خانه سلامتی سلامت مغز ترفندهایی برای ورزش مغز

ترفندهایی برای ورزش مغز

ترفندهایی برای ورزش مغز

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

آمادگی ذهنی شما به میزان استفاده ی شما از ذهنتان بستگی دارد.

ترفندهایی برای ورزش مغز

انجام کارهای جدید و متفاوت به ایجاد مسیرهای عصبی جدید در مغز کمک می کنند. راهکارهایی که در ادامه ذکر شده اند به ورزش ذهن و افزایش آمادگی ذهنی کمک می کنند.

1-از دست مخالف خود استفاده کنید

دز انجام کارها از دست مغلوب خود استفاده کنید.

در انجام کارها از دست مغلوب خود استفاده کنید. اگر چپ دست هستید، برای باز کردن در از دست راست خود استفاده کنید. اگر راست دست هستید، با دست چپ خود این کار را انجام دهید. این عمل ساده باعث ایجاد مسیرهای عصبی جدید می شود و مغز در روش انجام کارهای روزانه تجدید نظر خواهد کرد.

2-از لیست ها فقط به عنوان کمک استفاده کنید

نباید به لیست ها متکی شویم.

لیست ها ابزارهای خوبی هستند، اما خطر وابستگی بیش از حد به آن ها نیز وجود دارد. لیست خرید خود را بنویسید اما سعی کنید که بدون استفاده از آن خرید کنید. پس این که تمامی مواردی را که در ذهن دارید در سبد خرید خود قرار دادید، می توانید از لیست خود استفاده کنید. لیست کارهای خود را نیز به همین شیوه به کار ببرید.

3-شماره تلفن ها را حفظ کنید

حفظ کردن شماره ها تمرینی مناسب برای مغز می باشد.

تلفن های هوشمند وظیفه ی حفظ شماره تلفن ها را برعهده گرفته اند. حفظ کردن شماره تلفن ها یک تمرین ذهنی عالی می باشد که متاسفانه امروز کمتر کسی آن را انجام می دهد. سعی کنید هر روز یک شماره تلفن جدید را حفظ کنید.

4-برای هر روز یک داستان آماده کنید

برای هر روز یک داستان آماده کنید.

هر روز صبح به یک داستان فکر کنید و خود را برای تعریف کردن آن برای دیگران آماده کنید. این داستان می تواند درباره ی اتفاقی جدید و یا قدیمی باشد. تلاش کنید تا راهی جذاب برای تعریف کردن این داستان بیابید. در این صورت اگر کسی با شما تماس بگیرد و یا به ملاقات شما بیاید، موضوعی برای صحبت با وی خواهید داشت. این کار علاوه بر این که ورزشی برای حافظه محسوب می شود، شما را در چشم دیگران نیز جالب تر جلوه خواهد داد.

بیشتر بخوانید: چگونه با دیگران صحبت کنیم؟

5- بازی های مشاهده ای

هر روز به یک موضوع دقت کنید.

هر روز یک شیء جدید را برای مشاهده انتخاب کنید. ممکن است یکی از این موضوعات انتخابی سبک پوشش دیگران باشد. به هر کجا که میروید، و یا حتی هنگام تماشای تلویزیون، به نحوه ی لباس پوشیدن مردم دقت کنید و سعی کنید برای نحوه ی لباس پوشیدن هر شخص دلیلی بیابید. برای ذهنتان فکری دست و پا کنید. روز بعد نیز چیز دیگری را برای مشاهده انتخاب کنید.

6-از راهی متفاوت حرکت کنید

از راهی متفاوت بروید.

برای رفتن به مقاصد خود، مسیرهای جدید و متفاوتی را انتخاب کنید. این تغییر کوچک در کارهای روزانه، مغز را در تمرین راه ها و خاطرات مکانی یاری می کند. خیابان های فرعی مختلف را امتحان کنید، از کنار فروشگاه ها با ترتیب متفاوتی عبور کنید و در نهایت هر کاری انجام دهید تا راه عادی و روزانه ی خود را تغییر دهید.

7-روال عادی کارها را از بین ببرید

ترتیب کارهای روزانه را تغییر دهید.

 کاری را در زمان متفاوت از حالت عادی انجام دهید. وعده ای را به که طور معمول برای صبحانه می خورید  را به عنوان شام استفاده کنید. قبل از هرکاری در صبح کارهای بیرون از خانه  را انجام دهید. بعد از ظهر قهوه بنوشید. ترتیب انجام کارهای روزانه ی خود را تغییر دهید. احساسات خود نسبت به تغییرات و همچنین نکات مثبت و منفی روال جدید را در نظر بگیرید.

8-مسئله ای را حل کنید

مسئله ای را حل کنید.

فرض کنید که قصد آغاز یک تجارت را دارید و درباره ی روش های حل مسئله  بیندیشید. چه چیزی را به چه کسی می فروختید؟ رقیبان شما چه کسانی هستند و چگونه با آنان مبارزه می کنید؟ ذهن خود را درگیر موضوعی کنید. روز بعد، تظاهر کنید که قصد تاسیس یک سازمان مبارزه با گرسنگی را دارید، چه ایده های جدیدی دارید؟ از حل مسئله لذت ببرید و راه های عصبی جدیدی را در مغز خود بسازید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی به کمک روش درمانی حل مسئله

9-لیست بنویسید

لیست بنویسید.

لیست ها فوق العاده اند. نوشتن لیست به ما کمک می کند تا موارد را با یکدیگر مرتبط کنیم. لیستی از تمام مکان هایی که به آنها سفر کرده اید را تهیه کنید. لیست دیگری از چندش آور ترین غذاهایی که خورده اید بنویسید. لیست بعدی می تواند درباره ی بهترین کادوهایی باشد که تاکنون دریافت کرده اید. هر روز یک لیست بنویسید و بدین روش ذهن خود را به کار انداخته و ارتباطات مغزی جدیدی را بسازید.

10-کتاب بخوانید​​​​​​​

​​​​​​​کتاب بخوانید.

کتابی با موضوعی کاملا جدید را انتخاب کنید. رمانی را که در هند اتفاق افتاده را مطالعه کنید. درباره ی اقتصاد نکاتی را بیاموزید. کتاب های معروف و غیر تخیلی زیادی وجود دارند که در عین سرگرم کنندگی، بسیار آموزنده نیز هستند. هر هفته در زمینه ای جدید تخصص پیدا کنید.

0

منبع: verywellmind

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
15 راه خانگی برای درمان گرفتگی بینی
محبوبترین ها