خانه سبک زندگی زناشویی 10 مورد ناخوشایند در دوقلو باردار بودن

10 مورد ناخوشایند در دوقلو باردار بودن

10 مورد ناخوشایند در دوقلو باردار بودن

زمان مطالعه : 

6 دقیقه

اگر شما دوقلو باردار هستید، در حال تجربه کردن اتفاقی هیجان انگیز و پرتنش هستید. در کنار زیبایی ها و حال خوبی که این اتفاق به شما می دهد ممکن است سختی ها و مشکلات خاص خود را هم به دنبال داشته باشد. 

هرچه باشد شما با یک بار بارداری صاحب دو فرزند می شوید. اگر بخواهیم این مسئله را دقیق تر بررسی کنیم خواهیم دید که ممکن است سختی های دو بار حامله شدن و شرایط ناخوشایند بارداری را، همزمان در دوقلو باردار بودن تجربه خواهید کرد. در ادامه این مقاله شما را با 10 مورد ناخوشایند و آزار دهنده در دوقلو باردار بودن آشنا می کنیم.

1. حالت تهوع صبحگاهی

یکی از اولین و حتی بدترین نشانه های بارداری در مادران داشتن حالت تهوع می باشد.

یکی از اولین و حتی بدترین نشانه های بارداری در مادران داشتن حالت تهوع می باشد. در بسیاری از مادرها ممکن است این بدحالی را تنها صبح ها شاهد نباشیم و در طول روز با آن درگیر باشند و آنها را اذیت کند. اما معمولا شدت این اتفاق در سه ماهه اول بارداری و بخصوص در مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستند بیشتر است.

بیشتر بخوانید: پیاده روی، ورزشی مناسب در دوران بارداری

2. اضافه وزن

یکی از نگرانی ها و ناراحتی هایی که همیشه خانوم ها از آن گلایه دارند، داشتن اضافه وزن در بارداری است و اینکه تناسب اندام آنها از بین می رود.

یکی از نگرانی ها و ناراحتی هایی که همیشه خانوم ها از آن گلایه دارند، داشتن اضافه وزن در بارداری است و اینکه تناسب اندام آنها از بین می رود. اما همانطور که حدس می زنید بارداری همراه با اضافه وزن خواهد بود. صرفنظر از این مسئله که در دو یا چند قلو باردار بودن، بدن شما نیاز به غذای بیشتری دارد و این عاملی برای اضافه وزن بیشتر خواهد بود. موارد دیگری هم در این مسئله دخیل هستند. بزرگ تر شدن رحم و نیاز بدن به مایعات و گردش خون بیشتر برای تامین مواد لازم برای جنین ها و همچنین حجیم تر شدن بافت های مرتبط در رحم از دلایل دیگر اضافه وزن هستند. 

3. زایمان زودرس

احتمال زایمان زودرس در مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستند بسیار بیشتر از مادران دیگر است

احتمال زایمان زودرس در مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستند بسیار بیشتر از مادران دیگر است. شاید در مواردی این مسئله برای مادران ناخوشایند باشد و آمادگی لازم برای زایمان زودرس را نداشته باشند ولی در هر حال این امری طبیعی است و طبیعت بارداری های دو قلو به بالا و شرایط بدنی مادران مستلزم زایمان زودرس می باشد.

بیشتر بخوانید: 10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

4. سوزش قلب

احساس سوزش در انتهای گلو و قسمت فوقانی سینه شما بدلیل افزایش حجم رحم و افزایش هورمون ها پدید می آید که حتما ناخوشایند است.

احساس سوزش در قلب یکی از نشانه های بسیار ناراحت کننده در مادران باردار است. سوزش قلب باعث شب بیداری و اختلال در جذب کالری و مایعات مورد نیاز بدن می شود. احساس سوزش در انتهای گلو و قسمت فوقانی سینه شما بدلیل افزایش حجم رحم و افزایش هورمون ها پدید می آید که حتما ناخوشایند است.

5. استراحت مطلق

نیاز بیش از حد بدن مادران در بارداری های دو یا چند قلو به استراحت و ماندن در رختخواب امری طبیعی است که پزشکان هم به این مسئله تاکید دارند.

نیاز بیش از حد بدن مادران در بارداری های دو یا چند قلو به استراحت و ماندن در رختخواب امری طبیعی است که پزشکان هم به این مسئله تاکید دارند. در کنار دلایل مختلفی که برای استراحت کردن مادران باردار وجود دارد جایی برای ریلکس بودن و آرامش پیدا کردن از این مدتی که به استراحت نیاز دارند وجود ندارد و بیشتر عدم توانایی لازم بدن برای تحرک کافی است. 

