خانه کودک و مادر بارداری مراقبت قبل از تولد 10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

زمان مطالعه : 

6 دقیقه

بیشتر سقط جنین های انجام شده ناشی از اختلالات کروموزومی است، اما هنوز روش هایی وجود دارد که احتمال سقط جنین، زایمان جنین مرده یا مرگ نوزاد را کاهش می دهد. انجام این مراحل ساده می تواند به کنترل خطرات کمک کرده و احتمال بارداری سالم را افزایش دهد.

 10 روش برای کاهش خطر سقط جنین

1-دست های خود را بشویید

عفونت هایی وجود دارد که می تواند باعث سقط جنین، زایمان جنین مرده یا مرگ نوزاد شود.

عفونت هایی وجود دارد که می تواند باعث سقط جنین، زایمان جنین مرده یا مرگ نوزاد شود. آسان ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به هر یک از این عفونت های ویروسی یا باکتریایی، رعایت بهداشت خوب دست است.

بیشتر بخوانید: آزمایش غربالگری برای تشخیص اختلالات جنینی

بهداشت خوب دست

دست های خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون و آب گرم بشویید:

 • قبل و بعد از غذا خوردن
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی
 • وقتی که در کنار کسی که بیمار است، بوده اید
 • بعد از دست زدن به چیزهایی که افراد دیگر به آن دست زده اند، مانند پول، دستگیره در یا چرخ خرید فروشگاه

بیشتر بخوانید: بهداشت مادر و نوزاد

2-سیگار کشیدن را ترک کنید

ما سال ها است که می دانیم سیگار کشیدن یک خطر عمده برای سلامتی می باشد.

ما سال ها است که می دانیم سیگار کشیدن یک خطر عمده برای سلامتی می باشد. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها، بیماری ریه، بیماری قلبی، فشار خون بالا و ضربه مغزی را افزایش می دهد. زنانی که سیگار می کشند به احتمال زیاد دچار ناباروری می شوند و یا مواردی مانند سقط جنین، زایمان جنین مرده و زایمان زودرس را تجربه می کنند. نوزادان متولد شده از زنانی که سیگار می کشند، در معرض خطر بیشتری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) هستند. ترک دخانیات نه تنها جان کودک شما را نجات می دهد، بلکه این اطمینان را به شما می دهد که برای سال های زیادی می توانید نقش مادر را برای فرزند خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: 13 راه مناسب برای ترک سیگار

3-در آشپزخانه مراقب باشید

بیماری های ناشی از غذا مثل لیستریا و سالمونلا با افزایش خطر سقط جنین همراه هستند.

بیماری های ناشی از غذا مثل لیستریا و سالمونلا با افزایش خطر سقط جنین همراه هستند. اگرچه به زنان باردار به طور معمول توصیه می شود از خوردن غذاهایی که رایج ترین منبع باکتری های خطرناک هستند، مانند گوشت های پخته نشده و پنیرهای غیر پاستوریزه خودداری کنند. برای زنانی که باردار هستند یا سعی می کنند که باردار شوند، خوردن غذای سالم یک امر مهم است.

نکاتی درباره ایمنی آشپزخانه

 • قبل و بعد از درست کردن غذا دست های خود را بشویید
 • گوشت، ماهی و تخم مرغ را در دمای توصیه شده بپزید
 • باقی مانده مواد غذایی را در یخچال قرار دهید
 • گوشت و ماهی را 2-1 روز بعد از خرید استفاده کرده و یا منجمد کنید
 • مواد غذایی تازه را کاملا بشویید

4-واکسن آنفولانزا بزنید

اگرچه بعضی از زنان از واکسن آنفولانزا می ترسند و همین امر می تواند باعث سقط جنین شود، مطالعات نشان می دهد واکسن آنفولانزا باعث سقط جنین نمی شود.

اگرچه بعضی از زنان از واکسن آنفولانزا می ترسند و همین امر می تواند باعث سقط جنین شود، مطالعات نشان می دهد واکسن آنفولانزا باعث سقط جنین نمی شود. از طرف دیگر، زنانی که در حین بارداری آنفولانزا می گیرند در معرض خطر آنفولانزای H1N1 هستند، که احتمالا این بیماری برای زنان باردار بسیار خطرناک تر از سایر افراد است. تب زیاد در دوران بارداری با نقص لوله عصبی نوزاد همراه است.

بیشتر بخوانید: واکسینه شدن در دوران بارداری

5-وزن کم کنید

مانند سیگار کشیدن، چاقی با بسیاری از مشکلات سلامتی در ارتباط است،

درست مانند سیگار کشیدن، چاقی با بسیاری از مشکلات سلامتی در ارتباط است، از افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و انواع خاصی از سرطان گرفته تا عوارض حاملگی از جمله زایمان زودرس، بیماری پره‌اکلامپسی و دیابت بارداری و انواع تلفات بارداری با چاقی همراه هستند. ما تمام دلایل ارتباط چاقی با تلفات بارداری را نمی دانیم، اما مطالعات در سراسر جهان نتایج مشابهی را نشان می دهد. زنانی که چاق هستند در معرض خطر بیشتری از سقط جنین قرار دارند. هر برنامه کاهش وزن باید توسط پزشک نوشته شود، اما به خصوص در دوران بارداری داشتن راهنمایی از طرف متخصصان می تواند برای سلامتی و رسیدن به وزن مناسب بسیار مهم باشد.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن خانم ها در 30 سالگی

6-مواد غذایی سالم بخورید

داشتن یک رژیم غذایی سالم فقط برای زنانی که می خواهد وزن کم کنند، نمی باشد.

