خانه زیبایی مو سلامت مو ۱۶ اشتباه رایج هنگام شستشوی سر

۱۶ اشتباه رایج هنگام شستشوی سر

۱۶ اشتباه رایج هنگام شستشوی سر

زمان مطالعه : 

6 دقیقه

مسلما خیلی از افراد هنگام شست و شوی سر خود به شیوه‌های اشتباه یا درست توجهی نمی‌کنند و صرفا طبق عادت همیشگی با موهای خود رفتار می‌کنند. اما باید بدانید که توجه نکردن به شیوه‌های شست و شوی درست باعث آسیب رساندن به موها شده و باید آن را هر چه سریعتر کنار گذاشت.

۱. شستشوی روزانه

موهای خود را هر روز نشویید زیرا این کار منجر به خشکی و تضعیف آن شده و درخشندگی را از موهای شما می‌گیرید. ضمنا خشکی بیش از حد موی سر می‌تواند منجر به ریزش آن شود.

۲. دوش آب داغ

باید بدانید که آب داغ منافذ پوست سر را از هم باز می‌کند زیرا رابطه‌ای مستقیم با پوست سر دارد. بنابراین بجای آن باید از آب سرد که برعکس آب داغ منافذ پوست را به هم نزدیک می‌کند استفاده کرد. توجه داشته باشید که از دوش‌های کاملا داغ استفاده نکنید و در صورت استفاده حتما موهای خود را در انتها با آب سرد بشویید.

۳. باز کردن موهای بافته شد

در این روش افراد مرتکب ۲ اشتباه رایج می‌شوند. ابتدا باید سعی کنید موهای خود را با دست باز کنید و هرگز آن را با دوش آب یا روش‌هایی که منجر به خیس شدن آن می‌شوند باز نکنید، زیرا موی بافته شده بسیار شکننده می‌باشد. اشتباه دوم خشک کردن چنین موهایی با حوله می‌باشد که باعث تحریک و آسیب به مو می‌شود.

۴. شیوه‌های شست و شوی غلط

ما بدون درک درست این مطلب از کودکی، شیوه‌ای نادرست از شست و شوی مو را فرا می‌گیریم و تا سال‌ها آن را ادامه می‌دهیم. حتی برایمان جا افتاده است که پوست سر خود را هنگام شستن ماساژ دهیم، اما نمی‌دانیم که آیا این شیوه از ماساژ دادن درست است یا خیر. اکثر متخصصان مو معتقدند که بهترین شیوهٔ شست و شوی مو استفاده از شامپو است به گونه‌ای که ابتدا قسمت فوقانی سر را به آن آغشته کرده و سپس کناره‌های آن را نیز پوشش دهیم. این کار باید طوری انجام شود که تمام پوست سر به شامپو آغشته شود. 

برای این کار کافیست مقداری شامپو نرم کننده را به سر بزنید و به آرامی آن را ماساژ دهید تا به همه قسمت‌های سر برسد. شما می‌توانید برای نتیجه گیری بهتر چندین ثانیه آن را روی سر خود نگه دارید تا به خوبی تاثیر خود را بگذارد. برای موهای بلند نیز کار بسیار ساده است. نرم کننده را به موهای خود مالیده و تمام قسمت‌های سر و مو را به آن آغشته کنید. در پایان موهای خود را به خوبی آبکشی کرده و تا زمانی که احساس می‌کنید کف دست‌هایتان هنوز کف دارد به این کار ادامه دهید.

۵. ماساژ دادن سر با ناخن

هنگامی که زیر دوش حمام هستیم به اشتباه و برای تمیز شدن سر با ناخن‌های خود آن را ماساژ می‌دهیم. ناخن‌ها به ساختار مویرگی آسیب می‌رسانند و بافت‌های سر را تغییر می‌دهند. بنابراین همیشه سعی کنید با موهای خود مهربان باشید و با ملایمت با آن رفتار کنید.  

۶. شستن سر با صابون

این کار به ندرت دیده می‌شود، اما هستند افرادی که هنوز از صابون استفاده می‌کنند. استفاده از صابون نه تنها مضر است بلکه منجر به تغییرات شدید در پوست سر می‌شود. دلیل این امر این است که فرمول شیمیایی که برای صابون اتخاذ شده است برای بدن مفید بوده ولی برای موی سر مضر می‌باشد.

البته گاهی اوقات افراد درگیر مسائل خاصی می‌شوند و از صابون‌ها برای شست و شوی سر خود استفاده می‌کنند. این افراد اغلب زنانی هستند که تحت نظر متخصصین مو بوده و برای زیبای موهای خود از برخی صابون‌های خاص که توسط پزشک تجویز می‌شود، استفاده می‌کنند. 

