خانه تناسب اندام حرکات ورزشی تمرینات هوازی 5 اشتباه بزرگی که هنگام تمرین کردن نباید انجام دهیم

5 اشتباه بزرگی که هنگام تمرین کردن نباید انجام دهیم

5 اشتباه بزرگی که هنگام تمرین کردن نباید انجام دهیم

زمان مطالعه : 

6 دقیقه

شاید همیشه تمرین کردن با برنامه و هدفمند، شما را به نتیجه دلخواه نرساند و شاید پس از زمان کوتاهی از اینکه به وزن ایده آلتان نرسیدید ناامید شده باشید

شاید همیشه تمرین کردن با برنامه و هدفمند، شما را به نتیجه دلخواه نرساند و شاید پس از زمان کوتاهی از اینکه به وزن ایده آلتان نرسیدید ناامید شده باشید. یا حتی بدتر اینکه، هم باشگاهی شما با استفاده از برنامه جدید تمرینی اش به وزن ایده آل خود رسیده و این موضوع شما را اذیت می کند.

پس باید عواملی که باعث می شود یک برنامه تمرینی نتیجه بخش باشد و دیگری با شکست مواجه شود را بررسی کرد. در بعضی از برنامه های تمرینی تمام فاکتورهای لازم برای رسیدن به نتیجه دلخواه رعایت نمی شود که نقش موثری در رسیدن به هدف شما برای کاهش وزن دارند. در ادامه این مقاله راجع به آنها بیشتر توضیح می دهیم. 

آیا هر روز تمرین کردن مفید است؟ 

هر روز تمرین داشتن ایرادی ندارد. داشتن فعالیت بدنی روزانه برای تناسب، اندام زمانی هوشمندانه است که شما برای رسیدن به وزن ایده آل، برنامه تمرینی طولانی مدت و کم فشاری را دنبال می کنید. اما  برای کم کردن وزن خود پیروی از یک برنامه تمرینی تکراری با فشار بالا و شدت زیاد توصیه نمی شود. چرا که بدن شما به این سبک تمرین عادت می کند و در نتیجه روند کاهش وزن شما متوقف می شود.

برای حل این مسئله: باید از برنامه های تمرینی با تنوع بالا در سطح فشار و مدت زمان متغیر برای ورزش کردن در هر جلسه استفاده کنید. برای مثال: اگر در طول هفته 3 تا 4 روز را  به مدت زمان 40 دقیقه پیاده روی می کنید، آن را تغییر دهید و 60 تا 75 دقیقه، یک روز در هفته را پیاده روی کنید. 

سعی کنید برنامه هفتگی خود را به صورت تمرین ترکیبی و گردشی تنظیم کنید. به اینصورت که یک روز در هفته را به پیاده روی یا دویدن اختصاص دهید. و اگر از قدرت بدنی بالایی برخوردار هستید، برنامه تمرینی خود را فشرده تر و با شدت بالا در فعالیت های خود انتخاب کنید تا تاثیر بیشتری در روند کاهش وزن خود شاهد باشید.

با پرخوری زحمات خود را هدر ندهید

زمانی که ورزش کردن به برنامه روزانه شما اضافه می شود، بیشتر از قبل میل به خوردن پیدا می کنید. مخصوصا وقتی که هر روز ورزش می کنید. برخورد با این مسئله ممکن است تبدیل به یک چالش سخت برای شما باشد چون احساس می کنید حالا که هر روز تمرین دارید باید بیشتر غذا بخورید. 

این مسئله تا حدی طبیعی است. ولی اگر می خواهید با ورزش روزانه  وزن خود را کاهش دهید، باید به صورت کنترل شده و با برنامه غذایی مشخص، کمبود کالری خود را جبران کنید. در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و رسیدن کالری بیش از حد به بدن، تمام زحمات شما بعد از ورزش به هدر می رود و مجددا دچار افزایش وزن می شوید.

بیشتر بخوانید: تاثیر غذاهای چرب بر بدن شما

 پیشنهاد می کنیم: قبل از شروع یا تغییر دادن برنامه تمرینی خود، مقدار کالری مصرفی روزانه خود را مشخص کنید. برای انجام دادن این آزمایش از یک متخصص تغذیه یا مربی تمرینی خود کمک بگیرید تا از مقدار دقیق سوخت و ساز بدن خود مطلع شوید. دقت کنید در برنامه تمرینی خود، مقدار کالری دریافتی از مقدار کالری که از دست می دهید بیشتر نشود. از دست دادن 500 کالری در روز یا 3500 کالری در هفته باید منجر به کاهش 500 گرم وزن در هر هفته شود. 