6. احساس درد و ناراحتی

بوجود آمدن کشش در رباطها و انقباض عضلانی، گرفتگی ساق پا، کمر درد، سردرد و موارد ناراحت کننده دیگر از جمله دردهای ناشی از این حاملگی است که به هنگام دو یا چند قلو باردار بودن تشدید می شوند.

بوجود آمدن کشش در رباطها و انقباض عضلانی، گرفتگی ساق پا، کمر درد، سردرد و موارد ناراحت کننده دیگر از جمله دردهای ناشی از این حاملگی است که به هنگام دو یا چند قلو باردار بودن تشدید می شوند.

بیشتر بخوانید: علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

7. احساس بی حسی 

مور مور شدن و احساس بی حسی در بازو ها و دست ها شاید یکی از نشانه های غافلگیر کننده در این نوع از بارداری است.

مور مور شدن و احساس بی حسی در بازو ها و دست ها شاید یکی از نشانه های غافلگیر کننده در این نوع از بارداری است. سندروم تونل کارپال معمولا بر اثر تایپ کردن بیش از اندازه بوجود می آید ولی این سندروم در بارداری های دو یا چند قلو نیز پدیدار می شود. که دلیل اصلی آن انقباض عضلات و همچنین فشردگی عصب هایی است که تولید درد می کنند. 

بیشتر بخوانید: واکسینه شدن در دوران بارداری

8. علائم کشیدگی پوست

برخلاف تمامی نشانه ها و عوارضی که در بارداری پدید می آیند و بعد از زایمان نیز از بین می روند، علائم کشیدگی پوست در مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستند بعلت حجم بالاتر رحم و بزرگتر بودن جنین، معمولا با نشانه های بریده بریده شدن و کشیدگی پوست در قسمت های تحتانی شکم، سینه ها و لگن به رنگ صورتی یا بنفش باقی می مانند.

برخلاف تمامی نشانه ها و عوارضی که در بارداری پدید می آیند و بعد از زایمان نیز از بین می روند، علائم کشیدگی پوست در مادرانی که دو یا چند قلو باردار هستند بعلت حجم بالاتر رحم و بزرگتر بودن جنین، معمولا با نشانه های بریده بریده شدن و کشیدگی پوست در قسمت های تحتانی شکم، سینه ها و لگن به رنگ صورتی یا بنفش باقی می مانند.

9. کم خوابی

معمولا پدر و مادرها انتظار شب بیداری ها و کم خوابیدن ها را با وجود دو نوزاد یا بیشتر، بعد از زایمان دارند.

معمولا پدر و مادرها انتظار شب بیداری ها و کم خوابیدن ها را با وجود دو نوزاد یا بیشتر، بعد از زایمان دارند. اما این مسئله باعث غافلگیری مادران باردار می شود وقتی که در طول دوران بارداریشان هم دوقلوهای درون شکمش این اجازه را به او نمی دهند تا خواب لازم و کافی را داشته باشند. ناراحتی های فیزیکی و عصبی دلیل بروز بی خوابی ها و عدم استراحت کافی در مادران است.

10. افزایش سایز بدن

از دیگر مسائل و دغدغه های مادران در دوران بارداری علاوه بر موارد موجود بزرگتر شدن اندام بدن می باشد.

از دیگر مسائل و دغدغه های مادران در دوران بارداری علاوه بر موارد موجود بزرگتر شدن اندام بدن می باشد. قطور تر شدن شکم بدلیل وجود دو یا چند جنین در رحم می تواند طبیعی باشد، ولی این افزایش سایز و حجم در بقیه اندام های بدن نیز مشاهده می شود که برای مادران می تواند سختی هایی را در طول روز به همراه داشته باشد.

سخن نویسنده

در هر حال شرایط سخت بارداری برای تمام مادران وجود دارد با نسبت کمتر یا بیشتر. زمانی این مسئله کمرنگ تر جلوه می کند که شما از لحاظ ذهنی خود را آماده کرده باشید و با همراهی همسر خود و پشتیبانی او این شرایط سخت را هموار تر کنید. امیدواریم تا از زیباترین لحظات زندگی خود بهترین استفاده را ببرید و سختی را به شیرینی تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: اگر نوزاد کمتر از حد طبیعی در رحم تحرک داشت، چه اقدامی باید کرد؟

0

منبع: verywellfamily

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
باورهای درست و نادرست دربارهٔ طاسی سر
محبوبترین ها