خانه سبک زندگی دانستنی‌ها 20 روش عالی برای کمک به محافظت از محیط زیست

20 روش عالی برای کمک به محافظت از محیط زیست

20 روش عالی برای کمک به محافظت از محیط زیست

زمان مطالعه : 

12 دقیقه

هر سال به بهانه روز جهانی محیط زیست، جشنی برگزار می شود. در طول این رویداد، گفتگوها و پیشنهادهای بی پایانی در مورد حفظ محیط زیست وجود دارد. اما آیا به راستی ما این پیشنهادات رو می پذیریم یا این اقدامات را به خوبی انجام می دهیم؟

بیشتر ما سعی می کنیم از طبیعت، جنگل، حیوانات و رودخانه ها حفاظت کنیم، اما اگر از محیط زیست محافظت نکنید، به آن آسیب می رسانید. عناصر مختلفی مانند فاضلاب، پلاستیک و زباله خانگی محیط زیست را آلوده می کنند. ممکن است همه افراد طرفدار حفظ محیط زیست نباشند، اما اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانیم با کمک یکدیگر مصرف منابع را کاهش دهیم تا از خالی شدن آن جلوگیری کنیم. همچنین، می توانیم تولید زباله را محدود کنیم. در زیر 20 روش عالی برای کمک به محافظت از محیط زیست وجود دارد.

1- کاشتن درخت

مهم ترین روش برای حفظ محیط زیست، کاشتن درخت است.

مهم ترین روش برای حفظ محیط زیست، کاشتن درخت است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا درختان رشد کنند، اما به نسل بعدی انسان ها برای زندگی کمک خواهد کرد. آیا تا به حال زیر آفتاب سوزان راه رفته اید و آرزو می کردید که درختی وجود داشته باشد تا شما از سایه آن استفاده کنید؟ اگر پاسخ شما صحیح است، چه اقدامی برای کاشتن درخت انجام داده اید؟ درختان برای ما سایه درست می کنند و نیاز به تهویه هوا را از بین می برند. درختان در صنعت کاغذ سازی استفاده می شوند. بنابراین، می‌توانید با حداکثر استفاده از کاغذ خود از قطع شدن درختان جلوگیری کنید. به عنوان مثال، می توانید در هر دو طرف کاغذ بنویسید و یا نقاشی بکشید.

2- آب را هدر ندهید

آب زندگی است. حفاظت از آب امر واجبی است زیرا ما نمی توانیم بدون آب زنده بمانیم.

آب زندگی است. حفاظت از آب امر واجبی است زیرا ما نمی توانیم بدون آب زنده بمانیم. مقدار قابل توجهی از انرژی برای پمپاژ آب به داخل خانه شما استفاده می شود. می توانید از طریق موارد زیر از هدر رفتن آب جلوگیری کنید:

 • زمان لازم برای حمام رفتن را کاهش دهید. هر چه بیشتر در حمام بمانید، آب بیشتری هم مصرف می شود. کاهش مدت زمان حمام شما می‌تواند باعث صرفه جویی بیشتر از 570 لیتر آب در هر ماه شود. همچنین می توانید از دوش آب کم مصرف استفاده کنید
 • هنگامی که دندان های خود را مسواک می زنید، شیر آب را ببندید
 • از ماشین ظرفشویی استفاده کنید
 • اگر از لوله ای آب نشت می کرد آن را به سرعت تعمیر کنید
 • یک بطری پر از آب را در مخزن سیفون توالت قرار دهید. این کار باعث می شود آب با جریان کم حرکت کند و در هنگام استفاده از سیفون باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود
 • آب را جایگزین عناصر تمیز کننده مانند سرکه یا جوش شیرین کنید
 • آب را بازیافت کنید
 • نازل های هوادهی را روی شیرهای آب خانه نصب کنید

بیشتر بخوانید: فواید نوشیدن آب گرم با معده خالی

3- استفاده از خودرو را محدود کنید

می توانید به جای استفاده از ماشین خود از روش های جایگزین مانند دوچرخه سواری، پیاده روی و حمل و نقل عمومی استفاده کنید. این یک اقدام قابل توجه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است که مسئول تغییرات آب و هوا می باشد. ابتدا می‌توانید دوچرخه سواری را شروع کنید که باعث کاهش 90% انتشار گازها به محیط می شود. علاوه بر این، دوچرخه سواری پول شمار پس انداز می کند که در غیر این صورت باید آن را برای سوخت هزینه کنید. دوم این که می توانید راه رفتن را انتخاب کنید. سوم این که می توانید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. ممکن است به راحتی خودرو شخصی شما نباشد، اما سهم قابل توجهی در حفظ محیط زیست داشته اید. آمار نشان می دهد که اگر شخصی به جای استفاده از ماشین خود برای رفتن به یک مسافت 30 کیلومتری از حمل و نقل عمومی استفاده کند، می تواند انتشار دی اکسید کربن را تا 2180 کیلوگرم در سال کاهش می دهد. می توانید با این کار تا حدی به حفظ محیط زیست کمک کنید. چهارم این که می توانید با دوستان خود متحده شوید و اقداماتی را انجام دهید. مسافرت به همراه دوستان خود با یک خودرو برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مفید است. پنجم این که می توانید از بیرون رفتن برای کارهای غیر ضروری خودداری کنید یا حتی به صورت مجازی خرید کنید. در آخر می توانید کار خود را به صورت دورکاری انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد که کارگران اگر در داخل خانه کار کنند نیمی از انرژی خود را در مقایسه با کار کردن در محل کار، صرف می کنند. همچنین، می توانید سفرهای خود را دفترچه ثبت کنید.

