اختلال تجزیه ای چیست؟

اختلال تجزیه ای چیست؟

زمان مطالعه : 

5 دقیقه

اختلالات تجزیه ای اختلالات روانی هستند که شامل تجربه قطع ارتباط و عدم پیوستگی میان افکار، خاطرات، محیط اطراف، رفتار و هویت هستند. افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای از راههایی غیر ارادی و ناسالم از واقعیت فرار می کنند که باعث بروز مشکلات در عملکرد در زندگی روزمره می شود 

این اختلال معمولاً به عنوان واکنشی در برابر آسیب های روانی ایجاد می شوند و به حفظ خاطرات دشوار کمک می کنند. علائم - از فراموشی تا هویت متناوب - تا حدودی به نوع اختلال تجزیه ای شما بستگی دارد. اوقات استرس می تواند علائم را به طور موقت بدتر کند و باعث آشکارتر شدن آنها می شود.

درمان اختلالات تجزیه ای ممکن است شامل گفتار درمانی (روان درمانی) و دارو باشد. اگرچه درمان اختلالات تجزیه ای می تواند دشوار باشد ، اما بسیاری از افراد روش های جدید مقابله را یاد می گیرند و زندگی سالم و ثمربخشی دارند.

علائم

علائم و نشانه ها بستگی به نوع اختلالات تجزیه ای شما دارد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن حافظه، فراموش کردن دوره های زمانی خاص، رویدادها، افراد و اطلاعات شخصی
 • بی حسی و دور شدن از هویت خود
 • درک تحریف شده و غیر واقعی از افراد و چیزهای اطراف
 • حس مبهم از هویت خود
 • استرس یا مشکلات قابل توجه در روابط، کار یا سایر زمینه های مهم زندگی 
 • ناتوانی در مقابله با استرس 
 • مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب، افکار منفی و اقدام به خودکشی

سه نوع اختلال تجزیه وجود دارد

1.فراموشی تجزیه ای

علائم اصلی آن از بین رفتن حافظه است که فراتر از فراموشی طبیعی است و با یک وضعیت پزشکی قابل توضیح نیست. شما نمی توانید اطلاعات مربوط به خود یا رویدادها و افراد زندگی خود را به خصوص از زمان آسیب روحی به یاد بیاورید. فراموشی تجزیه ای می تواند مخصوص وقایعی در زمانی خاص باشد ، مانند مبارزه شدید یا به ندرت ، می تواند شامل از دست رفتن کامل حافظه در مورد خود باشد. این ممکن است گاهی اوقات شامل سفر یا سرگردانی به دور از زندگی شما (اختلال روانی) باشد. فراموشی معمولاً به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است دقایقی ، ساعتها یا به ندرت ماهها و سالها طول بکشد.

2.اختلال تجزیه هویت

این اختلال قبلاً به عنوان اختلال شخصیت چندگانه شناخته می شد ، و الان با "تغییر" به هویت های متناوب شناخته می شود. شما ممکن است حضور دو یا چند نفر را که در حال صحبت کردن یا زندگی در درون سر شما هستند احساس کنید و ممکن است احساس کنید که توسط هویت های دیگری تسخیر شده اید.هر هویتی ممکن است دارای یک نام منحصر به فرد ، تاریخچه و خصوصیات شخصی باشد ، از جمله تفاوت های آشکار در صدا ، جنسیت ، رفتار و حتی ویژگی های جسمی مانند نیاز به عینک. همچنین در نحوه آشنایی هر هویت با دیگران تفاوت هایی وجود دارد. افراد مبتلا به اختلال تجزیه هویت معمولاً دارای فراموشی تجزیه ای هستند و غالباً اختلالات روانی دارند.

3.اختلال شخصیت زدایی-غیرواقعی سازی

این اختلال شامل یک احساس مداوم یا اپیزودیک از جدا شدن و یا خارج از خود بودن است از دور تماشا کردن اعمال، احساسات، افکار و خودتان مانند تماشای یک فیلم (شخصیت پردازی).سایر افراد و چیزهای اطراف شما ممکن است احساس جدا و مه آلود یا رویایی شوند ، ممکن است زمان آهسته یا با سرعت باشد و ممکن است جهان غیر واقعی (غیرواقعی شدن) به نظر برسد. شما ممکن است شخصیت زدایی ، غیرواقعی سازی یا هر دو را تجربه کنید. علائم ، که می تواند به شدت ناراحت کننده باشد ، ممکن است فقط چند لحظه طول بکشد یا سالها بیاید و برود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

برخی از مبتلایان به اختلالات تجزیه ای در یک بحران با فلاش بک های آسیب زا که بیش از حد طاقت فرسا است یا با رفتار ناامن همراه هستند، مواجه اند. افراد مبتلا به این علائم باید در اورژانس دیده شوند.
اگر شما یا یک دوستتان  علائم کمتری دارید که ممکن است نشان دهنده یک اختلال تجزیه ای  باشد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

افکار منفی یا اقدام به خودکشی

اگر فکر صدمه زدن به خود یا شخص دیگری دارید ، بلافاصله با شماره ۱۱۵ یا شماره فوریت های محلی خود تماس بگیرید، به اورژانس بروید یا با اقوام یا یک دوست قابل اعتماد خود صحبت کنید. یا با خط تلفن  ویژه ی خودکشی تماس بگیرید.

