خانه تغذیه تغذیه کودک نوشیدنی های مضر برای کودکان و جایگزین آن ها

نوشیدنی های مضر برای کودکان و جایگزین آن ها

نوشیدنی های مضر برای کودکان و جایگزین آن ها

زمان مطالعه : 

5 دقیقه

چگونه میزان قند و کافئین موجود در نوشیدنی های کودکان را بکاهیم؟

​​​​​​​

نوشیدنی های نامناسب برای کودکان و جایگزین آن ها

همه ما می دانیم که جلوگیری از کم شدن آب بدن کودکان امری مهم می باشد، این موضوع به هنگامی که کودکان در حال ورزش و یا بازی در فضای آزاد باشند، اهمیت دو چندان می یابد. اما در نظر داشته باشید که انواع نوشیدنی های "به ظاهر سالمی" نیز وجود دارند و به همین دلیل است که نوع نوشیدنی کودک به اندازه ی میزان مایعات مصرفی وی مهم می باشد.

بسیاری از نوشیدنی های موجود در بازار حاوی قند، کالری و حتی کافئین اضافی می باشند و هیچ گونه ارزش غذایی ندارند. پزشکان دریافته اند که مصرف نوشیدنی های حاوی قند، خطر افزایش وزن و رژیم غذایی نامناسب را به دنبال خواهد داشت. براساس یک مطالعه جدید که روی تقریبا 3000 کودک در مقطع راهنمایی و دبیرستان انجام شد، مصرف هرچه بیشتر نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی به استفاده ی بیشتر از بازی های ویدیویی، مصرف بیشتر آبمیوه ها و نوشیدنی های حاوی قند منجر می شود. در ادامه بدترین نوشیدنی ها برای کودکان و همچنین جایگزین مناسب برای آن ها نام برده شده است:

نوشیدنی های ورزشی

بسیاری از والدین تصور می کنند که نوشیدنی های ورزشی سالمتر از سایر آبمیوه ها هستند.

بسیاری از والدین تصور می کنند که نوشیدنی های ورزشی سالم تر از آبمیوه ها هستند چرا که این نوشیدنی ها حاوی مواد معدنی و الکترولیت می باشند و با ورزش های سنگین از بین می روند. کریستی کینگ، متخصص ارشد رژیم غذایی در بیمارستان کودکان تگزاس و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی، می گوید: نوشیدنی های ورزشی کالری و قند بسیار بالایی دارند که برای کودکان لازم نیست. اما مشکل اصلی آنجاست که بسیاری از والدین به فرزندان خود اجازه می دهند که این نوشیدنی ها را بدون انجام ورزش شدید نیز مصرف کنند. کینگ می گوید: نوشیدنی های ورزشی برای ورزشکاران حرفه ای تولید شده اند. فعالیت فیزیکی بسیاری از کودکان کمتر از آن است که به نوشیدنی های ورزشی نیاز پیدا کنند.

راه بهتر آن است که به بچه ها آب و میان وعده های سالم مانند: تکه های پنیر، آجیل، هندوانه و یا پرتقال بدهید، تمامی این مواد خوراکی سرشار از الکترولیت می باشند. چوب شور و خیارشور نیز گزینه های مناسبی برای جبران نمک از دست رفته ی بدن هستند.

نوشیدنی های انرژی زا

این نوشیدنی ها سرشار از قند و کافئین می باشند.

این نوشیدنی ها سرشار از مواد مضر، از جمله مقادیر زیادی قند و کافئین می باشند. البته این نوشیدنی ها کالری زیادی نیز دارند. کینگ می گوید: قند و کافئین باعث اختلال در میزان قند خون، اختلالات خواب و افزایش خطر دیابت و چاقی می شود. هیچ دلیل موجهی برای مصرف نوشیدنی های انرژی زا توسط کودکان وجود ندارد.

نوشیدنی های غیرالکلی، آبمیوه های شیرین و…

بسیاری از این آبمیوه ها ساختگی و مصنوعی هستند.

والدین می دانند محدود کردن یا قطع مصرف نوشابه های شیرین و مصنوعی موجود در رژیم های غذایی کودکان ، بسیار مهم می باشد اما آیا آبمیوه گزینه مناسبی است؟بستگی دارد! کینگ می گوید: بسیاری از آب میوه ها مصنوعی هستند که حاوی مقدار زیادی شکر می باشند و هیچ گونه ارزش غذایی و کالری مفیدی ندارند. آبمیوه های قندی خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 در کودکان را افزایش می دهند. کینگ می گوید: گفته می شود که آبمیوه ها فاقد قند اضافی هستند در حالی که ممکن است مقدار زیادی شربت فروکتوز (یکی از شیرین کننده های طبیعی که در صنایع غذایی و دارویی کاربرد زیادی دارد) داشته باشند و این بزرگترین مشکل آبمیوه های صنعتی است.

