خانه کودک و مادر والدین پرورش و تربیت کودکان خاص چطور کودک را نسبت به ADHD (بیش فعالی) آگاه کنیم؟

چطور کودک را نسبت به ADHD (بیش فعالی) آگاه کنیم؟

چطور کودک را نسبت به ADHD (بیش فعالی) آگاه کنیم؟

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

هنگامی که پزشک تشخیص داد که فرزند شما دارای ADHD (بیش فعالی) است، بهتر است که او را از این مسئله مطلع سازید و آگاهی لازم را به او بدهید تا هم بتواند کنترل بهتری روی رفتارش داشته باشد و هم نسبت به مفهوم درست بیش فعالی درک واقعی تری داشته باشد.

گاهی اوقات والدین نسبت به اینکه فرزندشان مورد قضاوت قرار بگیرد احساس نگرانی می کنند، که این مسئله تاثیر بسیار بدی روی فرزند شما می گذارد. پس بهتر است تا فرزند شما از مسئله بیش فعالی اطلاعات کاملی داشته باشد. اینکه بداند بیش فعالی هیچ ارتباطی با تنبلی یا کند ذهنی ندارد و تنها یک شرایط خاص پزشکی است که باید شیوه صحیح برخورد و رفتار مناسب با آن را دانست.

برای توضیح بیش فعالی به فرزندتان، چگونه و از کجا باید شروع کرد؟

بالا بردن دانش و آگاهی فردی به همان نسبت که برای فرزندان مهم  است،

بیشتر بخوانید: چگونه در خانه ژل ضدعفونی کننده بسازیم؟

مشارکت و همکاری با پزشک خود

بالا بردن دانش و آگاهی فردی به همان نسبت که برای فرزندان مهم  است، از اهمیت بالایی برای والدین نیزبرخوردار است. بهترین زمان برای این کار زمانی است که به همراه فرزند خود برای معاینه نزد پزشک رفته اید. سعی کنید هر گونه ابهامی را هم از جانب خود و هم فرزندتان برطرف کنید و با کمک هم به درک مناسبی نسبت به این شرایط ویژه برسید.

دید مثبتی داشته باشید

در قدم اول سعی کنید با انرژی مثبت، بدون ابراز نگرانی و با رفتاری معمولی نسبت به این مسئله واکنش نشان دهید. چراکه در طرز فکر و برداشت فرزندتان نسبت به شرایط خود تاثیر مهمی می گذارد. حتما در جلسه ای که به همراه فرزندتان به پزشک مراجعه کردید تمام سوال ها و ابهامات خود و کودکتان را مطرح کنید. این کار هم به شناخت شما نسبت به شرایط بیش فعالی کمک میکند و هم فرزندتان متوجه می شود که شما هم در برابر این مسئله کنار او قرار دارید.

اینکه شما و فرزندتان با مشارکت هم و اصطلاحا در یک تیم به سراغ حل این مشکل می روید و باهم شروع به یادگیری در این خصوص می کنید در بالابردن اعتماد به نفس او کمک بزرگی می کند. سعی کنید بسته به سن و سال فرزند خود، جواب های کافی و مناسب را دریافت کند.

نقاط قوت را شناسایی کرده و راهکارهایی را برای مقابله با نقاط ضعف نیزمشخص کنید

طبیعی است که تمام انسان ها هم دارای نقاط قوت هستند و هم نقاط ضعف خاص خود را دارند. هیچ انسانی از هر جهت کامل نیست. فهماندن این قضیه به فرزندتان و اینکه او هم نقاط قوتی دارد که باید بخاطرش تشویق شود و همچنین نقاط ضعفی که باید تقویت شود، باعث می شود که راحت تر با این مسئله کنار بیاید.

کتاب کتاب و کتاب

کتاب های بسیاری وجود دارند که خواندن آنها اطلاعات مورد نیاز و مفیدی در زمینه ADHD یا بیش فعالی به شما و فرزندتان منتقل می کند. می توانید در کنار هم به خواندن این کتاب ها بنشینید یا اگر فرزندتان به تنهایی از پس خواندنشان برمیآید سعی کنید او را با معرفی کتاب های  کاربردی به خواندن تشویق کنید و شما هم در کنار او حتما کتاب دیگری در این خصوص را مطالعه کنید.

آشنایی با افراد موفق دارای ADHD

مسئله بیش فعالی از جمله بیماری های ژنتیکی است. حتما در اقوام دور یا نزدیک شما نمونه های دیگری که دارای ADHD باشند وجود دارد. حتما فرزند خود را با افراد موفق و مثبت اندیش که شرایط یکسانی دارند آشنا کنید. یا او را با بازیگرها، هنرمندان، نقاشان و شخصیت های برجسته و موفق دیگری که دارای شرایط بیش فعالی هستند از طریق مطالعه داستان زندگیشان آشنا کنید تا بداند که ADHD یا بیش فعالی تنها بخش کوچکی از زندگی فوق العاده او خواهد بود. 

سخن نویسنده

نداشتن آگاهی لازم و برداشت های سطحی و بدون دانش از این مسئله باعث بروز نگرانی های بی دلیل در والدین و انتقال این حس به فرزندشان می شود. از این جهت، شناخت و یادگیری در مورد بیش فعالی و همراهی کردن فرزندتان به همراه صبر و حوصله فراوان بهترین راه حل برای برقراری شرایط ایده آل و طبیعی است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ کتاب جذاب و ارزشمند که باید خواند

0

منبع: verywellmind

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
نشانه های استرس
محبوبترین ها