خانه سلامتی قلب و عروق سیگار کشیدن و اثرات آن بر قلب

سیگار کشیدن و اثرات آن بر قلب

سیگار کشیدن و اثرات آن بر قلب

زمان مطالعه : 

5 دقیقه

به نظر می رسد که تمامی افراد از مضرات سیگار و نقش آن در افزایش خطر ابتلا به سرطان آگاه می باشند.

سیگار کشیدن و اثرات آن بر قلب

متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به اثرات قلبی و عروقی ناشی از سیگار ، حتی در سنین پایین، بی توجه هستند. در واقع مصرف دخانیات در صدر جدول عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارد و نکته اینجاست که این عامل مستقیما تحت کنترل افراد می باشد. 

خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ارتباط آن با سیگار

سیگار باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری های قلبی به ویژه در زنان را چند برابر می کند. خطر سکته ی قلبی در زنان و مردان سیگاری به ترتیب 6 و 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری می باشد.

در تمامی جهان، سیگار  عامل 36% از اولین حملات قلبی در افراد می باشد. سیگار کشیدن به بیماری های قلبی منجر می شود، همچنین ادامه ی استعمال آن  پس از ابتلا به بیماری قلبی، سرعت پیشروی بیماری را افزایش خواهد داد.

افرادی که پس از یک حمله قلبی همچنان استعمال دخانیات را ادامه می دهند بیش از سایر افراد در معرض خطر حملات قلبی مجدد  قرار می گیرند. افرادی که پس از انجام جراحی بای پس (بالون زدن و یا فنر) و یا استنت (قرار دادن لوله در رگ ها) سیگار می کشند بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به انسداد رگ های درمان شده قرار می گیرند. علاوه بر این، افراد سیگاری که به بیماری سرخرگ کرونری (CAD) و یا نارسایی قلبی مبتلا هستند بیش از سایر افراد سیگاری در خطر مرگ زودرس قرار دارند.

بیشتر بخوانید: بیماری قلبی عروقی

چگونه سیگار کشیدن به بیماری قلبی منجر می شود؟

پیامد اصلی مرتبط با قلب و عروق ناشی از استعمال دخانیات، آن است که پیشرفت آترواسکلروز (سخت شدن شریان ها) را تا حد زیادی تسریع می کند. استعمال دخانیات به روش های متفاوتی سبب تشدید آترواسکلروز می شود:

  • سیگار کشیدن باعث افزایش کلسترول LDL (کلسترول مضر) و کاهش کلسترول HDL (کلسترول مفید) در خون می شود.
  • فرآورده های دخانیات حاوی مواد شیمیایی و سمی فراوانی هستند که دیواره رگ های خونی را تحریک کرده، التهاب را افزایش داده و در نهایت به دیواره رگ ها آسیب رسانده و باعث سفت و سخت شدن آن می شوند.
  • استعمال دخانیات باعث افزایش سطح آدرنالین می شود و این امر به افزایش فشار خون و فشار قلبی می انجامد و در نهایت باعث تنگ شدن عروق می شود.
  • استعمال دخانیات احتمال ایجاد لخته های خون در رگ های خونی را افزایش می دهد و بدین ترتیب خطر ابتلا به سندرم حاد عروق کرونری (ACS) (شرایطی که به حمله ی قلبی و آنژین ناپایدار می انجامد) را افزایش می دهد.

تسریع بیماری آترواسکلروز یکی از پیامدهای  استعمال دخانیات بر قلب و عروق می باشد، پیامدهای دیگر عبارتند از:

  • نیکوتین موجود در دخانیات سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود.
  • سیگار کشیدن باعث افزایش میزان هموسیستئین در پلاسما می شود که از خطرات احتمالی آن می توان آسیب عروقی را نام برد.
  • سیگار کشیدن منجر به افزایش مونوکسید کربن در رگ های خونی می شود و همین امر به کاهش ظرفیت خون در اکسیژن رسانی به بافت ها می انجامد.

همچنین، استعمال دخانیات نه تنها بر شخص سیگاری، که خود تصمیم به سیگار کشیدن گرفته،  بلکه بر خانواده، دوستان و عزیزان که دود ناشی از سیگار را تنفس می کنند نیز موثر است. در حالیکه یافته ها حاکی از آن هستند که دود ناشی از سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بسیاری از تحقیقات نیز بیانگر آن هستند که میزان خطر برای اطرافیان بی گناه بیشتر از خود شخص سیگاری می باشد.

بیشتر بخوانید: حمله قلبی چگونه رخ می دهد؟

اثرات شدید سیگار کشیدن

بسیاری از اثرات مضر ناشی از استعمال دخانیات تقریبا حاد هستند. تغییر در ضربان قلب، فشار خون، لخته شدن خون و حتی برخی از تغییرات شیمیایی در رگ های خونی بلافاصله پس از روشن کردن سیگار رخ می دهند. افزایش شدید خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی تا 72 ساعت پس از استعمال سیگار ادامه دارد.

و این ها همه خبرهای بدی هستند. اما خبر خوب آن است که حتی افرادی که به مدت طولانی سیگار می کشند نیز می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را طی چند روز پس از توقف استعمال آن، کاهش دهند. 

فواید ترک سیگار برای قلب

اثرات مثبت ترک سیگار پس از یک یا دو روز اتفاق می افتند.

درست همانطور که استعمال دخانیات باعث تسریع روند آترواسکلروز می شود، ترک سیگار به کاهش سرعت آن می انجامد. علاوه بر این ترک سیگار به تدریج باعث بهبود عملکرد کلی رگ های خونی می شود. همانطور که گفته شد، پس از ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به سرعت کاهش می یابد و هرچه مدت طولانی تری از استعمال آخرین سیگار بگذرد، این کاهش خطر با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

سیگاری هایی که بلافاصله پس از یک دوره ابتلا به سندرم حاد عروق کرونری سیگار را  ترک می کنند، در مقایسه با کسانی که ترک نمی کنند، خطر مرگ خود در آینده  نزدیک را به میزان چشمگیری کاهش می دهند. علاوه بر این ترک سیگار، به تدریج به کاهش خطر ابتلای مجدد به سندرم حاد کرونری می انجامد. همچنین پس از ترک سیگار، خطر سکته نیز کاهش می یابد. ترک سیگار برای زنان و مردان در تمامی گروه های سنی فوایدی را به همراه دارد.

همین الان سیگار را ترک کنید

یک بار دیگر تاکید می کنیم که بسیاری از مضرات مصرف سیگار بلافاصله پس از روشن کردن آن آغاز می شوند. با گذشت چند روز از ترک سیگار، احتمال بروز سکته ی قلبی کاهش چشمگیری پیدا می کند.پس نتیجه آن که باید هرچه زودتر سیگار را ترک کنید.

سخنی از نویسنده

استعمال دخانیات عامل اصلی و قابل پیشگیری ابتلا به بیماری های قلبی و سکته می باشد. در این مقاله فواید ترک سیگار به طور کامل شرح داده ایم و لازم به ذکر است که این فواید یک و یا دو روز پس از قطع سیگار نمایان می شوند.

0

منبع: verywellhealth

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
آمیلوئیدوز چیست و چگونه درمان می شود؟
محبوبترین ها