خانه سلامتی سلامت زنان دلایل یائسگی در زنان

دلایل یائسگی در زنان

دلایل یائسگی در زنان

زمان مطالعه : 

4 دقیقه

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که تخمدان تولید تخمک را متوقف می کند. در این شرایط، سطح استروژن کاهش می یابد.

دلایل یائسگی در زنان

یائسگی می تواند زودتر از سن مورد انتظار رخ دهد. نارسایی تخمدان (POI) یکی از دلایل یائسگی زودرس است. همچنین جراحی اوفورکتومی و درمان های سرطان نیز می تواند باعث یائسگی زودرس شوند. یائسگی زودرس زمانی تعریف می شود که آخرین دوره قاعدگی قبل از سن 40 سالگی رخ دهد. 

یائسگی طبیعی

یائسگی طبیعی بین سال های 45 تا 55 سالگی رخ می دهد. (میانگین سن یائسگی در زنان استرالیا 51-52 سال است).

علائم نزدیک شدن به یائسگی عبارتند از:

  • قاعدگی نامنظم که در آن زمان خونریزی کوتاه تر یا طولانی تر می شود.
  • تغییر در شدت قاعدگی که ممکن است باعث کاهش یا افزایش خونریزی شود.
  • قاعدگی دردناک
  • تجربه سندرم قبل از قاعدگی (PMS)

تقریبا 20 درصد از خانم ها این علائم را تجربه نمی کنند. اما اکثر زنان علائم مربوط به یائسگی مانند گرگرفتگی، اختلال در خواب، خشکی واژن، تغییر خلق و خوی، سینه درد، نفخ و سردرد را تجربه می کنند. 

بیشتر بخوانید: علائم یائسگی

نارسایی اولیه تخمدان (POI)

نارسایی اولیه تخمدان وضعیتی است که در آن تخمدان ها فعالیت نرمال خود را در زنان زیر 40 سال متوقف می کنند و هیچ تخمکی آزاد نمی کنند. این بیماری دلایل متعدد و ناشناخته ای دارد. معمولا دلیل آن توسط متخصص غدد یا متخصص زنان و زایمان تشخیص داده می شود. معمولا چندین آزمایش برای تایید نارسایی اولیه تخمدان و تلاش برای یافتن علت آن انجام می شود. 

مهم است که زنان مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان هورمون درمانی انجام دهند تا از بروز خطرات احتمالی مانند پوکی استخوان جلوگیری کنند.

یائسگی ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی

یائسگی می تواند در نتیجه شیمی درمانی یا رادیوتراپی رخ دهد، زیرا این روش های درمانی می تواند عملکرد تخمدان ها را متوقف کند.

یائسگی ناشی از جراحی برداشتن تخمدان ها

اگر زنی که هنوز پریود می شود، تحت جراحی اوفورکتومی (برداشتن تخمدان ها) قرار بگیرد، یائسه خواهد شد. سه هورمون استروژن، پروژسترون و تستوسترون از تخمدان ها آزاد می شود. هنگامی که تخمدان ها برداشته می شود، سطح استروژن و تستوسترون در بدن کاهش می یابد. 24 ساعت بعد از جراحی، سطح این هورمون ها 50 درصد کاهش پیدا می کند. این جراحی می تواند باعث بروز علائم شدید یائسگی شود و در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند. برخی از علائم در طی 48 ساعت بعد از جراحی آغاز می شوند. 

چرا ممکن است هر دو تخمدان برداشته شود؟

دلایلی که پزشکان توصیه می کنند هر دو تخمدان قبل از سن معمول یائسگی برداشته شود شامل موارد زیر است:

  • بروز اندومتریوز شدید که باعث درد مزمن لگن و اختلال در کیفیت زندگی می شود.
  • درد مزمن به دلیل بیماری التهابی لگن (PID)
  • سرطان تخمدان
  • هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) می تواند منجر به یائسگی شود. اگر رحم برداشته شود ولی تخمدان ها همچنان باقی بمانند، لزوما یائسگی رخ نمی دهد. 10 تا 12 درصد از خانم هایی که تحت جراحی هیسترکتومی قرار می گیرند، اما تخمدان های خود را نگه می دارند، یائسگی را زودتر از سن طبیعی آن تجربه می کنند.

درمان و مدیریت علائم یائسگی بعد از جراحی

پزشک ممکن است درمورد خطرات و مزایای هورمون درمانی با شما صحبت کند. 

از آن جا که احتمالا علائم یائسگی بعد از جراحی شدیدتر خواهد شد، اغلب بهترین راه برای مدیریت و درمان علائم، هورمون درمانی است. پزشک ممکن است درمورد خطرات و مزایای هورمون درمانی با شما صحبت کند. 

اگر تخمدان ها برداشته شود، اما رحم باقی بماند، هورمون درمانی شامل هورمون های استروژن و پروژسترون خواهد بود. پروژسترون از رحم در برابر سرطان محافظت می کند. در صورت برداشتن رحم و تخمدان، هورمون درمانی استروژن و تستوسترون لازم است. هورمون درمانی بهتر است بعد از 48-24 ساعت بعد از جراحی انجام شود. 

زنان جوان (زیر 45 سال) که یائسگی را تجربه می کنند، در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند. در این شرایط استخوان ها شکننده می شوند و راحت تر می توانند شکسته شوند. پوکی استخوان به دلیل افت سطح استروژن رخ می دهد. 

یائسگی در خانم های جوان می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. سطح پایین استروژن در طولانی مدت می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بیماری های عروقی شود.

بهتر است در صورت بروز یائسگی زودرس، با پزشک خود درمورد بهترین روش های مدیریت و درمان علائم یائسگی مشورت کنید. 

0

منبع: jeanhailes

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
چگونه راحت بخوابیم؟
محبوبترین ها