردن دوستان خود از داشته هایشان نشان نمی دهند. به عنوان مثال اگر کودکی تنها یک عدد شیرینی داشته باشد از تقسیم کردن آن با دوست خود چندان رضایتی ندارد، چون این بدان معناست که او باید لذت کمتری از خوردن نصف شیرینی اش ببرد. اما در سوی دیگر قضیه او ممکن است با کمال میل اسباب بازی خود که از بازی با آن خسته شده است را به دوستش قرض دهد.

در مجموع تحقیقات نشان داده اند کودکانی که نسبت به خود احساس رضایت و خشنودی بیشتری دارند و خوش اخلاق و مهربان هستند، تمایل بیشتری به اشتراک گذاری و تقسیم دارایی هایشان با دیگران نشان می دهند و این موضوع حس خوب و رضایت مندی را در آنها افزایش می دهد. 

چطور به کودکان بیاموزیم؟

اینکه بطور مستقیم به این مسئله اشاره کنید راه حل مناسبی نمی تواند باشد و ثمر بخش نیست. بهترین روش برای آموزش و آماده کردن کودکان برای این مهارت، تشویق کودک در زمان درست به تقسیم کردن خوراکی یا به اشتراک گذاشتن اسباب بازی یا وسایل مشابه می باشد. به هنگامی که این حس در کودک شما بوجود بیاید و او آگاه شود که چه احساس خوبی از تقسیم کردن خوراکی اش با خواهر خود پیدا می کند، مطمئنا در فرصت بعدی خودجوش این کار را انجام خواهد داد تا هم مورد تشویق شما قرار گیرد و هم این حس خوب را مجددا تجربه کند.

2. همکاری کردن

همکاری کردن به معنای داشتن روحیه کار گروهی برای رسیدن به یک هدف مشخص است. کودکانی که تمایل بیشتری به همکاری کردن دارند، با درخواست دیگران برای کارگروهی داشتن موافق تر هستند.

همکاری کردن به معنای داشتن روحیه کار گروهی برای رسیدن به یک هدف مشخص است. کودکانی که تمایل بیشتری به همکاری کردن دارند، با درخواست دیگران برای کارگروهی داشتن موافق تر هستند. آنها همچنین نسبت به تعامل داشتن، مشارکت در کارهای جمعی و گروهی نیز خوش رو هستند و استقبال می کنند.

توانایی در انجام کار گروهی و مهارت در همکاری کردن از ضروریات داشتن رابطه های اجتماعی موفق است. حال آنکه این مهارت توسط کودک شما در زمین بازی با دوست خود به کار گرفته شود، یا در کلاس درس و با همکلاسی هایش تعامل داشته باشد.

این مهارت در سنین بالاتر و در بزرگسالان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در هر جایگاه و موقعیتی به محکم تر شدن روابط اجتماعی فرد کمک بزرگی می کند. بخصوص در محیط های کاری گروهی که تحت عنوان یک تیم کار ها انجام می شود این مهارت و توانایی بیشتر به چشم می آید.

کودکان معمولا از سه سالگی با هم سن و سال هایشان برای ساختن یک برج اسباب بازی یا انجام یک بازی گروهی همکاری می کنند و از این تعامل لذت می برند. در بعضی از کودکان نیز روحیه رهبری کردن وجود دارد و هم بازی هایش هم از اینکه از او پیروی کنند خوشحال هستند. این مهارت به کودک کمک می کند تا بتواند بهتر و بیشتر نسبت به خودش آگاهی و شناخت نیز پیدا کند.

بیشتر بخوانید: علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

چطور به کودکان بیاموزیم؟

با کودک خود راجع به اینکه کار گروهی چه تاثیر مثبتی در روند بهتر انجام شدن کارها دارد بیشتر صحبت کنید. فرصت هایی را در خانواده برای انجام کارهای گروهی بوجود آورید. از انجام دادن گروهی کارهای روزمره خانه مثل آشپزی و نظافت گرفته تا تقسیم مسئولیت های جداگانه و تاکید به اهمیت این موضوع که به یکدیگر در انجام دادن کارها کمک کردن چه نتیجه فوق العاده ای دارد.

