خانه روانشناسی سلامت روان اضطراب دلایل اجتماعی ترس از مدرسه

دلایل اجتماعی ترس از مدرسه

دلایل اجتماعی ترس از مدرسه

زمان مطالعه : 

6 دقیقه

برای کودکان در هر سنی عادی است که استرس ناشی از مدرسه را تجربه کنند. اغلب در اواخر تابستان هنگامی که مدرسه دوباره باز می شود این موضوع اتفاق می افتد، اما می تواند در طول سال تحصیلی نیز رخ دهد. استرس و اضطراب از کجا به وجود می‌آیند؟ عوامل اجتماعی و محیطی نقش عمده ای را در این رابطه ایفا می کنند.

عوامل استرس اجتماعی

بسیاری از کودکان در موقعیت های اجتماعی که در مدرسه با آنها رو به رو می شوند مقداری استرس یا اضطراب را تجربه می‌کنند. در حالی که برخی از این مسائل فرصت های مهمی را برای رشد فراهم می کنند، باید با دقت کنترل شوند زیرا می توانند باعث اضطراب شوند و باید به آنها رسیدگی شود.

بیشتر بخوانید: نشانه های استرس

معلم‌ها

تجربه خوب با یک معلم دلسوز می تواند تاثیر ماندگاری بر زندگی کودک داشته باشد.

تجربه خوب با یک معلم دلسوز می تواند تاثیر ماندگاری بر زندگی کودک داشته باشد. در حالی که بیشتر معلمان تمام تلاش خود را برای ارائه تجربه مثبت به دانش آموزان انجام دهند، برخی از دانش آموزان برای روش های آموزشی خاص و انواع کلاس ها مناسب تر از سایر افراد هستند. اگر بین دانش آموز و معلم اختلاف نظر وجود داشته باشد، کودک می تواند احساسات منفی طولانی مدت را مورد مدرسه یا توانایی های خود در ذهنش داشته باشد.

دوستان

در حالی که بیشتر دانش آموزان می گویند که دوستان یکی از جنبه های مورد علاقه از مدرسه هستند، اما می توانند یک منبع استرس نیز باشند.

در حالی که بیشتر دانش آموزان می گویند که دوستان یکی از جنبه های مورد علاقه از مدرسه هستند، اما می توانند یک منبع استرس نیز باشند. نگرانی از نداشتن دوست، نبودن در یک کلاس با دوستان خود، نبودن همراه با دوستان در یک مکان خاص، ناسازگاری های بین فردی و فشار همنوعان چند مورد از روش های بسیار متداول هستند که کودکان می توانند توسط زندگی اجتماعی خود در مدرسه تحت تاثیر آن قرار بگیرند. پرداختن به این مسائل به تنهایی می تواند باعث ایجاد اضطراب در کودکان شود.

قلدرها

در دنیای قلدرها همه چیز تغییر کرده است. خبر خوب این است که در روزهایی که معلمان به دنبال روش های مختلف هستند و والدین بچه ها را تنها می گذارند تا خودشان با قلدری دست و پنجه نرم کنند، تقریبا به پایان رسیده است. اکنون بسیاری از مدارس برنامه و سیاست های ضد زورگویی دارند. اگرچه زورگویی هنوز هم در بسیاری از مدارس وجود دارد، حتی با این سیاست ها، کمک به طور کلی آسان تر از سال ها پیش در دسترس کودکان است.

خبر بد این است که قلدری پیشرفت کرده است. بسیاری از دانش آموزان از اینترنت، تلفن های همراه و سایر ابزار رسانه ای برای زورگویی به دانش آموزان دیگر استفاده می کنند و این نوع از زورگویی اغلب بسیار پرخاشگرانه است. یک دلیل این است که قلدرها می توانند ناشناس باشند و افراد قلدر دیگر را با خود همراه کنند تا راحت تر بتوانند دانش آموزان دیگر را مورد آزار و اذیت قرار دهند، دلیل دیگر این است که آنها مجبور نیستند با طعمه خود رو به رو شوند، بنابراین هیچ احساس دلسوزی و همدردی برای طرف مقابلشان نمی کنند. راه هایی برای مقابله با زورگویی مجازی وجود دارد، اما بسیاری از والدین از آنها آگاهی ندارند و تعداد زیادی از کودکانی که مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند برای مقابله با این وضعیت احساس ناراحتی و شکست می کنند.

برنامه درسی زیاد

اخیرا چیزهای زیادی در رسانه ها درباره برنامه درسی بیش از حد به بچه های ما گفته شده است، اما این مشکل همچنان وجود دارد. برای رسیدن به بهترین پیشرفت ممکن، بسیاری از والدین در حال ثبت نام فرزندان خود در بسیاری از فعالیت های خارج از برنامه درسی می باشند. هرچه بچه ها بزرگ تر می شوند، داشتن فعالیت های خارج از برنامه درسی مدرسه بیشتر برای آنها نیاز است. استانداردهای پذیرش دانشکده به طور فزاینده ای در حال رقابتی شدن هستند و برای دانش آموزان دبیرستانی سخت است که بخواهند از برنامه درسی بیش از حد خودشان برای راه یافتن به دانشکده چشم پوشی کنند.

