خانه تناسب اندام حرکات ورزشی اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش

اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش

اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش

زمان مطالعه : 

2 دقیقه

سرد کردن، بخشی اساسی از تمرینات شما را تشکیل می دهد که تاثیر آن 3 تا 10 دقیقه به جا خواهد ماند. سرد کردن شامل حرکات کششی و ملایمی است که هنگام ورزش کردن، انجام می دهید.

اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش 

هدف از این کار این است که تنفس و ضربان قلب شما به حالت عادی بازگردد و به شما در تقویت آرامش کمک کند.

مزایای مهم

ممکن است وسوسه شوید و تصمیم بگیرید که از مرحله سرد کردن عبور کنید. اما باید بدانید که مرحله مزایای مهمی به دنبال دارد.

  • تنظیم ضربان قلب

سرد کردن، ضربان قلب را به حالت نرمال بر می گرداند. اکثر ورزش ها باعث افزایش ضربان قلب شما می شوند. ورزش قلب و عروق، که به آن ورزش هوازی نیز گفته می شود، ضربان قلب شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. سرد کردن برای تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از احساس ضعف و بی حالی بسیار کارآمد و حائز اهمیت است. 

  • آرام کردن تنفس

همزمان با افزایش ضربان قلب، تنفس نیز عمیق تر و سریعتر می شود که نشانه تحرک و سوزاندن کالری است. سرد کردن باعث می شود نفس شما به تدریج به همان ریتمی که پیش از شروع تمرین داشت، بازگردد.

  • افزایش آرامش

یکی از مهمترین مزایای ورزش افزایش اعتماد به نفس است. سرد کردن فرصتی است برای شما که بتوانید در مورد موفقیت خود تامل کرده و به خودتان بابت سخت کوشی و تمرینات سختی که انجام داده اید امتیاز دهید. این روند به تقویت آرامش شما کمک می کند. 

چگونگی سرد کردن بعد از تمرین

این روش، به نوع حرکاتی که در طول تمرین انجام داده اید، بستگی دارد. اغلب تمرینات سرد کردن، شامل تمرینات کششی و ملایم است که تاثیر آن روی بدن 3 تا 10 دقیقه باقی می ماند.

به عنوان مثال، برای سرد کردن، ممکن است 2-3 دقیقه پیاده روی سریع انجام داده، سپس به تدریج سرعت خود را کم کنید. در پایان پیاده روی می توانید حرکات کششی ایستاده نیز، انجام دهید تا دامنه حرکت در عضلات ساق را که اخیراً کار کرده اید افزایش یابد. در انتها نیز کار خود را با حرکات کششی نشسته به پایان برسانید. با این روش شما انعطاف پذیری بدن خود و آرامش را تقویت کرده اید.

 برای سرد کردن، ممکن است 2-3 دقیقه پیاده روی سریع انجام داده، سپس به تدریج سرعت خود را کم کنید.

اگر ورزش شما قدرتی باشد، باید تمرینات کشش کامل بدن را  به منظور افزایش دامنه حرکت در مفاصل، در هنگام سرد کردن، انجام دهید. اگر تمرینات تقویتی دو سر و بدن را انجام داده اید، سرد کردن شما ممکن است شامل کششهای عضله دو سر بازو و عضله ای باشد.

تمرینات آرامش بخش نیز می توانند پر کاربرد باشند. این تمرینات می توانند شامل تنفس عمیق یا شاواسانا که استایلی در یوگا است باشد.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن زمانی مناسب برای تمرینات یوگا

این تمرینات ذهنی و بدنی برای سرد کردن به شما در داشتن بدنی سالم، کمک می کنند. 

0

منبع: verywellfit

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
ارتباط خنده و سلامتی
محبوبترین ها