۷. حمام طولانی مدت

گاهی اوقات به دلیل وسواس زیاد احساس می‌کنیم که هنوز روی سرمان کف باقی مانده است و به همین خاطر مدت بیشتری را به شست و شوی سر اختصاص می‌دهیم.

۸. شست و شوی شدید موها

هرگز موهای خود را با خشونت نشویید!

هرگز موهای خود را با خشونت نشویید! اگر فقط یه ناحیه از سر خود را مدام بشویید، آن منطقه از سر حساس شده و به سرعت ضعیف می‌شود. بنابراین بهتر است ابتدا پوست سر خود را تمیز کنید و سپس تمام قسمت‌های آن را به صورت مساوی بشویید. 

۹. شانه نکردن موی سر قبل از شامپو زدن

یکی از شایع ترین اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌شوند، عدم شانه کردن مو قبل از حمام است. بهتر است قبل از حمام موهای خود را شانه کنید. این کار اول از همه منجر به از بین رفتن موهایی که به صورت طبیعی ریخته شده‌اند می‌شود. بنابراین قبل از شستن موها آن را شانه کنید زیرا موهای خیس هنگام شانه کردن نرم هستند و کمکی به از بین رفتن موهای ریخته شده نمی‌کنند.

۱۰. شانه کردن موهای خیس

شانه کردن موهای خیس منجر به آسیب‌های جدی به پوست سر می‌شود. موی سر هنگام خیس بودن بسیار حساس است و شانه کردن آن باعث ضعیف شدن مو می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه جلوی ریزش مو را با دانهٔ کتان بگیریم؟

۱۱. باقی ماندن اثرات شامپو روی سر

یکی دیگر از اشتباهات رایج تصور این موضوع است که به صورت کافی موهای خود را آبکشی می‌کنیم، غافل از اینکه هنوز اثرات شامپو بر روی سر باقی مانده است. هنگامی که موی سر خشک می‌شود، باقی مانده شامپو به آن آسیب می‌رساند. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد به خوبی موهای خود را بشویید تا هیچ اثری از شامپو باقی نماند. این کار نه تنها به آب زیادی نیاز دارد، بلکه ماساژ دادن سر هنگام شستن می‌تواند به سلامت پوست کمک کند. 

هنگامی که دست خود را به موی خود کشیدید و صدای اصطکاک آن شنیده شد باید بگویم که شما به درستی این کار را انجام داده‌اید و دیگر اثری از شامپو بر روی سر شما نیست.

۱۲. انتخاب شامپوی غلط

بهتر است قبل از خرید شامپو جنس موهای خود را شناسایی کرده و مناسب ترین نوع آن را خریداری کنید. 

۱۳. استفاده مداوم از یک نوع شامپو

اصولا کمتر کسی را پیدا می‌کنید که یک چیزی که قبلا برای او موثر واقع شده است را کنار بگذارد. به طور مثال هنگامی که شامپوی ضد شوره روی موهای ما تاثیر مثبت بگذارد، کمتر به فکر جایگزین کردن آن هستیم. در واقع باید بگویم که این کار اشتباه است زیرا استفادهٔ طولانی مدت از یک محصول (مخصوصا دارو) بدن را نسبت به آن مقاوم می‌کند و بهتر است که بعد از مدتی استفاده جایگزین شود. توصیه می‌شود هر ۳ هفته یک بار شامپوی خود را متناسب با جنس موی خود تغییر دهید.

۱۴. مخلوط کردن شامپو با یکدیگر

گاهی اوقات برای صرفه جویی در هزینه‌، شامپویی را انتخاب می‌کنیم که دارای دو ویژگی کاملا متفاوت می‌باشد. به طور مثال شامپوی نرم کننده از جمله محصولاتی است که دو ویژگی را به طور همزمان دارا است. معمولا این نوع محصولات نتیجهٔ مطلوبی ندارند و توصیه ما به شما این است که تنها هنگام سفر از این نوع شامپوها استفاده کنید.

۱۵. خودداری از مصرف نرم کننده‌ها

یک باور قدیمی باعث شده است تا افراد تصور کنند استفاده از نرم کننده‌ها باعث ایجاد شوره می‌شود. اما حقیقت چیز دیگری است و شوره‌های سر به دلیل آبکشی نکردن مناسب موی سر پدیدار می‌شوند. از طرفی استفاده از نرم کننده‌ها باعث نرمی و خوش حالتی مو می‌شود.

۱۶. خشک کردن موی سر با حوله

مطمئنا بارها موهای خود را بعد از حمام حوله پیچ کرده‌اید. بهتر است بدانید این روش از خشک کردن موی سر اشتباه بوده و باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. بجای این کار باید از یک پارچهٔ کتان استفاده کنید تا فولیکول‌ها آسیب نبینند.

0

منبع: beautyvigour

برچسب ها:

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
10 عادت بد که به مغز آسیب میرساند
محبوبترین ها