علائم عفونت ریه چیست؟

علائم عفونت ریه چیست؟

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

افرادی که به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) مبتلا هستند، احتمال ابتلا به عفونت ریه را نیز دارند. مشخصه های این بیماری، مجاری هوایی ملتهب و باریک و کیسه های هوایی آسیب دیده است که مستعد ابتلا به عفونت های ریوی به ویژه ذات الریه می باشند.

اگرچه جلوگیری از عفونت بسیار مهم است، اما در صورت ابتلا، باید قادر به شناسایی سریع علائم آن باشید. تشخیص تفاوت عفونت ریه و عود کردن  COPD مشکل است. پس هرچه بیشتر در مورد این بیماری  بدانید، آمادگی بیشتری برای مقابله با آن خواهید داشت.

علل 

عفونت های ریوی هنگامی رخ می دهند که عوامل بیماری زا در کیسه های هوایی فرد جمع شده و شروع به رشد کنند. کیسه های هوا ممکن است از چرک و مایع پر شوند که تنفس را دشوار تر کرده، منجر به درد قفسه سینه و  همچنین سرفه می شود، که با سرفه مزمن متفاوت است.

انواع اولیه عفونت ریه، ذات الریه، برونشیت و التهاب نایژک ها است. این شرایط به طور معمول توسط باکتری ها و ویروس ها ایجاد می شود. ابتلا به این عارضه توسط قارچ ها بسیار نادر است اما می تواند رخ دهد. عفونتهای قارچی معمولاً در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف تر است، دیده می شود.

علائم مکرر

علائم و نشانه های عفونت ریه که در زیر به آنها اشاره شده است به شما هشدار می دهد که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید

علائم و نشانه های عفونت ریه که در زیر به آنها اشاره شده است به شما هشدار می دهد که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر مبتلا به COPD هستید.

تب

دمای معمولی بدن در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی دما در حدود 98.6 درجه فارنهایت است. تب (درجه حرارت بالاتر از 100.4 درجه) نشانگر آن است که شما ممکن است عفونت ریه داشته باشید و بدن شما در حال تلاش برای مبارزه با آن است. با وجود تب ممکن است دچار لرز نیز شوید.

بیشتر بخوانید: روش های اندازه گیری تب کودک

افزایش تنگی نفس

تنگی نفس  یکی از علائم بارز COPD است. اما در صورت بدتر شدن آن باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا این می تواند نشانه ی ابتلا به عفونت ریه باشد. علاوه بر احساس تنگی نفس، تنفس سریع و ضربان قلب بالا نیز ممکن است نشانه هایی از عفونت ریه باشد.

سرفه خلط دار

سرفه مزمن یکی دیگر از علائم شایع COPD است، اما اگر سرفه بدتر و به صورت خلطی شود، ممکن است نشانه ی ابتلا به عفونت ریه باشد و به مراقبت های پزشکی نیاز است.

تغییرات در مخاط

بسیاری از بیماران در هنگام ابتلا به COPD از داشتن مقادیر زیاد مخاط (خلط خونی یا خلط سینه) شکایت دارند. با وجود این ، وقتی مبتلا به عفونت ریه شوید ، نه تنها مقدار مخاط افزایش می یابد ، بلکه غلیظ تر و چسبناک تر می شود و تغییر رنگ می دهد . و بوی ناخوشایندی نیز دارد.

علائم نادر

علائم و نشانه های نادر بستگی  به نوع عفونت ریه شما دارد. اگر احساس می کنید توانایی تنفس شما رو به وخامت است ، حتماً در صورت بروز هرگونه علائم و نشانه ای به دنبال کمک فوری باشید.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همراه با عفونت ریه ها اغلب به عنوان یک درد شدید و دردناک توصیف می شود که هنگام تنفس عمیق، دردش بیشتر می شود (درد قفسه سینه). همچنین ممکن است فشار یا تنگی در دیواره قفسه سینه احساس کنید. با این وجود، درد قفسه سینه می تواند نشانگر مشکلات دیگری در ریه یا حتی قلب باشد.

در صورت ایجاد هر نوع درد قفسه سینه حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

سیانوز(کبودی پوست)

بیشتر بخوانید: سیانوز (کبودی پوست، ناخن و لب)

ممکن است رنگ پوست ، لب و ناخن های شما اندکی مایل به آبی شود ،که این نشانه به عنوان سیانوز شناخته می شود. این مسئله بسیار پراهمیت است ، زیرا به این معنی است که به اندازه کافی اکسیژن در خون وجود ندارد و باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض

افرادی که مبتلا به COPD هستند زمان بیشتری را برای پاک کردن مجاری هوای خود از محرک هایی مانند باکتری و آلودگی اختصاص می دهند و در نتیجه بیشتر در معرض خطر عفونت ریه هستند.

 اگر به طور همزمان مبتلا به COPD و عفونت ریه هستید این امر موجب تشدید علایم COPD شده، تنفس را  دشوار کرده و به طور بالقوه آسیب بیشتری به ریه ها وارد می کند. به علائمی که نگران آن هستید توجه کنید و به محض مشاهده ی هرگونه علائم عفونت با پزشک خود تماس بگیرید.

چه زمانی  به پزشک مراجعه کنید

در صورت عدم درمان، به خصوص هنگامی که مبتلا به COPD هستید، عفونت ریه می تواند بدتر شود. اگر متوجه تغییری در مخاط، سرفه یا خس خس شدید و اگر شدت آن از حد معمول بیشتر بود، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر تب بیش از حد معمول بود، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است در صورت داشتن عفونت باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز پیدا کنید، اما در صورت ابتلا به عفونت ویروسی، باید صبر کنید و بگذارید بدن شما به تنهایی ویروس را از بین ببرد. با این وجود ممکن است شما برای باز کردن راه های هوایی خود در هنگام مبارزه با عفونت به کمک های پزشکی نیاز پیدا کنید. در هر دو مورد از پزشک خود کمک بگیرید.

0

منبع: verywellhealth

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
آیا درد بازوی چپ نشانه حمله قلبی است؟
محبوبترین ها