خانه روانشناسی سلامت روان مشاوره و درمان افسردگی

مشاوره و درمان افسردگی

مشاوره و درمان افسردگی

زمان مطالعه : 

7 دقیقه

افسردگی بر نحوه تفکر، احساسات، روابط شما با دیگران و برخورد با زندگی روزانه تاثیر دارد. افسردگی می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی  در فرد شود و یا علاقه ی فرد را به موضوعاتی که سابقا به آن ها علاقمند بود، از بین ببرد.

تاثیر مشاوره در درمان افسردگی

هر کسی در هر سنی می تواند به افسردگی مبتلا شود، اما این بیماری معمولا در بزرگسالان اتفاق می افتد. خبر خوب آن است که افسردگی به میزان بالایی قابل درمان است، بدین صورت که حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد افراد نسبت به درمان واکنش مثبت داشته اند. یکی از علل  موثر بودن معالجه افسردگی، موفقیت در فرآیند درمان می باشد. اولین قدم برای بهبودی، یافتن یک مشاور، روانشناس و یا روانپزشک مناسب می باشد که بتواند شما را در درک  دلایل اصلی افسردگی و همچنین یافتن راهکارهای مناسب برای مقابله با علائم افسردگی یاری کند. 

بیشتر بخوانید: وانشناس و یا روانپزشک مناسب

انواع افسردگی

آنچه که سبب پیچیده بودن افسردگی می باشد آن است که هر کسی می تواند احساسات شبیه به افسردگی را داشته باشد. تشخیص افسردگی مستلزم یک فرآیند پیچیده می باشد که توسط روانپزشک، روانشناس و یا متخصص سلامت روان انجام می شود. به طور کلی، برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل به مدت ۲ هفته در فرد مشاهده شوند.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) انواع مختلفی از افسردگی را معرفی کرده است اما افسردگی به همین موارد محدود نمی شود. انواع افسردگی عبارتند از: اختلال افسردگی عمده، اختلال افسردگی مداوم، اختلال عاطفی فصلی (اختلال افسردگی عمده با الگوی فصلی)، افسردگی پس از زایمان (شروع افسردگی با تولد فرزند) و اختلال دو قطبی.

درمان افسردگی

درمان افسردگی معمولا با استفاده از داروهای ضد افسردگی، مشاوره و یا ترکیبی از هردو انجام می شود. انواع مختلفی از داروهای ضدافسردگی در دسترس می باشند. پیدا کردن داروی مناسب برای شما ممکن است مدتی به طول انجامد، به همین دلیل بهتر است در این مدت با پزشک خود در ارتباط باشید. به محض یافتن داروی مناسب، بهبود شرایط خود را طی یک ماه احساس خواهید کرد.

ضد افسردگی ها تجویز شوند یا خیر؟

درمان افسردگی با استفاده از مشاوره و یا روان درمانی، نتایج موثری را در افسردگی های کوتاه مدت و یا بلند مدت داشته است. همانند داروها، روش های درمانی و متخصصان متفاوتی برای انتخاب وجود دارد. برخی از روش های متداول مبتنی بر شواهد شامل درمان شناختی رفتاری(CBT)، درمان بین فردی(IPT) و درمان به روش حل مسئله می باشند. 

مشاوره یا روان درمانی؟

معمولا اولین قدم در درمان افسردگی خفیف تا متوسط، درمان از طریق مشاوره و مکالمه است. بسیاری از متخصصان این روش را مقدم بر درمان دارویی می دانند. اگر افسردگی شدید تر باشد، ترکیبی از مشاوره  و درمان دارویی به طور همزمان انجام می شود. پیش از توضیح بیشتر، بهتر است در ابتدا تفاوت بین مشاوره و روان درمانی را توضیح داد. در حالی که این دو بسیار شبیه هستند، نکته مهم آن است که گاهی اوقات روان درمانی به واسطه ی روانشناس و یا روانپزشک دارای مجوز(MD) و بیشتر برای رویکردهای بلند مدت  که بر افسردگی شدید و مسائلی که تاثیر مهمی در زندگی دارند، انجام می شود. از سوی دیگر مشاوره یک روش درمانی کوتاه مدت (حداکثر۶ ماه) می باشد و بیشتر بر درمان افسردگی خفیف تا متوسط، و علی الخصوص مسائل جدید، تمرکز دارد.

مشاوره برای افسردگی

گاها مدت و شدت حضور علائم و زمان های افسردگی، نوع درمان را مشخص می کنند. اگر برای مدت طولانی افسرده بوده اید و علائم آن شدید می باشد، بهتر است تحت نظر یک روانپزشک و یا روانشناس (PsyD) باشید، چرا که این افراد به بررسی موضوعات گذشته می پردازند، که ممکن است در در احساسات کنونی شما ریشه داشته باشند. اما اگر علایم افسردگی شما چندان شدید نیستند و یا اخیرا ظاهر شده اند، می توانید با کمک یک مشاور بر افسردگی خود غلبه کنید.

مشاور شما  از درمان به روش مکالمه استفاده می کند تا شما را در فهم و کار بر روی مسائلی که زندگی شما را به گونه ای منفی تحت تاثیر قرار داده است، یاری کند. وظیفه ی آن ها گوش دادن به شما، عکس العمل نشان دادن و کمک به شما برای یافتن روش های رویارویی با افسردگی می باشد. علاوه بر این، آن ها میزان پیشرفت شما را ارزیابی می کنند و جلسات مشاوره را براساس آن تنظیم می کنند. ممکن است مشاور از شما بخواهد تکالیفی را انجام دهید که باعث افزایش یادگیری شما از جلسات مشاوره شود. گاهی اوقات این تکالیف شامل ثبت حالات و احساسات می باشد.

