خانه سلامتی اخبار پزشکی هنگام ابتلا به ویروس کرونا چه اتفاقی برای شش ها می افتد؟

هنگام ابتلا به ویروس کرونا چه اتفاقی برای شش ها می افتد؟

هنگام ابتلا به ویروس کرونا چه اتفاقی برای شش ها می افتد؟

زمان مطالعه : 

5 دقیقه

Covid-19 یا ویروس کرونا در اواخر سال 2019 در سراسر جهان شایع شد. علت بیماری کرونا که دستگاه تنفسی بدن را هدف قرار میدهد، مشخص نیست. اکثر افرادی که به Covid-19 مبتلا شده اند، علائمی شبیه به سرماخوردگی را نشان داده اند. این ویروس میتواند به آسانی منتقل شده و افراد زیادی را مبتلا سازد.

سازمان جهانی سلامت اعلام کرد حدود 80% از افراد مبتلا به Covid-19 بدون نیاز به درمان های خاص بهبود می یابند و از هر شش نفر فقط یک بیمار به دلیل داشتن علائم جدی تری مانند تنگی نفس و سرفه های خشک مداوم، نیازمند مراقبت ویژه است. بنابراین سوال مهم این است که چه چیزی ویروس کرونا را به یک بیماری خطرناک تبدیل کرده و این ویروس چه بلایی بر سر شش ها می آورد.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا چیست و چگونه منتقل می شود؟

تاثیر ویروس کرونا بر روی انسان چیست؟ 

بر اساس گفته های پروفسور جان ویلسون، رئیس جمهور منتخب کالج پزشکان رویال استرالیا و پزشک، همه علائم جدی که در ذات الریه افراد رخ می دهد، میتواند نشان دهنده کرونا باشد. 

افرادی که به Covid-19 مبتلا می شوند، می توانند در چهار دسته گسترده قرار بگیرند.جان ویلسون

اغلب افرادی که به طور جدی از این بیماری رنج می برند، علائم جدی ندارند. این بدان معنی است که فرد تب، سرفه و علائم خفیف تر مانند سردرد را تجربه می کند. 

افرادی که فاقد علائم هستند، می توانند ناقل ویروس کرونا بوده و افراد دیگر را نیز مبتلا کنند.جان ویلسون

افرادی که جواب آزمایش کرونای آنها مثبت شده و به بیمارستان ها و مراکز درمانی ارجاع داده می شوند، علائمی مشابه آنفولانزا دارند که اینگونه علائم به آنها اجازه ادامه فعالیت های روزانه را نمی دهد. طبق گفته های جان ویلسون، گروهی از مبتلایان علائم شدیدتری مانند مشکلات تنفسی و مشکلات مربوط به ذات الریه دارند. 

6% بیمارانی که در ووهان چین به covid-19 مبتلا شدند، عضو این گروه بوده اند و علائم شدیدتری نسبت به دیگر بیماران گزارش کرده اند.جان ویلسون

به گزارش سازمان جهانی سلامت، سالمندان و افرادی که از مشکلات  اساسی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی، ریوی یا دیابتی رنج می برند، بیشتر در معرض بیماری کرونا قرار دارند. 

بیشتر بخوانید: توضیحاتی مفید در رابطه با ویروس کرونا

کرونا چگونه در ذات الریه گسترش می یابد؟

جان ویلسون بر این باور است که سرفه و تب بیماران کرونایی در نتیجه عفونت نای (درخت تنفسی) ایجاد می شود. این ویروس میتواند بر روی غشای داخلی نای و نایژه نیز تاثیر گذاشته و باعث التهاب این قسمت ها شود. به همین ترتیب با تحریک اعصاب لوله هوایی، منجر به سرفه های خشک و مداوم میشود. اگر این وضعیت بدتر شود، ویروس کرونا از پوشش راه هوایی عبور کرده و به واحدهای تبادل گاز که در انتهای گذرگاه های هوایی قرار دارند می رود. در صورت التهاب کیسه های هوایی، مایعات و سلولهای التهابی به ریه ها ریخته و به بیماری ذات الریه منجر می شود. ریه هایی که از مواد التهابی پر شده اند، قادر به جذب اکسیژن کافی به جریان خون نبوده و توانایی بدن در مصرف اکسیژن و خارج کردن دی اکسید کربن را کاهش می دهند. این امر عامل اغلب مرگ های ناشی از ذات الریه می باشد. 

درمان ذات الریه

پروفسور کریستین جنکینز اعلام کرد که تا کنون درمانی برای ذات الریه Covid-19 وجود ندارد و به افرادی که تحت مراقبت های ویژه در حال درمان هستند، آنتی بیوتیک تجویز می شود. علاوه بر این با اکسیژن رسانی به  بیماران به آنها تا زمان بهبودی، کمک می کنند. بیماران مبتلا به ذات الریه ویروسی، در معرض خطر ابتلا به عفونت های ثانویه نیز هستند که با مصرف دارو های آنتی ویروس و آنتی بیوتیک درمان می شوند اما این دارو ها همیشه جواب نمی دهند برای مثال در مورد بیماری ذات الریه ویروس کرونا، کارایی ندارند.

بیشتر بخوانید: واکسن ویروس کرونای جدید با سرعت بی‌سابقه‌ای تولید و آزمایش می‌شود

آیا ذات الریه Covid-19 متفاوت است؟  

به باور جنکیز این نوع ذات الریه با دیگر انواع آن متفاوت است. او اضافه میکند که انواع مختلف این بیماری که ما با آنها آشنایی داریم، وابسته به باکتری بوده و با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. 

در هنگام عفونت ریه، ابتدا بدن سعی می کند ویروس را نابود و تکثیر آن را محدود کند اما افرادی که دارای مشکلات قلبی و ریوی هستند، افراد دیابتی و افراد مسن این توانایی را ندارند بنابراین دچار اختلال می شوند. افراد بالای 65 سال و افراد دارای شرایط پزشکی مانند دیابت، سرطان، بیماری های مزمن و همچنین افراد سیگاری، بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر قرار دارند. سن عامل مهمی در این بیماری است. بیماری ذات الریه همیشه برای افراد مسن جدی است و در واقع یکی از اصلی ترین دلایل مرگ در افراد مسن است.

به یاد داشته باشید که خطر ابتلا به ذات الریه با افزایش سن، افزایش می یابد. چرا که سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی با افزایش سن ضعیف شده، و بدن ما برای مقابله با عفونت ها و بیماری ها سخت تر می شود. 

0

منبع: theguardian

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
ویروس کرونا چه نوع ویروسی است؟
محبوبترین ها