علل

اختلالات تجزیه ای معمولاً به عنوان روشی برای مقابله با آسیب های روحی ایجاد می شود. این اختلالات اغلب در کودکانی که در معرض سوء استفاده جسمی، جنسی یا عاطفی طولانی مدت هستند ، یا در مواردی بسیار کمتر، در محیط خانه که ترسناک یا بسیار غیرقابل پیش بینی است ، شکل می گیرد. استرس جنگ یا بلایای طبیعی نیز می تواند اختلالات تجزیه ای را به وجود آورد.

هویت شخصی هنوز در دوران کودکی در حال شکل گیری است. ‍‍‍بنابراین کودک بهتر از یک بزرگسال قادر است از جسم خود بیرون بیاید و آسیب روحی را مشاهده کند ، انگار که برای شخص دیگری اتفاق می افتد.

کودکی که این جدایی از جسم را برای تحمل بهتر آسیب یاد می گیرد ممکن است در طول زندگی از این موضوع برای مقابله با موقعیتهای استرس زا استفاده کند.  

عوامل خطر

افرادی که در دوران کودکی آزار جسمی، جنسی یا عاطفی طولانی مدت را تجربه می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات تجزیه ای هستند. کودکان و بزرگسالانی که حوادث آسیب زای دیگری مانند جنگ ، بلایای طبیعی، آدم ربایی، شکنجه یا اقدامات پزشکی طولانی مدت، آسیب زا و زودرس را تجربه می کنند نیز ممکن است دچار این بیماری شوند.

عوارض

 • افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای در معرض خطر عوارض و اختلالات مرتبط با آن هستند، مانند:
 • خودآزاری یا قطع عضو
 • افکار منفی یا اقدام به خودکشی
 • اختلال عملکرد جنسی
 • الکل و اختلالات مصرف مواد مخدر
 • افسردگی و اختلالات اضطرابی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلالات خواب، از جمله کابوس، بی خوابی و خواب گردی
 • اختلالات اشتها
 • علائم جسمی مانند سرگیجه یا تشنج های غیر صرعی
 •  مشکلات عمده در روابط شخصی و در محل کار

 پیشگیری

کودکانی که از نظر جسمی، عاطفی و جنسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، در معرض خطر ابتلا به اختلالات سلامت روان مانند اختلالات تجزیه ای هستند. اگر استرس یا سایر موارد شخصی در نحوه برخورد با فرزندتان تأثیر دارد، به دنبال کمک باشید.

با شخص قابل اعتماد مانند یک دوست ، پزشک یا پیشوای دینی خود صحبت کنید.

برای یافتن منابعی مانند گروه های پشتیبانی والدین و روانشناس خانواده کمک بخواهید.

 به دنبال کلیساها و برنامه های آموزشی اجتماعی  باشید که کلاس های تربیت فرزند را ارائه می دهند که ممکن است به شما در یادگیری سبک فرزند داری سالم تر کمک کند.

اگر فرزند شما مورد سوءاستفاده قرار گرفته یا واقعه آسیب زای دیگری را تجربه کرده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد که می تواند به فرزند شما در بهبود و اتخاذ مهارت های مقابله سالم کمک کند.

درمان

درمان اختلالات تجزیه ای ممکن است بسته به نوع اختلال شما متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل روان درمانی و مصرف دارو می شود.

روان درمانی

درمان اصلی برای اختلالات تجزیه ای روان درمانی است. این روش درمانی، که به عنوان گفتار درمانی و مشاوره نیز شناخته می شود، شامل صحبت کردن در مورد اختلال شما و مسائل مربوط به آن با یک متخصص سلامت روان است.

به دنبال یک روانشناس حرفه ای یا با تجربه در کار با افرادی که دچار این آسیب شده اند، باشید.

روانشناس شما به درک علت وجود وضعیت خود و ایجاد روشهای جدید مقابله با شرایط استرس زا کمک خواهد کرد.

با گذشت زمان، پزشک شما ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر در مورد صدمه ای که تجربه کرده اید صحبت کنید ، اما به طور کلی این موضوع  فقط در مواقعی است که شما مهارت های مقابله و رابطه ای خوب با روانشناس خود را دارید تا با خیال راحت این مکالمات را انجام دهید.

دارو

اگرچه هیچ دارویی وجود ندارد که به طور خاص اختلالات تجزیه ای را درمان کند اما پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب یا داروهای آرامبخش را برای کمک به کنترل علائم سلامت روان مرتبط با اختلالات تجزیه ای تجویز کند.

در این باره بیشتر بخوانید

0

منبع: mayoclinic

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
کارهایی که شخصیت شما را لو میدهد
محبوبترین ها