خانه کودک و مادر بارداری تست‌های بارداری علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

زمان مطالعه : 

3 دقیقه

اکثر مردم از دیدن بچه های دوقلو ذوق زده می شوند. شاید این حس در بین بیشتر ما مشابه باشد وقتی که بچه های دوقلو را در خیابان، فروشگاه ها یا زمانی که فرزندمان را به زمین بازی می بریم می بینیم که مشغول بازی کردن هستند.

میل به داشتن فرزندان دوقلو در بسیاری از والدین وجود دارد. تا جایی که در هنگام بارداری دوست دارند دوقلو حامله باشند. یا حتی به اینکه چطور می توانند شانس دوقلو حامله شدن را افزایش بدهند و راهکارهایش فکر می کنند.

این مسئله سوال هایی را با خود به دنبال دارد که یک مادر باردار از کجا متوجه می شود که ممکن است یک قلو، دوقلو یا حتی چندقلو حامله باشد. برای تشخیص این موضوع نشانه ها و علائم مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید: واکسینه شدن در دوران بارداری

نشانه ها در طول بارداری

اگر شما دوقلو باردار باشید، نشانه های مشخص در طول بارداری شما، با دو یا چند برابر شدن علائم در هنگام بارداری معمولی همراه است

اگر شما دوقلو باردار باشید، نشانه های مشخص در طول بارداری شما، با دو یا چند برابر شدن علائم در هنگام بارداری معمولی همراه است. به این معنا که نشانه های موجود در طول بارداری مثل حالت تهوع و رفلاکس معده، دردهای صبحگاهی و زمان کم خوابی شما چند برابر می شود.

البته که در مواردی هم دوقلو باردار بودن بدون داشتن هیچ کدام از این نشانه ها و تشدید علائم در حاملگی همراه است. بطوری که والدین پس از تشخیص از دوقلو باردار بودن غافلگیر می شوند. و انتظار نداشته اند که با داشتن علائم معمولی بارداری بتوانند دوقلو حامله باشند.

اندازه و سایز شکم

بزرگ شدن و افزایش سایز شکم، سریعتر از زمان مشخص شده توسط پزشک، می تواند یکی دیگر از نشانه های دو یا چند قلو باردار بودن باشد. برای اطمینان از این مسئله از آغاز هفته دوازدهم، پزشک شما در هر بار مراجعه سایز رحم شما را اندازه گیری می کند، که بزرگتر شدن رحم شما نشانه ای برای بارداری دوقلو یا چند قلو می تواند باشد.

همچنین باید توجه داشته باشید که افزایش سایز رحم ممکن است همیشه در هفته های ابتدایی بارداری بروز نکند و دلیل آن نحوه قرار گیری جنین ها در رحم و کوچک بودن سایز هر دو جنین می باشد. در این حالت نشانه های افزایش سایز احتمالا در هفته های بیستم به بعد مشاهده خواهد شد.

حرکت جنین در رحم

برخی از مادران گزارش می دهند که احساس می کنند که یک اختاپوس در شکم خود دارند. بطوریکه جنین در تمام جهات در رحم حرکت می کند و در کل شکم و رحم حس می شود. این معمولاً علامتی است که در اواسط بارداری نسبت به ابتدا یا انتهای آن گزارش می شود. و یکی از نشانه های اصلی برای دو یا چند قلو حامله بودن است.

نتایج آزمایشگاهی

روشی دیگر برای تشخیص اینکه دو یا چند قلو حامله هستید، آزمایشهای پزشکی مخصوص بارداری است. نتیجه آزمایش hCG و AFP در دوران بارداری مشخص می کند که آیا شما دو قلو باردار هستید یا خیر. در بعضی موارد پس از انجام آزمایش AFP پزشک از وجود نشانه های مشکوک در بارداری خبر میدهد که نگران کننده نیست و یکی از علائم چند قلو باردار بودن است.

انجام مراحل تایید قطعی

همانطور که مشاهده کردید راه های متفاوتی برای تشخیص دو یا چند قلو باردار بودن وجود دارد. نتایج سونوگرافی و گاها تایید وجود تپش قلب بالا نیز در این راه کمک بزرگی هستند. استفاده زود هنگام از سونوگرافی نمی تواند بطور قطع این مسئله را روشن کند. پر استفاده ترین راه برای تشخیص در بارداری سونوگرافی است که معمولا برای مواردی مانند: خونریزی های مشکوک، مشخص نبودن تاریخ دقیق زایمان، موارد مشکل ساز خارج از رحم و دیگر مسائل مربوط انجام میشود.

سخن نویسنده

بهتر است در نظر داشته باشید که حتما با مشاوره پزشک متخصص زنان و زایمان و با در نظر گرفتن شرایط و نشانه های بارداری خود به جمع بندی قطعی و نهایی برای انجام به موقع آزمایش سونوگرافی خواهید رسید که بهترین راه پیشنهادی برای یک جواب قطعی است.

بیشتر بخوانید: اگر نوزاد کمتر از حد طبیعی در رحم تحرک داشت، چه اقدامی باید کرد؟

0

منبع: verywellfamily

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
چگونه با سگ ها ارتباط برقرار کنیم؟
محبوبترین ها