خانه سبک زندگی خودسازی چگونه مثبت اندیش باشیم؟

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

آیا می توانید روش مثبت اندیش بودن را بیاموزید؟ قطعا برخی از فواید مثبت اندیشی را شنیده اید.

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

تحقیقات بیانگر آن هستند که افراد مثبت اندیش بدن ایمن و قوی تری دارند  و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در این افراد کمتر از سایرین می باشد.این افراد در مواجهه با استرس بهتر عمل می کنند. در حالی که این موضوع امری مرتبط با سلامت فیزیکی نیست. اما یک دیدگاه خوشبینانه می تواند به سلامت روان شما کمک کند.

چه راه هایی برای خوش بینی وجود دارد؟ یک راه ساده آن است که افکار منفی را تشخیص دهیم و افکار مثبت را جایگزین آن کنیم. با این که استفاده از این روش می تواند تا حدی زمان بر باشد، اما در نهایت در می یابید که مثبت اندیشی  برای شما به امری عادی بدل شده است. در ادامه چهار روش برای مثبت اندیشی بیان شده است:

از واگویه های منفی بپرهیزید

از واگویه های منفی بپرهیزید

واگویه به معنای تمامی صحبت هایی است که به صورت ذهنی و با خود فرد انجام می گیرد. این گفتگوها را به عنوان یک ندای درونی در نظر بگیرید که وظیفه ی تجزیه و تحلیل نحوه ی عملکرد و تعاملات شما با دنیای اطراف را برعهده دارد. واگویه های منفی، به اعتماد به نفس شما آسیب می زنند.

برای مقابله با این واگویه های منفی چه باید کرد؟ یکی از راه های تغییر الگوی این گفتگوها آن است که افکار منفی خود را تشخیص دهید و سپس سریعا افکار خود را تغییر دهید. زمانی که با واگویه های نقادانه و منفی مواجه می شوید، لحظه ای متوقف شوید و افکار خود را ارزیابی کنید.

اولین قدم برای آغاز مثبت اندیشی آن است که به واگویه های خود توجه کنید. اگر متوجه شدید که نسبت به واگویه های منفی تمایل بیشتری دارید، باید به دنبال راهی برای تغییر الگوهای تفکر و تفاسیر خود از رفتارهایتان باشید.

الیزابت اسکات، کارشناس مدیریت استرس، توصیه می کند که افراد از شناسایی الگوهای فکری خود شروع کنند و سپس بر تغییر افکار خود به افکار مثبت متمرکز شوند. وقتی که ذهنتان را درگیر افکار منفی می یابید، گفتن «توقف» به صورت ذهنی می تواند به از بین بردن این الگو کمک کند. 

بیشتر بخوانید: چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

از شوخی استفاده کنید

شوخی کنید.

عدم وجود طنز و شادی کافی در زندگی، خوش بینی را به امری دشوار تبدیل می کند. نکته ی مهم آن است که به هنگام مواجهه با چالش های زندگی از خنده و شوخی استفاده کنید. بعضی مواقع، یافتن طنز موجود در  شرایط موجود به کاهش استرس شما کمک می کند. در جستجوی دلیلی برای شوخی و طنز باشید، این دلابل می توانند شامل کمدی های موقعیت (سیتکام) و لطیفه ها باشند و شما را در امر مثبت اندیشی یاری کنند.

بیشتر بخوانید: خنده و سلامتی

خوش بین باشید

خوش بین باشید

یادگیری مثبت اندیشی مانند تقویت یک عضله می باشد که هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر می شود. تحقیقات بیانگر آن هستند که چگونگی تفسیر وقایع و رویدادها با خوشبینی و بدبینی شما در ارتباط می باشد.

افراد خوشبین سبک توضیحی مثبتی دارند. اگر اتفاقات خوب را محصول مهارت و تلاش خودتان می دانید، فردی خوشبین هستید. از طرف دیگر می توان گفت که افراد بدبین دارای دید منفی می باشند. اگر دلیل اتفاقات خوب را عوامل خارجی می دانید، می توان گفت که روش تفکر بدبینانه ای را پیش گرفته اید.

همین اصول نیز در مورد نحوه ی توضیح افکار منفی صادق می باشند. افراد خوشبین وقایع منفی را اتفاقاتی مجزا و خارج از کنترل خود می دانند، در حالی که افراد بدبین این وقایع را اتفاقاتی معمول می دانند و اغلب خود را سرزنش می کنند.

زمانی کوتاه را به تجزیه و تحلیل این اتفاقات اختصاص دهید، خود را به خاطر کارهای خوب خود تشویق کنید و از سرزنش کردن خود به خاطر اتفاقات خارج از کنترل بپرهیزید، در این صورت به فردی خوشبین تبدیل خواهید شد.

بیشتر بخوانید: چگونه مثبت اندیش باشیم؟

همواره در حال تمرین باشید

هیچ دکمه ای برای خاموش کردن افکار مثبت وجود ندارد. حتی اگر شما ذاتا فردی خوشبین باشید، شرایط سخت خوشبین بودن را به امری دشوار تبدیل می کند. همانند هر هدف دیگر، راه دستیابی به این هدف نیز استمرار در تمرین می باشد. حتی اگر می بینید که افکار منفی در ذهن شما جا خوش کرده اند، به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن واگویه های منفی و ایجاد دیدگاهی خوش بینانه باشید.

در نهایت نیز از کمک گرفتن از دیگران نهراسید. هنگامی که در افکار منفی خود غوطه ور می شوید، با یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده خود، که می توانید از بازخوردهای مثبت آنان استفاده کنید، تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که برای دستیابی به مثبت اندیشی باید خود را تعلیم دهید. صرف انرژی برای فعالیت های لذت بخش و بودن در کنار افراد خوشبین را می توان از راه های دستیابی به مثبت اندیشی دانست. 

سخنی از نویسنده

یادگیری روش های خوش بینی امری سریع نیست و برای یادگیری کامل آن باید زمان صرف کرد. تجزیه و تحلیل عادات تفکر خود و یافتن راه هایی جدید برای داشتن دیدگاهی مثبت را می توان  شروع خوبی برای دستیابی به مثبت اندیشی دانست.

0

منبع: verywellmind

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

محبوبترین ها