در انتخاب مدل های تمرینی دقت کنید

یک برنامه تمرینی مناسب شامل: حرکات ایروبیک، تمرین های قدرتی و حرکات کششی است. ترکیب این سه مدل تمرینی در برنامه تمرینی، تناسب اندام و سلامت جسمانی را به همراه دارد. همچنین با انجام دادن آنها به کمبود وزن شما نیز کمک می شود. و عدم رعایت این سه مدل ورزشی تعادل تمرینی شما را برهم می زند.

اکثر برنامه های تمرینی برای کاهش وزن شامل حرکات ایروبیک هستند; که تمرینات هوازی هم به آن اضافه می شود. برای کامل شدن برنامه تمرینی 2 یا 3 روز در هفته را هم به تمرین های قدرتی اختصاص دهید. برای مدیریت زمان بهتر، تمرین های هوازی را در فواصل کوتاه 5 تا 10 دقیقه ای ما بین حرکات قدرتی خود انجام دهید، و تمرین خود را با انجام حرکات کششی به مدت 10 تا 15 دقیقه به پایان برسانید. به این ترتیب شما بدنی متناسب و بدون هرگونه آسیب جسمانی خواهید داشت.    

فعالیت های بدنی خود را در طول روز کاهش ندهید

اینکه شما به باشگاه بروید و تمرین سختی انجام دهید بسیار عالی است. اما اگر قرار باشد قبل یا بعد از زمان تمرین هیچگونه فعالیتی نداشته باشید، و باقی روز را استراحت کنید تاثیر مدت زمانی که در باشگاه بودید را هم کاهش می دهد. عدم رعایت این نکته باعث می شود تا مقدار کالری که بدن شما در زمان تمرین از دست می دهد، با میزان کالری بدست آمده در زمان استراحت بدن برابری کند یا حتی کمتر باشد.

توصیه می شود درصد مشخصی را برای فعالیت های غیر تمرینی خود برآورد کنید و میزان کالری مصرف شده در طول روز را محاسبه نمایید. زمانی که اینگونه فعالیت ها کاهش می یابد، درصد سوخت و ساز بدن شما پایین آمده. در نتیجه کالری کمتری سوزانده می شود و وزن شما کاهش نخواهد یافت.

همچنین اگر تمرین روزانه ای که انجام می دهید باعث خستگی بیش از اندازه در شما می شود و تمام انرژی شما را می گیرد. بهتر است برنامه تمرینی خود را تغییر دهید، مدت زمان تمرین را کاهش دهید و یا تمرینات جایگزین دیگری را انجام دهید. همچنین مطمئن شوید حرکات پرفشاری را که انتخاب کرده اید مدت زمان کوتاهی داشته باشند، و حتما بین روزهایی که به باشگاه می روید به بدن خود استراحت دهید تا بدن فرصت بازسازی عضلات  و بهبود خود را داشته باشد.

در مصرف مکمل های ورزشی دقت کنید

استفاده از مکمل ها یا نوشیدنی های انرژی زا در حین تمرین یا بعد از آن موجب بازگشت کالری سوزانده شده به بدن شما می شود. که این مسئله تمام زحمات شما را به هدر می دهد. در بعضی موارد ورزشکاران به نوشیدنی های انرژی زا احتیاج دارند و باید مصرف کنند. اما در اکثر موارد نیاز بدن شما به مایعات با نوشیدن آب برطرف می شود.

توصیه می کنیم به جای استفاده از این نوشیدنی ها یا مکمل های ورزشی که رایج هستند، حتما با متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی مورد اعتماد مشورت کنید تا با توجه به شرایط جسمانی تان، مشاوره دقیق تری به شما بدهند. و شما را برای مصرف به اندازه و متناسب با نیاز بدنتان به هرگونه مکمل یا نوشیدنی خاص، که هم موجب تقویت بدن شما می شود و هم سوخت و ساز بدن شما را تنظیم نگه می دارد راهنمایی کنند.

در پایان پیشنهاد تنومند به شما این است که، صرف نظر از وزن و سایز کنونی خود، سعی کنید ورزش کردن و تمرین روزانه را تبدیل به بخشی از زندگی روزمره  خود کنید. تا از مزایای سلامت روح و جسم بهره مند باشید. و با رعایت کردن مواردی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم فعالیت های ورزشی خود را بهبود بخشید. 

بیشتر بخوانید: 10 راهکار برای افزایش سرعت ریکاوری بعد از تمرین       

0

منبع: verywellfit

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

ثبت نظر

نظر شما

شاید بخواهید بدانید
سلامتی در دوران بارداری
محبوبترین ها