عدم وقت گذرانی با خانواده

به دلیل بخشی از زندگی کودکان و برنامه های پرمشغله بسیاری از والدین، در بعضی از خانواده ها خوردن شام همراه با فرزندان نسبت به خانواده های دیگر به یک استثنا تبدیل شده است. در حالی که راه های دیگری برای کنار خانواده بودن وجود دارد، بسیاری از خانواده ها دریافتند که آنها برای گذراندن وقت با یکدیگر زمان کافی ندارند و هم گفتگوهای مهم و همین طور رسیدگی به کارهای روزانه می تواند برای کودکان در مقابله با مسائلی که با آنها رو به رو هستند، بسیار مفید باشد. به علت عدم وقت گذرانی با خانواده، بسیاری از والدین با فرزندان خود در ارتباط نبوده یا از مسائلی که با آنها مواجه هستند، آگاه نیستند.

عدم خواب کافی

متاسفانه، این تنها مشکلی نیست که بزرگسالان با آن مواجه هستند. از آن جا که به دلیل تکالیف خانه، برنامه های درسی خارج از مدرسه، گذراندن وقت با خانواده و البته برخی اوقات فراغت که روزانه از آنها دست کشیده می شود،

متاسفانه، این تنها مشکلی نیست که بزرگسالان با آن مواجه هستند. از آن جا که به دلیل تکالیف خانه، برنامه های درسی خارج از مدرسه، گذراندن وقت با خانواده و البته برخی اوقات فراغت که روزانه از آنها دست کشیده می شود، بچه ها معمولا کمتر می‌خوابند. کمبود خواب فقط به معنای خواب آلودگی نیست بلکه می تواند منجر به عملکرد شناختی ضعیف، عدم هماهنگی، بدخلقی و سایر اثرات منفی شود. از خانواده خود بخواهید برای یادگیری عادات خواب بهتر به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی چیست؟

کاری که بسیار دشوار است

فشار زیادی روی بچه ها وجود دارد تا بیشتر و بیشتر و در سنین جوانی نسبت به نسل های گذشته مسائل را بیاموزند. به عنوان مثال، در حالی که چند دهه پیش مهدکودک جایی برای یادگیری حروف، اعداد و اصول اولیه بود، بیشتر مهدکودک ها امروزه از کودکان انتظار دارند که آنها بتوانند جمله ها را بخوانند. با توجه به این که نمرات آزمون به شدت ارزیابی شده و به صورت عمومی شناخته می شوند، مدارس و معلمان تحت فشار زیادی برای ارائه نمرات آزمون بالا قرار دارند که این فشار می تواند به بچه ها منتقل شود.

کاری که بسیار آسان است

همان طور که رسیدگی به کار سنگین و چالش برانگیز می تواند باعث استرس شود، برخی از کودکان می توانند استرس ناشی از کار را تجربه کنند که به اندازه کافی دشوار نیست. آنها می توانند با تخلیه هیجان خود در کلاس به این استرس ها واکنش نشان دهند، که البته منجر به عملکرد ضعیف می شود، ریشه مشکل را پنهان می کند و مشکلات را تداوم می بخشد.

عدم تناسب روش های یادگیری

ممکن است از قبل بدانید که روش های مختلف یادگیری وجود دارند، برخی با گوش دادن بهتر یاد می گیرند، برخی دیگر اگر اطلاعات را به صورت نوشته شده ببینند، آنها را بهتر در ذهن خود نگه می دارند و سایر افراد یادگیری را با انجام دادن کارها ترجیح می دهند. اگر ناسازگاری در روش یادگیری کلاس درس وجود داشته باشد یا اگر فرزند شما ناتوانی در یادگیری داشته باشد، این به طور آشکار می تواند منجر به یک تجربه پراسترس شود.

مشکلات مربوط به تکالیف خانه

به بچه ها نسبت به سال های گذشته تکالیف خانه سنگین اختصاص داده شده است و کار اضافی می تواند به یک برنامه درسی اضافه شده و باعث استرس بیشتر در کودکان شود.

اضطراب ناشی از امتحان

صرف نظر از این که ما برای امتحانات آماده شده ایم یا خیر، بسیاری از ما استرس ناشی از امتحان را تجربه می کنیم. متاسفانه، برخی از مطالعات نشان می دهد که میزان بیشتری از اضطراب ناشی از امتحان در واقع می تواند مانع عملکرد خوب در امتحانات شود. کاهش اضطراب امتحان در واقع می تواند نمرات را بهبود بخشد.

رژیم غذایی ضعیف

وجود بیش از حد غذاهای آماده در این روزها و محدودیت های زمانی، رژیم غذایی کودک دارای قند بیشتر و مواد مغذی کمتری است که توصیه می شود. این امر می تواند منجر به نوسانات خلقی، کمبود انرژی و سایر اثرات منفی شود که بر میزان استرس تاثیر می گذارد. در مورد استرس و تغذیه و چگونگی اطمینان خانواده از تغذیه مناسب حتی در زمان داشتن مشغله کاری، اطلاعاتی کسب کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی سالم شامل کدام مواد غذایی می شود؟

آلودگی صوتی

چه باور کنید یا نه، آلودگی صوتی از فرودگاه ها، ترافیک سنگین و سایر منابع نشان داده شده است که باعث استرس می شود و عملکرد کودکان در مدرسه را تحت تاثیر قرار می دهد.

نداشتن آمادگی

نداشتن وسایل مورد نیاز می تواند یک تجربه بسیار پراسترس برای کودک به خصوص کودک کم سن باشد. اگر کودک ناهار کافی نداشته باشد و یا یونیفرم مخصوص مدرسه را به نپوشیده باشد، ممکن است استرس زیادی را تجربه کند. بچه های کوچک تر ممکن است برای این موارد به کمک نیاز داشته باشند.

0

منبع: verywellfamily

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
نشانه های استرس
محبوبترین ها