خانه سلامتی سلامت مغز نقش هیپوکامپ در مغز چیست؟

نقش هیپوکامپ در مغز چیست؟

نقش هیپوکامپ در مغز چیست؟

زمان مطالعه : 

2 دقیقه

هیپوکامپ، عضوی کوچک و منحنی در مغز است که نقش مهمی در شکل گیری خاطرات، یادگیری و احساسات دارد.

نقش و مکانهیپوکامپ در مغز:

از آنجایی که مغز یک سیستم متقارن و جانبی است، شما دو هیپوکامپ دارید. آنها دقیقاً بالای گوش و حدود ۴ سانتی متر در داخل سر شما قرار دارند.

هیپوکامپ چگونه بر حافظه تاثیر می گذارد؟

هیپوکامپ نقش اساسی در شکل گیری، سازماندهی و ذخیره کردن خاطرات جدید و همچنین اتصال احساسات به این خاطرات دارد. آیا تاکنون توجه کرده اید که چگونه یک رایحه خاص ممکن است باعث تقویت حافظه شود؟ این هیپوکامپ است که در این ارتباط نقش دارد.

طبق تحقیقات انجام شده، هر قسمت از این عضو مهم، روی انواع خاصی از حافظه تاثیر می گذارد. به عنوان مثال قسمت عقب هیپوکامپ در پردازش خاطرات مکانی نقش دارد. مطالعاتی که بر روی رانندگان تاکسی لندن، در سال 2000 انجام شد، نشان داد که رانندگی در مسیرهای مارپیچی در خیابانها، با رشد ناحیه عقب هیپوکامپ مرتبط است.

هیپوکامپ همچنین در تحکیم خاطرات هنگام خواب نقش دارد. مطالعات منتشر شده در سال 2004 نشان می دهد که فعالیت بیشتر هیپوکامپ در هنگام خواب به دنبال نوعی آموزش یا تجربه یادگیری، باعث افزایش حافظه در روز بعد از آن می شود.

این بدان معنا نیست که خاطرات برای مدت طولانی در هیپوکامپ ذخیره می شوند. اعتقاد بر این است که هیپوکامپ به عنوان یک مرکز حمل و نقل عمل می کند و با در دست گرفتن اطلاعات، ثبت و ذخیره موقت، قبل از حمل و نقل آن را در حافظه بلند مدت ذخیره می کند. خواب در این فرایند نقشی اساسی دارد.

چه هنگامی هیپوکامپ آسیب می بیند؟

از آنجا که هیپوکامپ نقش مهمی در شکل گیری خاطرات جدید دارد، آسیب دیدن این قسمت از مغز می تواند تاثیر جدی در دراز مدت بر حافظه داشته باشد.

آزمایشات انجام شده روی هیپوکامپ حاکی از آن است که آسیب به آن منجر به فراموشی می شود. آسیب هایی که منجر به از یاد رفتن روز، تاریخ، رویداد ها، نام و … هستند.

تاثیر دقیق آسیب، بسته به اینکه کدام هیپوکامپ تحت تاثیر قرار گرفته باشد متفاوت باشد. 

تحقیقات انجام شده بر روی موش ها حاکی از آن است که آسیب به هیپوکامپ سمت چپ در به یاد آوردن اطلاعات کلامی تأثیر دارد، در حالی که آسیب به هیپوکامپ راست باعث ایجاد مشکلات در بینایی می شود.

سن نیز می تواند تأثیر عمده ای بر عملکرد هیپوکامپ داشته باشد. با توجه به اسکن های MRI از مغز انسان، هیپوکامپ انسان حدود 13 درصد در سنین 30 تا 80 سال کاهش می یابد. این افراد کاهش قابل توجه عملکرد حافظه را تجربه می کنند. سلول های آسیب دیده این عضو با شروع آلزایمر نیز ارتباط مستقیم دارند.

در این باره بیشتر بخوانید

0

منبع: verywellmind

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
خوراکی هایی که باعث تقویت حافظه می شوند
محبوبترین ها