با استفاده از درمان شناختی رفتاری، مشاور می تواند به شما در تغییر افکار منفی که علایم افسردگی را تشدید می کنند، کمک کند. تمرکز شما هدفمند است، و نقش شما ،بیمار، نقش اساسی و کلیدی می باشد. مشاوره برای درمان افسردگی بر افکار، احساسات و رفتار حال حاضر و چگونگی تاثیرگذاری این موارد بر زندگی امروز شما، متمرکز است. به همین دلیل است که امروزه درمان شناختی رفتاری یک راه کاربردی در جلسات مشاوره می باشد.

درمان شناختی رفتاری عموما درمانی کوتاه مدت تلقی می شود. مشاوره معمولا درمانی مناسب برای موارد خفیف تا متوسط افسردگی می باشد چرا که این افراد نیازی به درمان های طولانی مدت و عمیق ندارند. شواهد نشان می دهند که معمولا در مورد افسردگی، درمان شناختی رفتاری نتیجه ی موثری دارد. همچنین ثابت شده است که  احتمال عود و یا بازگشت افسردگی، پس از قطع مشاوره، کاهش می یابد.

درمان بین فردی(IPT) یکی دیگر از روش های کوتاه مدت است که در مشاوره برای افسردگی استفاده می شود و تمرکز آن بر تعارضات بین فردی و حمایت اجتماعی ضعیف است که می تواند منجر به احساس افسردگی شود. درمان بین فردی به روابط اجتماعی و مقابله با مشکلاتی که علایم افسردگی را تشدید می کنند، کمک می کند. شواهد نشان می دهد که درمان شناختی رفتاری در درمان های حساس و بحرانی افسردگی موثر می باشد و همچنین به جلوگیری از اختلالات افسردگی جدید نیز کمک می کند.

تاثیر مشاوره در درمان افسردگی​​​​​​​​​​​​​​

پیدا کردن یک مشاور، روانشناس و یا متخصص سلامت روان مناسب می تواند مدتی زمان ببرد. در مشاوره برای درمان افسردگی، ارتباط بین بیمار و مشاور کلید موفقیت درمان می باشد. صبور بودن و داشتن ذهن باز در مقابل فرآیند درمان بسیار مهم می باشد. پیش از یافتن یک فرد مورد اعتماد، ممکن است نیاز به ملاقات با چند نفر دیگر نیز داشته باشید.

اگر نمی دانید که در کجا به دنبال مشاور مناسب بگردید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توانید با هر مرکز بهداشت روان بزرگتری که در منطقه شما وجود دارد، تماس بگیرید. با این که آن ها ممکن است خدمات مورد نیاز شما را ارائه ندهند، اما می توانند اطلاعاتی درباره ی مشاوران نزدیک به محل زندگی شما داشته باشند.

در آخر نیز اندکی زمان را به جستجو به دنبال متخصص در محدوده ی خود اختصاص دهید. بیوگرافی های آن ها به صورت آنلاین مطالعه کنید. از طریق یک ایمیل از آن ها در مورد اطلاعات لازم برای درمان مناسب برای شما و نحوه ی تعامل آن ها با بیماران را به دست آورید. بسیاری از مشاوران یک جلسه اولیه ی درمانی رایگان را پیشنهاد می دهند تا مناسب بودن و یا نبودن آن را بررسی کنند. اگر مشاوران یک جلسه ی درمانی آزمایشی را ارائه میدهند، آن را امتحان کنید.

یک روش مشاوره ی دیگر که می توان در نظر داشت، مخصوصا برای درمان انواع خفیف تر افسردگی، مشاوره آنلاین می باشد. محبوبیت درمان آنلاین در چندسال اخیر افزایش داشته است چرا که تعداد زیادی از افراد به دنبال کمک هستند اما اغلب از انجام آنلاین آن احساس راحتی بیشتری دارند. منابع و برنامه هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها و از طریق کامپیوتر شخصی و یا تلفن همراه می توان خدمات متنوعی از جمله جلسات مشاوره فردی، دوره های جامع آموزش داده شده توسط یک درمانگر را ارائه می دهند. و راهکارهای مقابله با افسردگی را به شما می آموزند. 

سخن نویسنده

گاهی اوقات زندگی با افسردگی می تواند عذاب آور باشد. کار کردن با یک متخصص سلامت روان و در یک رابطه ی درمانی می تواند محیط ایمنی را برای تشخیص افکار، احساسات و الگوهای رفتاری موثر در علایم شما را به وجود آورد.علاوه براین، مشاوره می تواند مهارت های مقابله جدید و تکنیک های مدیریت بهتر علایم را به شما بیاموزد.

مشاوره کوتاه مدت، که معمولا ۶ماه و یا کمتر به طول می انجامد، برای افسردگی خفیف تا متوسط مناسب می باشد. اگر فکر می کنید که می توانید از مشاوره برای افسردگی استفاده کنید، درباره ی ارجاع به مشاور با پزشک خود مشورت کنید. یافتن یک فرد مورد اعتماد و کسی که با او راحت هستید، در موفقیت درمان بسیار مهم می باشد.

0

منبع: verywellmind

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
خواب هایتان چه چیزی راجع به سلامت روانتان بیان میک
محبوبترین ها