3. گوش دادن

لزوما گوش دادن به این معنا نیست که حرف نزنیم. در واقع مهارت خوب گوش دادن توجه و جذب تمامی اطلاعات لازم و مفیدی است که می توان دریافت کرد

لزوما گوش دادن به این معنا نیست که حرف نزنیم. در واقع مهارت خوب گوش دادن توجه و جذب تمامی اطلاعات لازم و مفیدی است که می توان دریافت کرد. در مجموع مهارت گوش دادن یکی از مهمترین و اساسی ترین مهارت های یادگیری از کودکی است. اولین شرط برای یادگیری بهتر فرزند شما در خانه، مهدکودک، مدرسه یا در محیط های آموزشی دیگر بهره مندی از مهارت گوش دادن است که به دنبال آن تحلیل اطلاعات، یادداشت برداری و تفکر در مورد آن اطلاعات نیز کاربردی است.

این نکته بسیار مهم است که کودک شما با مهارت گوش دادن رشد پیدا کند و بتواند در موقعیت های مختلف کاری یا زندگی مشترک خود از آن استفاده بهینه کند. بخصوص در دوره ای که استفاده از فناوری های روز دیجیتالی و ارتباطات اینترنتی حرف اول را میزند. 

چطور به کودکان بیاموزیم؟

یکی از راه های آموزش این مسئله به کودکان زمانی است که برای آنها کتاب می خوانید. بهتر است بعد از هر چند خطی که خواندید از او در مورد اینکه تا اینجا چه چیزی متوجه شده توضیح بدهد و شما نیز به او کمک کنید تا احساس نکند مورد امتحان قرار گرفته است. همچنین به او بیاموزید که مهارت گوش دادن در کنار توجه به صحبت های دیگران و قطع نکردن حرفشان نیز مهم است.

4. فرمانبرداری

کودکانی که اصطلاحا مطیع نیستند و خودسرانه عمل می کنند در سنین بالاتر با مشکلات و عواقب متعددی روبرو می شوند و در حل مسائل دچار سردرگمی هستند.

کودکانی که اصطلاحا مطیع نیستند و خودسرانه عمل می کنند در سنین بالاتر با مشکلات و عواقب متعددی روبرو می شوند و در حل مسائل دچار سردرگمی هستند. برای نمونه این کودکان در انجام تکالیف خود دردسر ساز هستند و فرمانبرداری ندارند. همچنین در سنین بزرگسالی نیز با رعایت قوانین شهروندی در اجتماع با مشکلات متعددی روبرو می شوند.

نکته بسیار مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند، دادن اطلاعات لازم و کاربردی در مسیر صحیح رشد و پیشرفت مهارت های کودک است. بهتر این است قبل از اینکه از کودکتان توقع داشته باشید بهترین فوتبالیست جهان شود، او را از سنین پایین با مهارت های فوتبالی آشنا کرده و مسیر موفقیت را برای او ترسیم کنید. 

نکته دیگر در پرورش این مهارت برای کودک شما این است که باید در چگونگی انتقال اطلاعات دقت بالایی داشته باشید و از جملات صحیح استفاده کنید، همچنین سعی کنید با توجه به سن فرزند خود و در نظر گرفتن روحیات اخلاقی او ارتباط درستی برقرار کنید. بعنوان نمونه هیچ گاه از کودک خردسال خود درخواست انجام همزمان چند کار پشت سرهم را  نداشته باشید. اینکه بگویید: دخترم کفش هایت را بردار، آن کتابها را هم کنار بگذار و دست هایت را بشور، جمله مناسبی برای تفهیم مهارت و ایجاد توانایی برای رشد در کودک نیست. 

پیشنهاد می کنیم بعد از اینکه از او خواستید کفش هایش را بردارد، منتظر باشید تا اینکار را انجام دهد. کودک تان را بخاطر همین موفقیت کوچک تشویق کنید و درخواست بعدی را از او بخواهید. با اینکار شما در هر باری که از او درخواستی دارید، کودک با تمرکز بالاتری آن مهارت را یاد می گیرد.

بیشتر بخوانید: چطور کودک را نسبت به ADHD (بیش فعالی) آگاه کنیم؟

چطور به کودکان بیاموزیم؟

تشویق کردن کودکان بعد از انجام درست کاری که از آنها درخواست کردید، نقش بسیار زیادی در تمایل پیدا کردن کودک به انجام کارها و مسئولیت های بزرگتر ایفا می کند. حتما بعد از اینکه از او خواستید کنترل تلویزیون را به شما بدهد و او اطاعت کرد، بابت اینکه همان بار اول به حرف شما گوش کرده از او تشکر کنید.