4- ضایعات مواد غذایی را به حداقل برسانید

آمار نشان می دهد در ایالات متحده، سالانه 40% از مواد غذایی دور ریخته می شود.

آمار نشان می دهد در ایالات متحده، سالانه 40% از مواد غذایی دور ریخته می شود. همچنین، تحقیقات نشان می دهد که سالانه غذایی که در سطح جهانی دور ریخته می شود، برای تغذیه تقریبا یک میلیارد انسان گرسنه در سراسر جهان کافی است. ضایعات غذا در محل های دفن زباله ریخته می شود و با گذشت زمان به گازهای گلخانه ای خطرناک و متان تبدیل می شوند. علاوه بر این، دور ریختن مواد غذایی به معنای هدر دادن انرژی و آب است که برای تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. خوشبختانه، اقداماتی برای کاهش ضایعات مواد غذایی وجود دارد. می توانید لیستی از مواد غذایی که قصد خرید آن را دارید، تهیه کنید. این کار انگیزه خرید غذایی را که احتمالا قصد خوردن آن را نداریم و در نهایت آن را به سطل زباله می اندازیم، کاهش می دهد. همچنین، می توانید وعده های غذایی را که برای آن هفته قصد خوردن آن را دارید، تعیین کنید و مواد لازم را برای هر وعده غذایی در نظر بگیرید. به سطل زباله نگاه کنید. همیشه بر روی یک دفترچه یادداشت کنید که چه مواد غذایی را در سطل زباله می اندازید. برای این کار می توانید از یک اپلیکیشن مناسب برای کمک به خود استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید به جای ریختن آن در سطل زباله، غذای خود را به یک نیازمند اهدا کنید. در سراسر جهان افراد نیازمندی هستند که به غذایی که شما دور می اندازید، نیاز دارند. سعی کنید باقیمانده غذای خود را بخورید. بعضی از ما دو بار یک وعده غذایی را نمی خوریم. از طرف دیگر، وقتی به دلیل نخوردن غذا آن را دور می ریزید، بدانید که این کار باعث آسیب زدن به محیط زیست می شود یا اگر باقیمانده های غذا را دوست ندارید اما به کشاورزی مشغول هستید، می توانید یک چالکود درست کنید. چالکود باعث جذب مجدد مواد مغذی در اکوسیستم و حاصلخیزی خاک می شود. همیشه به یاد داشته باشید که تاریخ انقضای محصولات را بررسی کنید.

5- در مصرف برق صرفه جویی کنید

هر وسیله برقی را که از آن استفاده نمی کنید، خاموش کنید. کامپیوتر، تلویزیون، چاپگر و حتی چراغ هایی را که استفاده نمی‌کنید، خاموش کنید. می توانید با استفاده از موارد زیر این کار را به سادگی انجام دهید:

 • تایمر را روی چراغ ها قرار دهید، با این کار می توانید از آنها برای خاموش کردن چراغ ها در یک زمان خاص از روز استفاده کنید. می توانید تایمرها را در بسیاری از فروشگاه ها پیدا کنید، آنها را به پریز برق وصل کنید و از آنها برای کنترل روشن و خاموش کردن لامپ ها استفاده کنید.
 • همچنین می توانید وسایل برقی مانند بخاری برقی و پنکه هایی را که دارای تایمر هستند، خریداری کنید. بنابراین، هر وقت در شب هوا گرم یا سرد شد، این وسایل به طور خودکار خاموش می شوند.
 • در صورت امکان دستگاه ها را از برق بکشید. قرار دادن دستگاه شارژی در داخل پریز برق ممکن است بی خطر به نظر برسد. با این حال، هر وقت دستگاهی به برق وصل شده است و خاموش می شود، از انرژی فانتوم استفاده می کند.