راه بهتر آن است که از آبمیوه های 100% طبیعی که فاقد قند اضافه و حاوی مواد مغذی می باشند، استفاده کنید. یا آب سرد را همراه با تکه های میوه هایی مانند لیمو، پرتقال و یا سیب مزه دار کنید. تهیه ی آبمیوه های خانگی نیز امری فراگیر شده است. کینگ می گوید: می توانید با استفاده از سیب، هویج، موز و یا اسفناج آبمیوه درست کنید. سعی کنید آبمیوه های 100 درصد طبیعی را جایگزین نوشابه های صنعتی نمایید. 

چای شیرین

چای شیرین یک نوشیدنی مضر می باشد.

چای شیرین در مقایسه با چای سبز، یک نوشیدنی مضر می باشد. کینگ می گوید: اکثر چای های شیرین، حاوی میزان بالایی از قند می باشند. راه بهتر آن است که  چای های گیاهی را جایگزین چای شیرین نمایید و برای شیرین کردن آن نیز از شیرین کننده های طبیعی مانند تمشک و یا عسل استفاده کنید.

شیر خام

بیشتر افراد تصور می کنند که شیر خام سالم تر می باشد

کینگ می گوید: نوشیدنی دیگری که اخیرا فراگیر شده،  شیر خام می باشد. بیشتر افراد تصور می کنند که شیر خام سالم تر می باشد، اما خرید و فروش آن در بسیاری از ایالات غیرقانونی می باشد. دلیل این امر آن است که اگر شیر و سایر لبنیات پاستوریزه نشده باشند، احتمال وجود و افزایش باکتری های خطرناکی مانند E.coli و لیستریا وجود دارد. سیستم ایمنی کودکان ضعیف تر می باشد و همین امر آنان را بیش ازسایرین مستعد ابتلا به عفونت ها می سازد، علت مضر بودن شیر خام برای کودکان نیز همین موضوع می باشد.

راه بهتر آن است که از شیر پاستوریزه و کم چرب استفاده کنید. نیکول لارسون، نویسنده اصلی مقاله نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا و ارتباط آن ها با رفتارهای سالم در بزرگسالان و دارای مدرک Phd، میگوید: والدین باید در وعده های غذایی و یا میان وعده های کودکان بالای 2سال از شیر کم چرب استفاده کنند. تنها در صورتی می توان از این کار صرف نظر کرد که کودک شرایط و نیازهای خاصی داشته باشد.

نوشیدنی های مکمل گیاهی

برخی از کودکان از نوشیدنی های مکمل گیاهی به عنوان نوشیدنی هایی برای کاهش وزن استفاده می کنند

کینگ می گوید: برخی از کودکان، به ویژه دختران جوان و نوجوان، از نوشیدنی های گیاهی به عنوان مکمل هایی برای کاهش وزن استفاده می کنند. اما این نوشیدنی ها می توانند بسیار خطرناک باشند چرا که  توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) کنترل نمی شوند. وی می افزاید: لزوما مواد اولیه نوشته شده بر روی بطری، با محتویات آن یکسان نمی باشد.

قهوه

قهوه باعث تغییر در الگو های خواب و اختلال در تمرکز می شود.

کینگ می گوید: بسیاری از انواع معروف قهوه، حاوی میزان زیادی قند و کافئین می باشند. استفاده از این نوشیدنی ها توسط کودکان می تواند به اختلال در الگوهای خواب و یا عدم تمرکز منجر شود، علت این امر نیز آن است که این نوشیدنی ها برای بزرگسالان ساخته شده اند. ممکن است این نوشیدنی ها باعث بیش فعالی کودکان نیز شوند. کینگ می گوید: تاثیر قهوه بر هر کودک با سایرین متفاوت است.

برای اطمینان از این موضوع که کودکان نوشیدنی های سالم مصرف می کنند،  نوشیدنی های کم قند و یا بدون قند و یا آب را جایگزین سایر نوشیدنی ها کنید. و  از سالم بودن نوشیدنی هایی که کودکان در مدرسه و یا همراه با پرستار خود مصرف می کنند، اطمینان حاصل کنید. فرزند خود را به مزه های طبیعی و نوشیدنی های کم قند عادت دهید. این روشی عالی برای کاهش مصرف قند و تشویق به عادات غذایی سالم و  همچنین تامین آب بدن به صورت طبیعی می باشد.

بیشتر بخوانید: خواص قهوه

0

منبع: verywellfamily

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
چگونه می توان تاول را در خانه درمان کرد؟
محبوبترین ها