5. احترام به حریم شخصی

کودکان معمولا دوست دارند از فاصله خیلی نزدیک با شما صحبت کنند. یا بدون توجه به اینکه در بزنند وارد اتاق شما می شوند. این رفتار طبیعی است تا زمانی که شما آنها را نسبت به رعایت حریم شخصی هر فرد آگاه کنید

کودکان معمولا دوست دارند از فاصله خیلی نزدیک با شما صحبت کنند. یا بدون توجه به اینکه در بزنند وارد اتاق شما می شوند. این رفتار طبیعی است تا زمانی که شما آنها را نسبت به رعایت حریم شخصی هر فرد آگاه کنید. سعی کنید در خانه خود قوانینی داشته باشید و برای آن تشویق و تنبیه در نظر بگیرید. مثلا برای در زدن به هنگام ورود به اتاق، یا رعایت فاصله لازم و حریم شخصی موقع صحبت کردن، پرخاشگر نبودن و نمونه های رفتاری دیگری که کودک شما نیاز به آموزش و مهارت آموزی دارد.

چطور به کودکان بیاموزیم؟

آموزش و سرگرمی بهترین زوج در یادگیری کودکان هستند. با استفاده از روش های مختلف آموزشی از او بخواهید هنگام صحبت کردن به اندازه یک دست از طرف مقابل فاصله داشته باشد، از دستهای خود کمتر استفاده کند و پرخاشگر نباشد. مثال های بسیار دیگری هم هستند که می توانید به سادگی و با صبر به کودک خود آموزش دهید.

6. ارتباط چشمی داشتن

برقراری ارتباط چشمی خوب بخش مهمی از رابطه است. و متاسفانه در برخی از کودکان این مشکل وجود دارد و نمی توانند هنگام گفتگو به چشم شما نگاه کنند

برقراری ارتباط چشمی خوب بخش مهمی از رابطه است. و متاسفانه در برخی از کودکان این مشکل وجود دارد و نمی توانند هنگام گفتگو به چشم شما نگاه کنند. ممکن است فرزند شما خجالتی باشد یا حتی از روی عادت به زمین خیره می شود و صحبت می کند. ولی او را آگاه کنید که این مسیر اشتباه است و راه درست داشتن ارتباط چشمی هنگام گفتگو است.

چطور به کودکان بیاموزیم؟

درک این مسئله به تنهایی برای کودک دشوار است و شاید به درستی تفهیم نشود. بهتر است از او بخواهید که ابتدا داستانی را برای شما تعریف کند ولی شما چشم هایتان خیره به زمین باشد، یا جای دیگری را نگاه کنید و در کل به او نگاه نکنید. همین کار را با برقراری ارتباط چشمی مناسب انجام دهید و از او بخواهید حسش را برای شما از این دو حالت بازگو کند.

7. مودب بودن

گفتن واژه هایی مانند: لطفا و متشکرم و آموزش دادن آنها به کودک تان بازخورد فراوانی در ارتباطات او در جامعه دارد. چه در مدرسه یا دانشگاه و یا در محیط های کاری و حتی در هر رابطه ای که باشد، رعایت ادب و احترام به فرد مقابل حس فوق العاده ای منتقل می کند.

گفتن واژه هایی مانند: لطفا و متشکرم و آموزش دادن آنها به کودک تان بازخورد فراوانی در ارتباطات او در جامعه دارد. چه در مدرسه یا دانشگاه و یا در محیط های کاری و حتی در هر رابطه ای که باشد، رعایت ادب و احترام به فرد مقابل حس فوق العاده ای منتقل می کند. 

چطور به کودکان بیاموزیم؟

تلاش کنید تا بهترین الگو و نمونه درست رفتاری برای کودک خود باشید. این شما هستید که با استفاده از واژه های درست و مودبانه به کودک خود می آموزید که مودب باشد. همیشه بعد از انجام دادن کاری یا قبل از آن از بله متشکرم و خیر ممنون و لطفا استفاده کنید تا او هم بیاموزد. 

سخن نویسنده

فرآیند کسب مهارت های اجتماعی بسیار طولانی مدت خواهد بود و رسیدن به نتیجه ایده آل و بهترین شیوه رفتاری و مهارتی نیازمند صبر و حوصله فراوان والدین است. به همین سبب سعی کنید با شکیبایی بسیار و با برنامه ریزی  طولانی مدت و هدفمند ساختار و بنیان ابتدایی رفتار در کودک تان را از همان روزهای ابتدایی آغاز کنید تا بتوانید شاهد رشد و پیشرفت او در آینده باشید.

بیشتر بخوانید: اگر نوزاد کمتر از حد طبیعی در رحم تحرک داشت، چه اقدامی باید کرد؟

0

منبع: verywellfamily

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
نشانه های استرس
محبوبترین ها