6- بسته بندی مواد غذایی را کاهش دهید

تحقیقات در ایالات متحده نشان می دهد که بسته بندی مواد غذایی دو سوم از کل ضایعات بسته بندی را تشکیل می دهد. درست مانند غذا، آن ها به سطل های زباله انداخته می شوند، تجزیه می شوند و باعث تولید گاز متان می شوند. از طرف دیگر، شرکت ها از آسیب دیدن بسته بندی آگاه هستند و همین امر باعث استفاده مجدد از بسته بندی محصولات شده است. شما می توانید با خرید عمده وسایل و سرمایه گذاری در بازیافت ضایعات به کاهش بسته بندی مواد غذایی کمک کنید.

بیشتر بخوانید: بسته بندی ظروف در هنگام جابه جایی

7- از محیط زیست محافظت کنید

هر بار که به خرید می روید، به یاد داشته باشید که از محیط زیست محافظت کنید.

هر بار که به خرید می روید، به یاد داشته باشید که از محیط زیست محافظت کنید. خرید سبز به معنای خرید محصولات با توجه به موقعیت موجود است. اگر در محلی زندگی می کنید که آب آشامیدنی آن آلوده شده است، یک سیستم فیلتر آب برای خانه خود بخرید. این امر باعث کاهش میزان بطری های آب معدنی می شود و از محیط زیست محافظت می کند. با بررسی اینکه آیا محصول کاغذی با استفاده از روش های اکولوژیکی ساخته شده است یا خیر، از درختان مراقبت کنید.

8- از بند رخت استفاده کنید

به جای استفاده از ماشین خشک کن در هر بار شستشو می توانید از روش سنتی استفاده کنید و لباس های خود را روی بند رخت آویزان کنید تا خشک شوند. خشک شدن لباس نه تنها سازگار با محیط زیست است، بلکه باعث خوشبو شدن لباس ها می‌شود. فقط وقتی حجم لباس ها زیاد است از خشک کن استفاده کنید. همچنین هنگام استفاده از خشک کن مطمئن شوید که دریچه تهویه هوا برای راندمان بهتر و ایمنی باز است. اگر به دنبال خرید خشک کن هستید، به سراغ خشک کنی بروید که آب زیادی مصرف نکند.

9- حیاط خانه را در صبح آبیاری کنید

اگر یک محوطه چمن کاری شده دارید، حتما صبح زود یا اواخر غروب وقتی که هوا خنک است به آن آب بدهید. آبیاری در ظهر هنگامی که خورشید گرم است باعث تبخیر آب می شود. با این حال، آبیاری در شب توسط کارشناسان توصیه نمی شود، زیرا آنها می گویند این عمل باعث رشد قارچ در چمن می شود.

10- لامپ های برق را عوض کنید

برای صرفه جویی در مصرف برق از لامپ های LED یا لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

برای صرفه جویی در مصرف برق از لامپ های LED یا لامپ های کم مصرف استفاده کنید. نصب یا تعویض لامپ ممکن است بسیار پرهزینه باشد، اما پول کمتری برای قبض های برق در ماه پرداخت می کنید.

11- از خرید محصولات حاوی جیوه خودداری کنید

جیوه نه تنها برای محیط زیست خطرناک است، بلکه به سلامت افراد هم آسیب می زند. برخی از کشورها مکان های خاصی را به جمع آوری محصولات حاوی جیوه اختصاص داده اند و آنها را با محصولات سازگار با محیط زیست جایگزین می کنند.

12- مصرف گوشت را محدود کنید

می توانید چند روز در هفته از مصرف محصولات گوشتی خودداری کنید. تحقیقات نشان می دهد که 1740 لیتر آب معادل یک چهارم وزن گاو است. علاوه بر این، هر وقت یک حیوان ذبح می شود، گازهای گلخانه ای منتشر می شوند و سوخت های فسیلی را در هنگام تجزیه گاز متان تولید می کنند.

13- محصولات دست دوم بخرید

محصولات جدید برای ساخت و تولید به منابع نیاز دارند. بیشتر این محصولات از منابع طبیعی استفاده می کنند. بنابراین، می‌توانید با خرید محصولات دست دوم از محیط زیست محافظت کنید. به عنوان مثال از درختان برای ساخت میز و صندلی استفاده می شود. برای جلوگیری از قطع درختان، یک صندلی دست دوم بخرید و آن را با مطابق با سلیقه خود تغییر دهید.

14- از کولرهای گازی کمتر استفاده کنید

 از کولر گازی به طور مرتب استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که نباید همیشه از آن استفاده کنید.

