خانه سلامتی اخبار پزشکی آیا ویتامین  C می تواند در درمان و جلوگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

آیا ویتامین  C می تواند در درمان و جلوگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

آیا ویتامین  C می تواند در درمان و جلوگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

زمان مطالعه : 

1 دقیقه

این روزها که ویروس کرونا در تمام کشور شیوع پیدا کرده است بسیاری از پزشکان درباره تاثیرات ویتامین های C و D بر روی بدن می گویند.

آیا ویتامین  C می تواند در درمان و جلوگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

پزشکان و دانشمندان در حال آزمایش برای کشف درمان موثر ویروس کرونا هستند. آن ها در حال بررسی ضد ویروسی ها، ضد مالاریاها، آنتی بادی های مونوکلونال و سایر داروهای ضد COVID-19 هستند. اکنون دانشمندان به این لیست ویتامین C را اضافه کرده اند. دولت آمریکا در حال بررسی اثر تزریق ویتامین C برای درمان عفونت تنفسی حاد هستند. مطالعات نشان می دهد که ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که ممکن است به جلوگیری از آسیب ناشی از سیتوکین به ریه ها کمک کند.

سیتوکین پروتئینی است که توسط سلول ها آزاد می شود و با ایجاد التهاب به عفونت ها پاسخ می دهد. التهاب شدید ریه در اثر ویروس کرونا بسیار خطرناک است و می تواند منجر به مرگ شود. در آزمایش کارآزمایی بالینی آمده است که ویتامین C باعث کاهش پاسخ التهابی می شود ، و هم از بروز سرماخوردگی جلوگیری می کند و هم کوتاه می کند. آزمایشات نشان می دهد که ویتامین C باعث کاهش التهاب و جلوگیری از بیماری کرونا می شود. همچنین باید گفت که ویتامین C ناکافی باعث افزایش خطر و شدت عفونت آنفولانزا می شود.

اگرچه همه دانشمندان موافق تزریق ویتامین C نیستند، اما بررسی ها نتیجه های موفق آمیزی را نشان می دهد. مصرف بیش از حد ویتامین C به جلوگیری از بیماری کمک نمی کند، ولی می تواند زمان بهبودی را کاهش دهد. در حال حاضر، هیچ داروی ضد ویروسی مؤثری برای COVID-19 وجود ندارد.

این حرف کاملا غلط است که گمان کنیم ویتامین C و یا هرگونه ویتامین دیگری در تقابل با بیماری کرونا نقش پیشگیرانه دارند. آنچه که نقش پیشگیری را ایفا می کند قرنطینگی، شستن مداوم دست ها ، فاصله گرفتن از افراد بیمار و رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن وسایل مختلف است. اما با این حال ویتامین C نقش های دیگری می تواند داشته باشد. سیستم ایمنی بدن با مصرف ویتامین ها تقویت می شود. خوردن منابع غذایی که سرشار از ویتامین C هستند را توصیه می شود نظیر میوه ها و سبزیجات.

مصرف این نوع ویتامین در دوزهای بالا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و از بیماری های نظیر سرماخوردگی جلوگیری می کند. در یک آزمایش، شرکت کنندگان به مدت 7 روز، 24 گرم ویتامین C را به صورت روزانه دریافت می کردند. این مقدار 260 برابر بیش تر از مقدار نیاز بدن به ویتامین C است. بررسی ها نشان داد که مصرف 24 گرم ویتامین C در روز به کاهش التهاب کمک بسیاری کرده است.

ویتامین C به طور کلی بی خطر است، اما مصرف مقادیر بالای آن باعث ایجاد ناراحتی های معده و اسهال شود. همچنین چند مورد مبتلا به سنگ کلیه نیز گزارش شده است. 

در ضمن خواهشمندیم اقدامات لازم مانند حفظ فاصله با دیگران و شستشوی مکرر دست ها را برای حفظ امنیت خود و عزیزان تان انجام دهید. در صورت بروز تب، سرفه و تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه از پوست خود در روز های کرونایی مراقبت کنیم؟

0

منبع: medicinenet

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
اگر همه‌ی آدم‌ها گیاه‌خوار شوند چه اتفاقی می‌افتد؟
محبوبترین ها