داشتن یک رژیم غذایی سالم فقط برای زنانی که می خواهد وزن کم کنند، نمی باشد. تحقیقات نشان داده است که یک رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و غلات کامل می تواند خطرات عوارض بارداری را کاهش دهد. اخیرا، مطالعات دانشگاه استنفورد نشان داد زنانی که چنین رژیم غذایی را می خوردند 50% کمتر احتمال دارد که فرزندی با بیماری آنانسفالی به دنیا آورند. یک رژیم غذایی سالم همچنین با کنترل وزن و کنترل بهینه قند خون برای زنان مبتلا به دیابت همراه است.

7-مراقبت های قبل از تولد نوزاد را شروع کنید

اگر قبلا مراقبت های قبل از تولد را شروع نکرده اید، باید هر چه سریع تر این کار را انجام دهید.

اگر قبلا مراقبت های قبل از تولد را شروع نکرده اید، باید هر چه سریع تر این کار را انجام دهید. با معاینه بدنی از طرف یک پزشک یا ماما ممکن است مشکلات سلامتی یا عوارض حاملگی را که از آن اطلاع ندارید، تشخیص داده شود و در صورت عدم درمان، فشار خون بالا، بارداری یا دیابت نوع 2، ناهنجاری های رحمی یا عفونت های منتقله جنسی منجر به تلفات بارداری شود.

8-داروهای خود را مصرف کنید

مشکلات سلامتی مزمن مانند لوپوس، دیابت و فشار خون بالا همه با افزایش احتمال تلفات بارداری همراه است.

مشکلات سلامتی مزمن مانند لوپوس، دیابت و فشار خون بالا همه با افزایش احتمال تلفات بارداری همراه است. اگر به بیماری مزمن مبتلا شده اید باید شرایط خود را تحت کنترل داشته باشید، در این صورت شانس زیادی برای بارداری سالم دارید. اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید، درباره کنترل وضعیت خود با پزشک صحبت کنید و حتما تمام توصیه های پزشک، از جمله عدم تهیه داروهای بدون نسخه را رعایت کنید. اگر قصد دارید دوباره باردار شوید، قبل از بارداری مصرف ویتامین های دوران بارداری را شروع کنید. فواید اسید فولیک در مراحل اولیه بارداری حتی قبل از این که بدانید باردار هستید، بسیار مهم است. مصرف کافی اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله عصبی نوزاد شما ضروری است که بسته به مقدار آن می تواند کشنده باشد.

9-رابطه جنسی ایمن داشته باشید

به نظر می رسد توصیه کردن رابطه جنسی ایمن به زنانی که باردار هستند یا سعی در باردار شدن دارند احمقانه به نظر برسد، اما حقیقت این است که عفونت های منتقله جنسی، مانند کلامیدیا یا سیفلیس می توانند باعث سقط جنین، زایمان جنین مرده، مرگ نوزاد، ناباروری و بارداری خارج از رحم شوند. هر کسی که از نظر جنسی فعال است در معرض ابتلا به عفونت های منتقله جنسی (STIs) می باشد. با شروع مراقبت های قبل از زایمان از شما آزمایش غربالگری گرفته می شود، اما اگر شما یا شریک زندگیتان بیشتر از یک شریک جنسی داشته باشید حتی قبل از شروع به باردار شدن ممکن است بخواهید از شما آزمایش غربالگری گرفته شود. اگر چند شریک جنسی دارید، باید در دوران بارداری از کاندوم استفاده کنید و همیشه باید برای یک شریک جنسی جدید نیز از کاندوم استفاده کنید تا زمانی که هر دو برای STIs مورد آزمایش غربالگری قرار بگیرید.

بیشتر بخوانید: آیا ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود؟

10-الکل مصرف نکنید

در ایالات متحده آمریکا، به زنان توصیه می شود از مصرف الکل در دوران بارداری خودداری کنید.

در ایالات متحده آمریکا، به زنان توصیه می شود از مصرف الکل در دوران بارداری خودداری کنید. خطر ابتلا به سندرم جنینی الکل دلیلی است که بیشتر مردم آن را می دانند، اما یک خطر بالقوه برای سقط جنین و زایمان جنین مرده، به خصوص با استفاده منظم از الکل وجود دارد. سایر کشورها توصیه های متفاوتی برای میزان مصرف الکل مناسب در دوران بارداری دارند، اما به نظر می رسد هیچ مقدار مشخصی برای مصرف الکل در این دوران مجاز نیست. اگر شما به طور منظم الکل مصرف می کنید یا فکر می کنید که نمی توانید از نوشیدن آن خودداری کنید، باید در مورد آن با پزشک متخصص صحبت کنید.

2

منبع: verywellfamily

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

دیدگاه کاربران
 • گرامی
  05 فروردین 99

  مطالب کاربردی ومفیدی بود

 • گرامی
  05 فروردین 99

  مطالب کاربردی ومفیدی بود

شاید بخواهید بدانید
واکسینه شدن در دوران بارداری
محبوبترین ها