از کولر گازی به طور مرتب استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که نباید همیشه از آن استفاده کنید. اگر مجبور به استفاده از کولر گازی هستید، دمای آن را طوری تنظیم کنید که کمی پایین تر از دمای محیط باشد. هرچه دمای محیط پایین تر باشد، کولر گازی انرژی بیشتری مصرف می کند. همچنین به جای روشن کردن بخاری در دمای بالا در زمستان، می توانید با مصرف نوشیدنی های گرم، پوشیدن ژاکت و انداختن یک پتو بر روی خود، بدن خود را گرم نگه دارید. بنابراین، می توانید دمای کولر گازی را کمتر از آنچه که در ابتدا قرار داده بودید، تنظیم کنید که این کار باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

15- از دریچه های تهویه هوا استفاده کنید

هروقت در خانه نبودید، دریچه های تهویه هوا را ببندید. وقتی در خانه هستید فقط دریچه های اتاقی را که در آن هستید، باز کنید و دریچه های سایر اتاق ها را ببندید. استفاده از دریچه های تهویه هوا در یک اتاق باعث ذخیره مقدار زیادی از انرژی می‌شود و همین انرژی در اتاق های خالی به هدر می رود.

16- ورزش کنید

با ورزش کردن بدون وسایل برقی می توانید انرژی را ذخیره کنید.

با ورزش کردن بدون وسایل برقی می توانید انرژی را ذخیره کنید. به جای استفاده از تردمیل، می توانید از روش های دیگر برای ورزش کردن مانند دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری، دراز و نشست و تمرین های دیگر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راه های ایجاد انگیزه برای ورزش کردن

17- از دستمال کاغذی کمتر استفاده کنید

به اندازه نیاز خود از دستمال کاغذی استفاده کنید. همیشه برای تمیز کردن اشیا از دستمال کاغذی استفاده نکنید. همچنین، به ندرت از دستمال حوله کاغذی استفاده کنید. برای تمیز کردن آشپزخانه می توانید از دستمال های قابل شستشو استفاده کنید. بیشتر کاغذها از درختان تهیه می شوند، به همین دلیل باید در نحوه استفاده از آنها احتیاط کنیم. همچنین می توانید محصولات سازگار با محیط زیست را خریداری کنید، به عنوان مثال می توانید محصولات کاغذی را انتخاب کنید که از کاغذهای بازیافتی تهیه می شوند. به جای استفاده از کاغذهای یک بار مصرف برای تمیز کردن خانه از دستمال های قابل شستشو استفاده کنید.

18- لاستیک های ماشین خود را به درستی باد کنید

وقتی که لاستیک های شما به درستی باد می شوند، نه تنها باعث عملکرد بهتر آنها می شود، بلکه در مصرف بنزین نیز صرفه جویی می کنند.

19- از پوشک قابل شستشو استفاده کنید

استفاده از پوشک قابل شستشو برای کودک ممکن است یک روش سنتی باشد، اما آنها سازگار با محیط زیست هستند. علاوه بر این، می توانید بعد از هر بار استفاده دوباره آن را تمیز کنید. همچنین، می توانید از آنها برای فرزند بعدی خود استفاده کنید. از طرف دیگر، امروزه پوشک های زیادی در بازار وجود دارد و حتما باید در هنگام خرید به کیفیت آنها توجه کنید. پوشک بچه از تماس مواد شیمیایی خطرناک با پوست کودک شما جلوگیری می کند.

20- مشتری باهوشی باشید

هنگام خرید، قبل از انتخاب یک محصول و افزودن آن به سبد خرید، از خودتان بپرسید که نتیجه استفاده از یک محصول چه تاثیری را روی دیگران و محیط زیست می گذارد. در ابتدا مراقب باشید و فقط آنچه را که لازم دارید، خریداری کنید. این کار باعث پس انداز کردن پول شما و از بین بردن ضایعات می شود. دوم این که همیشه به دنبال خرید محصولات بادوام باشید. به سراغ محصولاتی بروید که عمر طولانی تری دارند تا بتوانید پس از تحقیقات زیاد برای خرید آن تصمیم بگیرید. سوم این که می توانید اقلامی را که خرید آن ضروری نیست را اجاره کنید یا حتی قرض بگیرید. در آخر می توانید محصولات را بازیافت کنید و یا دوباره از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

ما برای بقا به محیط زیست وابسته هستیم و محیط زیست نیز برای بقا به ما متکی است. اینها کارهای ساده ای است که ما انجام می دهیم تا از محیط زیست محافظت کنیم. ما در مورد 20 روش عالی برای حفاظت از محیط زیست صحبت کردیم. شما می‌توانید با تغییر وسایل حمل و نقل خود، کاهش مصرف انرژی برق در خانه و تغییر عادات غذایی خود تغییراتی را ایجاد کنید. اقدامات ساده مانند بسته بندی کادوها در پارچه و رفتن به کتابخانه به جای خرید کتاب می تواند یک راه مناسب برای حفاظت از محیط زیست باشد. وقتی از محیط زیست محافظت می کنید، می توانید روش های محافظت از محیط زیست را به دیگران آموزش دهید و آنها را به سمت انجام همین کار ترغیب کنید.

0

منبع: eartheclipse

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟
محبوبترین ها